
Wifi w telefonie. Co warto wiedzieć?
W dzisiejszych czasach niewielu z nas wyobraża sobie brak łączności z internetem, również poza swoim domem.
W dzisiejszych czasach niewielu z nas wyobraża sobie brak łączności z internetem, również poza swoim domem.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przebyliśmy daleką drogę, jeśli chodzi o dostępność sygnału telefonii komórkowej w Polsce. Problemy z zasięgiem zdarzają się już znacznie rzadziej, ale wciąż mogą utrudnić nam korzystanie z telefonu. Jak sobie z nimi poradzić?
Wiele powodów, przez które internet nie działa, jest bardzo prostych do rozwiązania.
Stale gubiący się sygnał Wi-Fi? Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza podczas wykonywania prac biurowych.
Dostęp do sieci WiFi to już standard, z którego korzystamy na co dzień w wielu różnych sytuacjach.
Wifi 6 (wifi ax) to nowa generacja standardu sieci bezprzewodowej, od której uzależniona jest prędkość pobierania i wysyłania danych.
Każdy dostawca internetu dąży do tego, żeby oferować swoich klientom coraz szybsze rozwiązania. Stąd rozwój sieci 5G, a także agregacja pasm LTE. Na czym polega ta technologia i jakie korzyści niesie dla użytkowników internetu mobilnego?
Messenger i WhatsApp to jedne z najpopularniejszych komunikatorów. Codzienne używa ich ogromna liczba użytkowników
Pandemia koronawirusa przyspieszył tendencję, którą można było obserwować już od kilku lat: coraz więcej osób zaczęło pracować w trybie home office. Aby jednak taka praca była komfortowa i efektywna, wymaga odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim odpowiedniego internetu.
Wielkość telewizora to jeden z podstawowych parametrów branych pod uwagę podczas zakupu. Jeśli jednak zależy nam na dostosowaniu ekranu do pomieszczenia i jednocześnie chcemy zadbać o zdrowie, warto zastanowić się także, jaka jest bezpieczna odległość od telewizora. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jakie zastosowanie ma kalkulator odległości TV.
Zakup wymarzonego telewizora musi zostać poprzedzony analizą kilku istotnych czynników. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie (np. salon, sypialnia), a potem dobrać do tego odpowiednią przekątną ekranu oraz rozdzielczość.
Pandemia sprawiła, że rodzice coraz częściej pracują w trybie home office, a dzieci mają naukę zdalną. W wielu domach tak intensywne używanie internetu może znacznie obniżyć jego prędkość. Podpowiadamy, co zrobić, żeby sieć nie zwalniała.
Szybki internet stacjonarny jest dzisiaj niezbędny do pracy, nauki i zabawy w domu. A dobry internet to nie tylko szybkie łącze, to też silne wifi, czyli bezprzewodowe połączenie z internetem. Dzięki wifi możesz podłączyć do sieci nie tylko tablet i telefon, ale również telewizor czy lodówkę. Duża liczba takich sprzętów, inne sieci w bliskiej okolicy, np. w bloku, wpływają na zasięg i stabilność i siłę sygnału wifi w Twoim mieszkaniu czy domu. Przerywane połączenie Wi-Fi, czy zacinający się połączenie internetowe z buforowaniem i słabym sygnałem Wi-Fi to może być przeszłość. Na rynku pojawiły się urządzenia, które pozwalają pozbyć się opisanych nieprzyjemności w domu czy dużym mieszkaniu z „grubymi ścianami”.
Wi-Fi – bezprzewodowy internet
Nazwa „wi-fi” to skrót od słów „wireless fidelity”, co tłumaczy się jako „bezprzewodową dokładność”. Jest to nazwa odnosząca się do technologii bezprzewodowych sieci komputerowych, a dokładniej – do zestawu standardów, według których owe sieci funkcjonują. To właśnie dzięki wi-fi możemy bez wsparcia kabla połączyć swojego laptopa z internetem czy drukarkę ze wspomnianym laptopem, nawilżacz powietrza z aplikacją w smartfonie itp. Warto zatem wiedzieć, jak działa wi-fi i jak dbać o jego zasięg!
Technologia wi-fi bazuje na sygnałach radiowych i działa w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz (trzecią opcją jest tzw. dual band, kiedy to router lub konkretne urządzenie samodzielnie zmieniają częstotliwość na tę, która w danym momencie jest mniej obciążona i tym samym zapewni lepsze działanie). Co warto wiedzieć o obu tych pasmach?
Z wi-fi korzystamy zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach publicznych. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj dostęp do danej sieci jest chroniony hasłem – warto je mieć! W drugim często nie ma zabezpieczeń, dlatego też z tzw. hotspotów należy korzystać z dużą rozwagą. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej takiej sytuacji unikać – wszystko ze względu na zabezpieczenie danych, które znajdują się na laptopie, smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym.
Dane wskazują, że zasięg wi-fi może wynosić nawet kilkaset metrów. Zwykle jest to jednak kilka lub maksymalnie kilkadziesiąt, na co wpływają m.in. wspomniane już przeszkody fizyczne, które mogą osłabiać sygnał. Niekorzystnie działają na niego np. niektóre materiały, z jakich zbudowane są domy i mieszkania (przede wszystkim żelbet), sprzęty AGD i RTV (szczególnie lodówki, pralki i inne urządzenia wykorzystujące wodę), lustra (zwłaszcza te znajdujące się blisko routera) i inne. W przypadku, gdy jakość sygnału spada, pomocny może okazać się wzmacniacz wi-fi – bo współcześnie dobry internet bezprzewodowy to podstawa!