Przegrzewający się smartfon – poznaj proste sposoby na obniżenie temperatury urządzenia
10 marca 20233 minuty czytania
Smartfony zbudowane są z wielu podzespołów, które w przypadku przegrzania się, mogą przestać odpowiednio funkcjonować. Powodów może być wiele, od problemów technicznych telefonu, po nagrzanie na słońcu. Korzystanie z aplikacji, internetu czy nawet nieoptymalne etui, również mogą powodować zbyt wysoką temperaturę urządzenia. Co wtedy zrobić?
Smartfon może się nagrzewać z różnych powodów, ale najczęściej wynika to ze zbytniego użytkowania. Podczas przeglądania stron lub pobierania dużych plików urządzenie zwiększa swoją pracę, co powoduje przegrzewanie procesora i baterii. W takiej sytuacji najlepiej jest przerwać korzystanie z internetu na kilka minut, aby dać telefonowi chwilę na ochłonięcie. Jeśli jednak temperatura nie spada i utrzymuje się dłużej niż kilka minut, może to wskazywać na problem z oprogramowaniem lub uszkodzenie sprzętu.
Kolejnym powodem może być zbyt wysoka temperatura powietrza lub korzystanie z urządzenia na słońcu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla telefonu, ponieważ może to uszkodzić baterię i inne podzespoły, przez co dochodzi do nagłego wyłączenia lub zepsucia urządzenia.
Niekiedy problem może być spowodowany złym stanem baterii – wraz z czasem akumulator zużywa się i staje się mniej wydajny, przez co traci zdolność do prawidłowego przetwarzania energii. Większość smartfonów ma systemy, które chronią je przed nagrzaniem, a tym samym wyłączają je w przypadku zbyt wysokiej temperatury, w celu przeciwdziałania uszkodzeniu urządzenia. W sytuacji, gdy telefon się nagrzewa i szybko rozładowuje, może świadczyć to o uszkodzeniu baterii, a w takim przypadku wymagana będzie diagnostyka wykonana w serwisie.
Telefony firmy Apple wyposażone są w system iOS, a tym samym posiadają własne zabezpieczenia dotyczące pracy baterii oraz procesora. Wszystko, aby uniknąć przegrzewania się urządzenia i podzespołów. Jednakże, osoby korzystające ze smartfonów posiadających inne systemy operacyjne mogą mieć problem z chłodzeniem smartfonu.
W celu sprawdzenia temperatury telefonu warto skorzystać z dedykowanych aplikacji, które pomogą określić, jak bardzo nagrzane są podzespoły.
CPU-Z to darmowa aplikacja działająca na systemie Android, która pozwala użytkownikom na uzyskanie szczegółowych informacji o podzespołach ich urządzeń mobilnych. Aplikacja umożliwia sprawdzenie modelu procesora, liczby rdzeni, taktowania, temperatury, wersji systemu operacyjnego, rozmiaru ekranu, gęstości pikseli i wielu innych parametrów urządzenia. Dzięki CPU-Z użytkownicy mogą sprawdzić, jakie elementy pracują w ich smartfonie, a przy tym kontrolować ich temperaturę, w celu wykrycia ich nagrzewania.
Droid Hardware Info to narzędzie dla użytkowników systemu Android, które umożliwia uzyskanie szczegółowych informacji na temat urządzenia, takich jak procesor, pamięć RAM, czy pojemność akumulatora. Droid Hardware Info wyświetla również informacje na temat kamery, sensorów w urządzeniu i innych specyfikacji, a w dodatku oferuje uzyskanie informacji na temat generowanej temperatury poszczególnych podzespołów urządzenia.
Coolify to aplikacja stworzona specjalnie dla użytkowników systemów Android, której głównym zadaniem jest pomoc w zarządzaniu temperaturą urządzenia. Pozwala na wpływ na ilość ciepła generowanego przez podzespoły, co przekłada się na zoptymalizowane działanie telefonu. Ponadto daje możliwość dostosowania szybkości obrotu wentylatorów, co umożliwia korzystanie z telefonu w pełnym zakresie, przy okazji nie martwiąc się o odprowadzanie ciepła.
Co zrobić w sytuacji, gdy smartfon jest nagrzany? Jak ochłodzić gorący telefon latem? Istnieją na to różne sposoby, jednak warto unikać ekstremalnych rozwiązań, takich jak wkładanie telefonu do lodówki lub zamrażarki. Najlepszym sposobem jest, (jeśli ładujemy w tym czasie urządzenie, odłączenie go od źródła zasilania) pozostawienie go w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do chłodnego powietrza. Jeżeli telefon jest w obudowie, należy ją zdjąć, a następnie ustawić go w takim miejscu, aby zawsze był w cieniu. Podczas korzystania ze smartfonu należy też zadbać o wyłączanie aplikacji działających w tle, aby nie były niepotrzebnym obciążeniem dla baterii.
Co przygotował dla Ciebie zespół Play Expert? Poznaj artykuły, które Cię zainteresują!
Porady
Wzmacniacz Wi-Fi – kiedy może okazać się szczególnie pomocny?
Domowa sieć Wi-Fi jest zazwyczaj głównym sposobem korzystania z internetu zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych.
28 grudnia 20214 minuty czytania
Porady
Jak połączyć telefon z telewizorem? Poznaj pomocne wskazówki!
Nieustannie poszerza się wachlarz możliwości naszych smartfonów. Służą do gier, oglądania filmów i seriali, komunikacji czy pracy. Czasami ich jedynym ograniczeniem okazuje się nieduży ekran.
Połączenie funkcjonalności smartfona z dużym ekranem telewizora może być bardzo użytecznym, ale też niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jak sprawić, żeby 6 cali nagle zamieniło się w 60? Oto kilka pomocnych wskazówek.
Współczesne telewizory pod względem łączności bazują na złączach HDMI. Za ich pomocą podłącza się do telewizora dekoder telewizji satelitarnej czy soundbar (w przypadku nagłośnienia alternatywą jest kabel optyczny). Przewodowe połączenie telefonu z telewizorem może być jedyną opcją dla starszych modeli. Jak zatem połączyć telefon z telewizorem przy pomocy złącza, którego próżno szukać w smartfonach? Oczywiście dzięki przejściówce. Dokładnie chodzi o MHL (Micro USB-HDMI) lub adapter USB-C na HDMI. W tym przypadku nad wejściem HDMI w telewizorze powinno widnieć logo MHL.
Konieczność połączenia kablem być może nie jest zbyt komfortowa, ale za to cechuje się prostotą i jest stosunkowo tania. Bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania można szybko wyświetlić obraz z telefonu na ekranie telewizora. Nie musimy także wybierać kolejnych liter za pomocą pilota, wystarczy wpisywać interesującą nas frazę na klawiaturze smartfona. Wadą takiego rozwiązania jest intensywne obciążenie, jakiemu poddawany jest smartfon. Przesyłanie dużych ilości danych obciąża procesor, pamięć oraz baterię.
Podobny sposób działania cechuje wejście Slimport. Wiele nowszych modeli smartfonów i telewizorów nie posiada jednak wymienionych wejść, dlatego w takich przypadkach pozostaje użycie aktywnego kabla lub połączenia bezprzewodowego.
10 grudnia 20212 minuty czytania
Porady
Jak oszczędzać dane komórkowe? 4 sprawdzone sposoby
W dzisiejszych czasach smartfon pozbawiony dostępu do internetu staje się praktycznie bezużyteczny. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto znać kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie danych. Chciałbyś wiedzieć, jak oszczędzać pakiety danych? Poznaj kilka skutecznych porad!
4 kwietnia 20223 minuty czytania
Super, że podoba Ci się ten wpis!
Chcesz go polubić? Jeśli tak, potrzebujemy
Twojej zgody na funkcjonalne pliki cookie.