Przegrzewający się smartfon poznaj proste sposoby na obniżenie temperatury urządzenia 1.jpg
Porady

Przegrzewający się smartfon – poznaj proste sposoby na obniżenie temperatury urządzenia

10 marca 2023 3 minuty czytania

Smartfony zbudowane są z wielu podzespołów, które w przypadku przegrzania się, mogą przestać odpowiednio funkcjonować. Powodów może być wiele, od problemów technicznych telefonu, po nagrzanie na słońcu. Korzystanie z aplikacji, internetu czy nawet nieoptymalne etui, również mogą powodować zbyt wysoką temperaturę urządzenia. Co wtedy zrobić?

Spis treści:
Dlaczego telefon się grzeje?
Jak sprawdzić temperaturę smartfonu?
Przegrzany telefon – jak go schłodzić?


Dlaczego telefon się grzeje?


Smartfon może się nagrzewać z różnych powodów, ale najczęściej wynika to ze zbytniego użytkowania. Podczas przeglądania stron lub pobierania dużych plików urządzenie zwiększa swoją pracę, co powoduje przegrzewanie procesora i baterii. W takiej sytuacji najlepiej jest przerwać korzystanie z internetu na kilka minut, aby dać telefonowi chwilę na ochłonięcie. Jeśli jednak temperatura nie spada i utrzymuje się dłużej niż kilka minut, może to wskazywać na problem z oprogramowaniem lub uszkodzenie sprzętu.

Kolejnym powodem może być zbyt wysoka temperatura powietrza lub korzystanie z urządzenia na słońcu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla telefonu, ponieważ może to uszkodzić baterię i inne podzespoły, przez co dochodzi do nagłego wyłączenia lub zepsucia urządzenia.

Niekiedy problem może być spowodowany złym stanem baterii – wraz z czasem akumulator zużywa się i staje się mniej wydajny, przez co traci zdolność do prawidłowego przetwarzania energii. Większość smartfonów ma systemy, które chronią je przed nagrzaniem, a tym samym wyłączają je w przypadku zbyt wysokiej temperatury, w celu przeciwdziałania uszkodzeniu urządzenia. W sytuacji, gdy telefon się nagrzewa i szybko rozładowuje, może świadczyć to o uszkodzeniu baterii, a w takim przypadku wymagana będzie diagnostyka wykonana w serwisie.


Sprawdź teraz: Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową?


Jak sprawdzić temperaturę smartfonu?


Telefony firmy Apple wyposażone są w system iOS, a tym samym posiadają własne zabezpieczenia dotyczące pracy baterii oraz procesora. Wszystko, aby uniknąć przegrzewania się urządzenia i podzespołów. Jednakże, osoby korzystające ze smartfonów posiadających inne systemy operacyjne mogą mieć problem z chłodzeniem smartfonu.


Sprawdź także: Jak prawidłowo dbać o telefon?


W celu sprawdzenia temperatury telefonu warto skorzystać z dedykowanych aplikacji, które pomogą określić, jak bardzo nagrzane są podzespoły.

  • CPU-Z to darmowa aplikacja działająca na systemie Android, która pozwala użytkownikom na uzyskanie szczegółowych informacji o podzespołach ich urządzeń mobilnych. Aplikacja umożliwia sprawdzenie modelu procesora, liczby rdzeni, taktowania, temperatury, wersji systemu operacyjnego, rozmiaru ekranu, gęstości pikseli i wielu innych parametrów urządzenia. Dzięki CPU-Z użytkownicy mogą sprawdzić, jakie elementy pracują w ich smartfonie, a przy tym kontrolować ich temperaturę, w celu wykrycia ich nagrzewania.
  • Droid Hardware Info to narzędzie dla użytkowników systemu Android, które umożliwia uzyskanie szczegółowych informacji na temat urządzenia, takich jak procesor, pamięć RAM, czy pojemność akumulatora. Droid Hardware Info wyświetla również informacje na temat kamery, sensorów w urządzeniu i innych specyfikacji, a w dodatku oferuje uzyskanie informacji na temat generowanej temperatury poszczególnych podzespołów urządzenia.
  • Coolify to aplikacja stworzona specjalnie dla użytkowników systemów Android, której głównym zadaniem jest pomoc w zarządzaniu temperaturą urządzenia. Pozwala na wpływ na ilość ciepła generowanego przez podzespoły, co przekłada się na zoptymalizowane działanie telefonu. Ponadto daje możliwość dostosowania szybkości obrotu wentylatorów, co umożliwia korzystanie z telefonu w pełnym zakresie, przy okazji nie martwiąc się o odprowadzanie ciepła.


Sprawdź także: 7 przydatnych opcji w telefonach z Androidem


Przegrzany telefon – jak go schłodzić?


Co zrobić w sytuacji, gdy smartfon jest nagrzany? Jak ochłodzić gorący telefon latem? Istnieją na to różne sposoby, jednak warto unikać ekstremalnych rozwiązań, takich jak wkładanie telefonu do lodówki lub zamrażarki. Najlepszym sposobem jest, (jeśli ładujemy w tym czasie urządzenie, odłączenie go od źródła zasilania) pozostawienie go w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do chłodnego powietrza. Jeżeli telefon jest w obudowie, należy ją zdjąć, a następnie ustawić go w takim miejscu, aby zawsze był w cieniu. Podczas korzystania ze smartfonu należy też zadbać o wyłączanie aplikacji działających w tle, aby nie były niepotrzebnym obciążeniem dla baterii.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl