Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

wyświetlacz oled

Technologia LED okazała się przełomowa w wielu aspektach, do których z pewnością zaliczyć można produkcję wszelkiego rodzaju wyświetlaczy. Zarówno w przypadku telewizorów, laptopów, tabletów, jak i smartfonów, zaczęto wykorzystywać ekrany LED dla uzyskania lepszej jakości obrazu. Kolejnym krokiem było pojawienie się wyświetlaczy OLED, czyli organicznej odmiany tej zjawiskowej technologii. W serwisie Play Expert można znaleźć zestawienia urządzeń, które wykorzystują ekrany OLED. Z czego wynika ich przewaga nad innymi sprzętami?

Elastyczność oraz kontrast, jakich dotąd nie było

W technologii LED, w przeciwieństwie np. do wyświetlaczy LCD, ekran nie jest podświetlany, ponieważ diody samoistnie generują światło. OLED, czyli organiczna dioda elektroluminescencyjna, nie tylko wykorzystuje tę technologię, ale jednocześnie sprawia, że ekran może być niezwykle cienki, a ponadto elastyczny. Początki ekranów OLED w komercyjnej sprzedaży sięgają 2007 roku, kiedy to Sony po raz pierwszy rozpoczął sprzedaż telewizorów OLED. Pierwszy tego typu model nie był imponujący. XEL-1 miał zaledwie 11 cali oraz rozdzielczość 960 × 540 pikseli.

Rozwój wyświetlaczy OLED pozwolił na zaprojektowanie nie tylko zakrzywionych telewizorów i monitorów, ale również najlepszych smartfonów składanych, jak chociażby seria Flip i Fold od Samsunga. Elastyczność materiału pozwala złożyć go niemal o 180 stopni.
Kolejnym atutem wyświetlacza OLED jest głębia kontrastu. Wynika to z kilku czynników. Diody LED mogą zapewniać bardzo wysoką jasność, a brak dodatkowego podświetlenia umożliwia również uzyskanie naprawdę sporego kontrastu oraz efektu głębi czerni.