wifi-w-telefonie-glowne.jpg
Porady Internet

Wifi w telefonie. Co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach niewielu z nas wyobraża sobie brak łączności z internetem, również poza swoim domem.

1 sierpnia 2023 4 minuty czytania
Jak skonfigurować router TP-Link i nie tylko 5 prostych kroków 3.jpg
Porady

Jak skonfigurować router TP-Link i nie tylko? 5 prostych kroków

W rzeczywistości jest to bardzo proste, dzięki czemu każda osoba jest w stanie zrobić to sama w kilka minut.

4 maja 2023 4 minuty czytania
Jak poprawić zasięg w telefonie Sprawdzone sposoby! 1.jpg
Porady

Jak poprawić zasięg w telefonie? Sprawdzone sposoby!

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przebyliśmy daleką drogę, jeśli chodzi o dostępność sygnału telefonii komórkowej w Polsce. Problemy z zasięgiem zdarzają się już znacznie rzadziej, ale wciąż mogą utrudnić nam korzystanie z telefonu. Jak sobie z nimi poradzić? 

10 lutego 2023 4 minuty czytania
Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią.jpg
Porady

Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią?

Wiele powodów, przez które internet nie działa, jest bardzo prostych do rozwiązania.

30 grudnia 2022 4 minuty czytania
System Mesh-wifi - co to za technologia i jak działa.jpg
Porady

System Mesh Wi-Fi – co to za technologia i jak działa?

Stale gubiący się sygnał Wi-Fi? Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza podczas wykonywania prac biurowych.

8 grudnia 2022 3 minuty czytania
Laptop nie widzi WiFi – jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy komputer nie wykrywa sieci (1).jpeg
Porady

Laptop nie widzi WiFi - jak poradzić sobie w sytuacji?

Dostęp do sieci WiFi to już standard, z którego korzystamy na co dzień w wielu różnych sytuacjach.

23 listopada 2022 3 minuty czytania
Czym jest Wifi 6 Najważniejsze atuty i zalety nowego standardu łączności bezprzewodowej (1).jpeg
Porady

Czym jest Wifi 6?

Wifi 6 (wifi ax) to nowa generacja standardu sieci bezprzewodowej, od której uzależniona jest prędkość pobierania i wysyłania danych.

7 listopada 2022 4 minuty czytania
agregacjapasm928x535.jpg
Porady

Czym jest agregacja pasm LTE?

Każdy dostawca internetu dąży do tego, żeby oferować swoich klientom coraz szybsze rozwiązania. Stąd rozwój sieci 5G, a także agregacja pasm LTE. Na czym polega ta technologia i jakie korzyści niesie dla użytkowników internetu mobilnego?

16 września 2021 4 minuty czytania
Alternatywy dla Messengera i WhatsAppa 928x535.jpg
Porady

Alternatywy dla Messengera i WhatsAppa. Czyli jaki komunikator wybrać?

Messenger i WhatsApp to jedne z najpopularniejszych komunikatorów. Codzienne używa ich ogromna liczba użytkowników

19 sierpnia 2021 4 minuty czytania
home_office_siec.jpeg
Porady

Internet na home office. Jaka sieć będzie najlepsza do pracy zdalnej?

Pandemia koronawirusa przyspieszył tendencję, którą można było obserwować już od kilku lat: coraz więcej osób zaczęło pracować w trybie home office. Aby jednak taka praca była komfortowa i efektywna, wymaga odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim odpowiedniego internetu.

12 maja 2021 4 minuty czytania
rozmiar-tv2.jpeg
Porady

Rozmiar telewizora oraz zalecana odległość do telewizora. Czyli jak dobrać telewizor do domowej przestrzeni i poprawić jakość oglądania?

Wielkość telewizora to jeden z podstawowych parametrów branych pod uwagę podczas zakupu. Jeśli jednak zależy nam na dostosowaniu ekranu do pomieszczenia i jednocześnie chcemy zadbać o zdrowie, warto zastanowić się także, jaka jest bezpieczna odległość od telewizora. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jakie zastosowanie ma kalkulator odległości TV.

Zakup wymarzonego telewizora musi zostać poprzedzony analizą kilku istotnych czynników. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie (np. salon, sypialnia), a potem dobrać do tego odpowiednią przekątną ekranu oraz rozdzielczość.

23 kwietnia 2021 6 minut czytania
szybkosc-neta1.jpeg
Porady

Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w 5 krokach

Pandemia sprawiła, że rodzice coraz częściej pracują w trybie home office, a dzieci mają naukę zdalną. W wielu domach tak intensywne używanie internetu może znacznie obniżyć jego prędkość. Podpowiadamy, co zrobić, żeby sieć nie zwalniała.

23 kwietnia 2021 3 minuty czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

wi fi

Wi-Fi – bezprzewodowy internet

Nazwa „wi-fi” to skrót od słów „wireless fidelity”, co tłumaczy się jako „bezprzewodową dokładność”. Jest to nazwa odnosząca się  do technologii bezprzewodowych sieci komputerowych, a dokładniej – do zestawu standardów, według których owe sieci funkcjonują. To właśnie dzięki wi-fi możemy bez wsparcia kabla połączyć swojego laptopa z internetem czy drukarkę ze wspomnianym laptopem, nawilżacz powietrza z aplikacją w smartfonie itp. Warto zatem wiedzieć, jak działa wi-fi i jak dbać o jego zasięg!

 

Jak działa wi-fi – wiedza od podstaw

Technologia wi-fi bazuje na sygnałach radiowych i działa w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz (trzecią opcją jest tzw. dual band, kiedy to router lub konkretne urządzenie samodzielnie zmieniają częstotliwość na tę, która w danym momencie jest mniej obciążona i tym samym zapewni lepsze działanie). Co warto wiedzieć o obu tych pasmach?

 

  • 2,4 GHz – to właśnie z tej częstotliwości korzysta najwięcej urządzeń, co ma swoje plusy, lecz jednocześnie bywa też sporym utrudnieniem. Konsekwencją pracy na tym paśmie zbyt wielu sprzętów mogą być bowiem zakłócenia i związane z tym spadki prędkości internetu. Do jego dużych zalet należy zaś to, że lepiej radzi sobie z różnymi przeszkodami (jak np. meble czy ściany) niż pasmo 5 GHz. Co więcej, routery wi-fi pracujące na częstotliwości 2,4 GHz mają też większy zasięg;
  • 5 GHz – jak to zostało wspomniane, tego typu paso nieco gorzej radzi sobie z fizycznymi przeszkodami i ma mniejszy zasięg, jednocześnie jednak pozwala na znacznie większą prędkość pobierania i wysyłania danych niż wcześniej opisane pasmo.

 

Wi-Fi – bezpieczny dostęp do internetu

Z wi-fi korzystamy zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach publicznych. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj dostęp do danej sieci jest chroniony hasłem – warto je mieć! W drugim często nie ma zabezpieczeń, dlatego też z tzw. hotspotów należy korzystać z dużą rozwagą. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej takiej sytuacji unikać – wszystko ze względu na zabezpieczenie danych, które znajdują się na laptopie, smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym.

 

Jaki jest zasięg wi-fi?

Dane wskazują, że zasięg wi-fi może wynosić nawet kilkaset metrów. Zwykle jest to jednak kilka lub maksymalnie kilkadziesiąt, na co wpływają m.in. wspomniane już przeszkody fizyczne, które mogą osłabiać sygnał. Niekorzystnie działają na niego np. niektóre materiały, z jakich zbudowane są domy i mieszkania (przede wszystkim żelbet), sprzęty AGD i RTV (szczególnie lodówki, pralki i inne urządzenia wykorzystujące wodę), lustra (zwłaszcza te znajdujące się blisko routera) i inne. W przypadku, gdy jakość sygnału spada, pomocny może okazać się wzmacniacz wi-fi – bo współcześnie dobry internet bezprzewodowy to podstawa!