Desktop_chmura_cover.png
Wiedza dla biznesu

Jakie działania może obejmować Disaster Recovery? Praktyczne sposoby i strategie.

W praktyce, proces disaster recovery może obejmować wiele różnych działań, zależnie od potrzeb i specyfiki danej organizacji. Jak disaster recovery może być wdrażane w praktyce?

21 marca 2024 1 minuta czytania
Desktop_chmura_cover.png
Wiedza dla biznesu

Efektywne wykorzystanie Disaster Recovery w 5 krokach. Sprawdź!

W dzisiejszych czasach działalność większości firm opiera się na dostępności systemów IT. Cyfrowa transformacja w ostatnich latach przyspieszyła jak nigdy wcześniej i choć głównie oznacza to rozwój, powoduje również wzrost liczby awarii i usterek. Co zrobić, gdy Twojej firmie przytrafiła się utrata danych, będąca skutkiem nieprawidłowego wdrożenia zmian IT, usterki technicznej, ataku hakerów czy po prostu ograniczeniami w dostawach prądu?

14 marca 2024 1 minuta czytania
Desktop_chmura_cover.png
Wiedza dla biznesu

Storage obiektowy i blokowy w centrum danych Grupy Play. Na czym polega?

Najpowszechniej wykorzystywanym sposobem organizacji danych na dysku jest storage blokowy. W takim rozwiązaniu pamięć dyskowa dostępna na przykład na komputerze lokalnym jest zorganizowana w hierarchicznej strukturze systemu plików, w którym zakładane są katalogi i składowane pliki. Innym przykładem wykorzystania storage blokowego są zasoby udostępniane za pośrednictwem protokołów iSCSI [Internet Small Computer System Interface] czy FC [Fiber Channel] z wydajnych macierzy dyskowych zlokalizowanych np. w centrum danych.

7 marca 2024 5 minut czytania
Desktop_chmura_cover.png
Wiedza dla biznesu

Disaster Recovery Center, czyli biznes gotowy na wszystko

W erze cyfrowej transformacji nieprzerwany dostęp do danych, a także zabezpieczenie przed ich ewentualną utratą, stają się jednym z najbardziej strategicznych wyzwań dla wielu przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno dużych jak i małych firm, jak i praktycznie każdej branży.

29 lutego 2024 6 minut czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

Security Operations Center jako usługa dla biznesu - poznaj jej możliwości

Systemy oraz technologie odpowiadające za przechowywanie i zarządzanie danymi oraz sterowanie procesami mają ogromny wpływ na działanie organizacji, można wręcz powiedzieć, że środowiska IT są kluczowe dla rozwoju współczesnego biznesu. Sytuacja związana z lockdownem gospodarki podczas pandemii jeszcze pogłębiła tę zależność, a jednocześnie pokazała jak istotne jest stałe czuwanie nad bezpieczeństwem IT – dzisiaj, jak nigdy wcześniej możemy przyznać, że każdy biznes może znaleźć się na celowniku cyberprzestępców.

22 lutego 2024 5 minut czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

6 powodów, dla których warto korzystać z usługi Anty-DDoS

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) to jedna z najpopularniejszych broni w arsenale cyberprzestępców. Ich celem jest uniemożliwienie użytkownikom dostępu do określonych zasobów w sieci (np. stron www, e-sklepów, usług e-mail i in.), a mówiąc wprost zablokowywanie łączności z nimi. Motywy przeprowadzania tego typu ataków mogą być bardzo różne, od „cyberchuligaństwa” po nieuczciwe praktyki konkurencji czy nawet wymuszenia.

9 lutego 2024 4 minuty czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

Audyt bezpieczeństwa IT w 5 krokach – jak wygląda?

W dzisiejszych czasach, kiedy krwiobiegiem przedsiębiorstwa jest infrastruktura IT, a wymiana informacji najczęściej odbywa się elektronicznie, dane mają postać wyłącznie cyfrową i w takiej formie są przechowywane, organizacje muszą zmierzyć się z zupełnie nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa danych. Dotyczy ono zarówno możliwości dostępu do danych, jak również zabezpieczenie ich  przed niepowołanym dostępem lub utratą. Jak jednak sprawdzić, czy infrastruktura IT spełnia wymagania i dane są w wystarczający sposób zabezpieczone? Podstawowym narzędziem, które pozwala stwierdzić jak wygląda bezpieczeństwo danych jest audyt bezpieczeństwa IT. Poniżej wskazujemy 5 punktów, które pomogą przygotować i przeprowadzić audyt w organizacji.

9 lutego 2024 3 minuty czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

Jak skutecznie chronić firmową sieć przed atakami ransomware? Sprawdź!

Istnieje wiele wektorów ataku, za pomocą których ransomware może dostać się do sieci firmowej. Jedną z najpopularniejszych metod jest phishing, który trafia do ofiary za pomocą wiadomości e-mail najczęściej zawierającej szkodliwy plik np. arkusz kalkulacyjny programu Excel lub dokument w formacie PDF – jest to tzw. Etap Dystrybucji. Po pobraniu i otwarciu takiego pliku przez użytkownika, przestępcy przejmują kontrolę nad jego komputerem – Etap Infekcji.

9 lutego 2024 3 minuty czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

Poznaj wybrane skróty związane z siecią i bezpieczeństwem IT

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, gdzie technologia wchodzi w niemal każdy aspekt naszego życia, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Cyberbezpieczeństwo to kluczowy element ochrony danych i prywatności. Wprowadzenie do tajemniczego świata zagrożeń online i skomplikowanych strategii obronnych jest niezbędne dla każdego, kto pragnie zrozumieć, jak skutecznie bronić się przed współczesnymi wyzwaniami wirtualnego świata. Chcesz zgłębić tajniki bezpieczeństwa w sieci? Sprawdź nasz przewodnik po najważniejszych skrótach.

11 stycznia 2024 2 minuty czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

6 zasad czystego biurka i ekranu w pracy hybrydowej

Podpowiadamy kilka zasad, które przydadzą się szczególnie w przypadku osób pracujących w modelu hybrydowym - w biurze, w domu, czasem w miejscach publicznych.

6 grudnia 2023 1 minuta czytania
Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

Jak bezpiecznie przechowywać dane? 4 pomocne wskazówki

Współcześnie jednym z najcenniejszych aktywów firmy są informacje, między innymi dane osobowe pracowników, klientów, partnerów biznesowych. Poznaj kilka zasad bezpiecznego przechowywania i dostępu do danych oraz co to jest Strefa Danych Osobowych w centrum danych.

6 grudnia 2023 1 minuta czytania
Desktop_chmura_cover.png
Wiedza dla biznesu

Backup i replikacja – czym się różnią? Wszystko, co musisz wiedzieć

Backup i replikacja, określenie często wymawiane jednym tchem, kiedy myślimy o bezpieczeństwie naszych zasobów IT. Określenia te, mimo że wydają się tak bliskoznaczne, nie mogą być jednak używane zamiennie.

14 listopada 2023 2 minuty czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – na co uważać i jak o nie dbać?

Możliwości wirtualnego świata znacznie ułatwiają nam funkcjonowanie w wielu obszarach. Jednocześnie wiążą się też ze specyficznymi zagrożeniami, których każdy użytkownik internetu powinien być świadomy – tym bardziej, że w sieci pracujemy, załatwiamy wszelkie urzędowe sprawy, operujemy pieniędzmi, kontaktujemy się z lekarzami, przekazując we wszystkich tych sprawach poufne dane. Jak zatem zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo?

Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa

Generalnie na obszar cybezpiezpieczeństwa składa się wiele różnych technik, procesów, programów oraz sprzętów i procedur, które mają na celu ochronę przed utratą danych, cyberatakami, wirusami, uszkodzeniami etc. Oto kilka podstawowych obszarów troski o cyberbezpieczeństwo, które każdy powinien mieć na uwadze:

  • wyłudzenie numeru PESEL – utrata tego typu danych może skutkować np. wzięciem pożyczki „na dowód”, założeniem firmy na określone dane czy zrobieniem zakupów na raty. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim nie udostępniać osobom trzecim zdjęć dowodu osobistego (zwłaszcza obu stron!). Tak jak nie zostawiamy dowodu w recepcji hotelowej, a jedynie dajemy go do wglądu, tak samo nie przekazujemy dokumentu w sieci;
  • phishing – w ten sposób generalnie określa się wyłudzanie danych, do którego dochodzi zwykle za pomocą e-maili, SMS-ów oraz wiadomości w komunikatorach. Jakimi metodami oszuści mogą starać się to zrobić? Np. wysyłając wiadomości poprzez komunikatory czy podszywając się pod różne instytucje i firmy, jak np. banki, urzędy czy operatorów telekomunikacyjnych. Ofiara tego typu cyberprzestępstwa otwiera zawirusowany link, a w tym czasie dochodzi o kradzieży jej danych;
  • DDOS – to atak hakerski, który zwykle dotyczy cyberbezpieczeństwa firm. Jego sednem jest bowiem zaatakowanie w rozproszony sposób, powodując tym samym przeciążenie serwera. Efektem tego jest niemożność dotarcia do zawartości strony. 

Jak reagować, gdy Twoje cyberbezpieczeństwo jest zagrożone?

Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Przykładowo, jeśli czujesz, że zagrożone są Twoje dane, zwłaszcza numer PESEL czy dostępy do kont bankowych, zawsze możesz sprawdzić swój BIK oraz Krajowy Rejestr Długów – dzięki temu można dowiedzieć się, czy nikt nie wyłudził kredytu na Twoje nazwisko. Jeśli zaś wiesz, że tak się stało lub Twoje dane są wykorzystywane w inny sposób, koniecznie zgłoś to policji oraz bankowi. Pomoże to ograniczyć negatywne skutki i zawalczyć o odzyskanie cyberbezpieczeństwa.

Co więcej, dbaj też o prewencję! Pomocny jest w tym m.in. Pakiet bezpieczeństwa Play. Zawiera w sobie usługi Bezpieczny internet (chroniącą Twoje loginy, hasła i blokującą niebezpieczne strony), Bezpieczne Wi-Fi i antywirus oraz usługę czatu z Cyber Ekspertem, który poratuje Cię w opałach. Bo cyberbezpieczeństwo to współcześnie podstawa!