Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

smartfony nokia

Perypetie fińskiego producenta telefonów komórkowych to długa i pełna zakrętów historia. Marka Nokia do dziś utożsamiana jest z niezwykłą solidnością. Gdy nastała jednak era smartfonów, wiodący prym producent został nieco z tyłu. Jak dziś prezentują się telefony Nokia? Sprawdź to w naszych artykułach i analizach w serwisie Play Expert.

Król telefonów komórkowych

Model 3310 ma obecnie status kultowego telefonu komórkowego, który pod względem wytrzymałości nie miał sobie równych. Zresztą w czasach dość delikatnych dotykowych wyświetlaczy, niektórzy z rozrzewnieniem wspominają pancerne komórki, którym niestraszne były wstrząsy, a bateria pozwalała na tydzień użytkowania.

Dziś jednak telefony komórkowe Nokii można spotkać raczej wyłącznie w ofercie telefonów dla seniorów. Z początkiem ery smartfonów, koncern z Finlandii postanowił obrać niepopularną drogę i zamiast współpracy z Google i wykorzystaniem systemu Android, postawił na inwestycję Microsoftu i wprowadzenie na rynek smartfonów z systemem Windows Mobile. Przy rosnącej popularności Androida, ten wybór okazał się niezwykle kosztowny, gdyż firma zaczęła notować straty.

W 2016 roku Microsoft odsprzedał Nokię firmom z Finlandii oraz Tajwanu, co miało oznaczać dla marki nowy początek. Niestety nadal nie wróciła ona do światowej czołówki, a jedynymi modelami, o których jakkolwiek mówiło się w świecie technologicznym, była Nokia 9 PureView z 2019 roku oraz model X30 z modułem sieci 5G z 2022 roku.