
Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci
Pandemia COVID-19 zmusiła nas do pozostania przez długi czas w domu.
Pandemia COVID-19 zmusiła nas do pozostania przez długi czas w domu.
TOR to słowo, które często pojawia się w kręgach technicznych. Wielu specjalistów radzi, aby zacząć używać sieci TOR, by zachować anonimowość i bezpieczeństwo w sieci. Jednak sporo osób jest zniechęconych jej reputacją jako miejsca, w którym przestępcy i piraci zajmują się brudnymi interesami. Inni mogli słyszeć, że TOR jest powolny i zawodny. Czym tak naprawdę jest sieć TOR i czy można z niej legalnie korzystać?
Smartfon, nowoczesny robot kuchenny… a nawet zdalnie sterowana żarówka. Nie tylko komputer czy laptop, a w zasadzie każde urządzenie podłączone do internetu może dziś zostać zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie. Jak rozpoznać, że komputer został zarażony złośliwym oprogramowaniem? Jak je usunąć i zabezpieczyć się przed nim? Zobacz, najważniejsze informacje o oprogramowaniu malware.
Ataki hakerskie na social media to codzienność. Próby wyłudzenia danych, złamania zabezpieczeń konta, a w ostateczności przejęcie go i podszywanie się pod użytkownika, to zagrożenia, z którymi spotykamy się na co dzień, nawet tego nie zauważając. Jak zabezpieczyć swoje konto? Czego unikać?
Wszyscy kojarzą z filmów postać cyberprzestępcy – siedzącego w ciemnym pomieszczeniu przed komputerem, w założonym na głowę kapturze, walczącego w imię sprawiedliwości z dużą korporacją. W rzeczywistości hakerzy wyglądają inaczej, a ich motywem do popełniania przestępstw jest własna korzyść. W ich działaniu zazwyczaj nie ma nic szlachetnego, a żeby przekonać się o tym, wystarczy dowiedzieć się kilku ciekawostek o największych atakach hakerskich w historii!
Każdy podłączony do internetu sprzęt to potencjalny cel ataku hakerów. Co gorsza, do zainfekowania może dojść nawet bez dostępu do Sieci. Wirus może przedostać się do oprogramowania po podłączeniu np. karty microSD. Z tych powodów należy zachować czujność i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o obecności złośliwego oprogramowania na smartfonie. Co jednak zrobić, gdy jest już za późno?
Oszuści internetowi żerują na naszej niewiedzy, roztargnieniu czy łatwowierności. Okazuje się również, że możemy paść ofiarą nieuczciwych praktyk także w sytuacji, kiedy błędnie wpiszemy adres domeny lub nie zauważymy literówki w adresie mailowym.
Internet to ocean możliwości, ale też miejsce, w którym nie brakuje oszustw i kradzieży. Ich ofiarą może paść każdy. Cyberprzestępcy korzystają z coraz to nowocześniejszych rozwiązań, aby skuteczniej i z większą korzyścią oszukiwani ludzi. Jednym z zagrożeń jest scumware, który często działa w ukryciu.
Konsumenci bardzo często wybierają zakupy online zamiast stacjonarnych. Im większe zainteresowanie taką formą nabywania towarów, tym więcej oszustów postanawia wykorzystywać tę sytuację. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas zakupów przez internet?
Dynamiczny rozwój technologii bez wątpienia stwarza mnóstwo nowych udogodnień i możliwości.
Coraz więcej mówi się o zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu.
Liczba operatorów komórkowych jest tak szeroka, że można przebierać w propozycjach.
Cyberbezpieczeństwo – na co uważać i jak o nie dbać?
Możliwości wirtualnego świata znacznie ułatwiają nam funkcjonowanie w wielu obszarach. Jednocześnie wiążą się też ze specyficznymi zagrożeniami, których każdy użytkownik internetu powinien być świadomy – tym bardziej, że w sieci pracujemy, załatwiamy wszelkie urzędowe sprawy, operujemy pieniędzmi, kontaktujemy się z lekarzami, przekazując we wszystkich tych sprawach poufne dane. Jak zatem zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo?
Generalnie na obszar cybezpiezpieczeństwa składa się wiele różnych technik, procesów, programów oraz sprzętów i procedur, które mają na celu ochronę przed utratą danych, cyberatakami, wirusami, uszkodzeniami etc. Oto kilka podstawowych obszarów troski o cyberbezpieczeństwo, które każdy powinien mieć na uwadze:
Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Przykładowo, jeśli czujesz, że zagrożone są Twoje dane, zwłaszcza numer PESEL czy dostępy do kont bankowych, zawsze możesz sprawdzić swój BIK oraz Krajowy Rejestr Długów – dzięki temu można dowiedzieć się, czy nikt nie wyłudził kredytu na Twoje nazwisko. Jeśli zaś wiesz, że tak się stało lub Twoje dane są wykorzystywane w inny sposób, koniecznie zgłoś to policji oraz bankowi. Pomoże to ograniczyć negatywne skutki i zawalczyć o odzyskanie cyberbezpieczeństwa.
Co więcej, dbaj też o prewencję! Pomocny jest w tym m.in. Pakiet bezpieczeństwa Play. Zawiera w sobie usługi Bezpieczny internet (chroniącą Twoje loginy, hasła i blokującą niebezpieczne strony), Bezpieczne Wi-Fi i antywirus oraz usługę czatu z Cyber Ekspertem, który poratuje Cię w opałach. Bo cyberbezpieczeństwo to współcześnie podstawa!