telewizja-4K-blog-txt2.jpg
Porady Internet

Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci

Pandemia COVID-19 zmusiła nas do pozostania przez długi czas w domu.

1 sierpnia 2023 3 minuty czytania
tor-blog-glowne.jpg
Internet

Sieć TOR - co to jest? Co trzeba wiedzieć?

TOR to słowo, które często pojawia się w kręgach technicznych. Wielu specjalistów radzi, aby zacząć używać sieci TOR, by zachować anonimowość i bezpieczeństwo w sieci. Jednak sporo osób jest zniechęconych jej reputacją jako miejsca, w którym przestępcy i piraci zajmują się brudnymi interesami. Inni mogli słyszeć, że TOR jest powolny i zawodny. Czym tak naprawdę jest sieć TOR i czy można z niej legalnie korzystać? 

1 czerwca 2023 4 minuty czytania
malware-blog-glowne.jpg
Porady

Malware - co to jest i jak usunąć złośliwe oprogramowanie?

Smartfon, nowoczesny robot kuchenny… a nawet zdalnie sterowana żarówka. Nie tylko komputer czy laptop, a w zasadzie każde urządzenie podłączone do internetu może dziś zostać zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie. Jak rozpoznać, że komputer został zarażony złośliwym oprogramowaniem? Jak je usunąć i zabezpieczyć się przed nim? Zobacz, najważniejsze informacje o oprogramowaniu malware.

3 kwietnia 2023 7 minut czytania
Hakowanie portali społecznościowych 1.jpg
Porady

Hakowanie portali społecznościowych

Ataki hakerskie na social media to codzienność. Próby wyłudzenia danych, złamania zabezpieczeń konta, a w ostateczności przejęcie go i podszywanie się pod użytkownika, to zagrożenia, z którymi spotykamy się na co dzień, nawet tego nie zauważając. Jak zabezpieczyć swoje konto? Czego unikać?

8 marca 2023 4 minuty czytania
Jakie były największe ataki hakerskie w historii Ciekawostki (1) (1).jpg
Rozrywka

Jakie były największe ataki hakerskie w historii? Ciekawostki

Wszyscy kojarzą z filmów postać cyberprzestępcy – siedzącego w ciemnym pomieszczeniu przed komputerem, w założonym na głowę kapturze, walczącego w imię sprawiedliwości z dużą korporacją. W rzeczywistości hakerzy wyglądają inaczej, a ich motywem do popełniania przestępstw jest własna korzyść. W ich działaniu zazwyczaj nie ma nic szlachetnego, a żeby przekonać się o tym, wystarczy dowiedzieć się kilku ciekawostek o największych atakach hakerskich w historii!

17 lutego 2023 4 minuty czytania
Jak usunąć wirusa z telefonu Najważniejsze informacje dla posiadaczy Android i iPhone.jpg
Porady

Jak usunąć wirusa z telefonu? Najważniejsze informacje dla posiadaczy Android i iPhone

Każdy podłączony do internetu sprzęt to potencjalny cel ataku hakerów. Co gorsza, do zainfekowania może dojść nawet bez dostępu do Sieci. Wirus może przedostać się do oprogramowania po podłączeniu np. karty microSD. Z tych powodów należy zachować czujność i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o obecności złośliwego oprogramowania na smartfonie. Co jednak zrobić, gdy jest już za późno?

14 lutego 2023 3 minuty czytania
Typosquatting – co to jest i jak go rozpoznać.jpg
Porady

Typosquatting – co to jest i jak go rozpoznać?

Oszuści internetowi żerują na naszej niewiedzy, roztargnieniu czy łatwowierności. Okazuje się również, że możemy paść ofiarą nieuczciwych praktyk także w sytuacji, kiedy błędnie wpiszemy adres domeny lub nie zauważymy literówki w adresie mailowym.

25 stycznia 2023 4 minuty czytania
Scumware – co to jest za wirus Jak się przed nim bronić.jpeg
Porady

Scumware – co to jest za wirus? Jak się przed nim bronić?

Internet to ocean możliwości, ale też miejsce, w którym nie brakuje oszustw i kradzieży. Ich ofiarą może paść każdy. Cyberprzestępcy korzystają z coraz to nowocześniejszych rozwiązań, aby skuteczniej i z większą korzyścią oszukiwani ludzi. Jednym z zagrożeń jest scumware, który często działa w ukryciu.

23 stycznia 2023 4 minuty czytania
Bezpieczne zakupy w internecie – co warto wiedzieć.jpg
Porady

Bezpieczne zakupy w internecie – co warto wiedzieć?

Konsumenci bardzo często wybierają zakupy online zamiast stacjonarnych. Im większe zainteresowanie taką formą nabywania towarów, tym więcej oszustów postanawia wykorzystywać tę sytuację. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas zakupów przez internet?

10 stycznia 2023 3 minuty czytania
Zhakowany telefon – co zrobić, gdy ktoś włamał się na nasz smartfon.jpg
Porady

Zhakowany telefon – co zrobić?

Dynamiczny rozwój technologii bez wątpienia stwarza mnóstwo nowych udogodnień i możliwości.

2 grudnia 2022 3 minuty czytania
Jaki antywirus wybrać Ranking darmowych antywirusów na komputer i telefon (1).jpg
Porady

Jaki antywirus wybrać? Ranking darmowych antywirusów na komputer i telefon

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu.

15 września 2022 5 minut czytania
Jak sprawdzić wiarygodność firmy O tym musisz pamiętać przy sprawdzaniu operatora komórkowego! (1).jpg
Porady

Jak sprawdzić wiarygodność firmy? O tym musisz pamiętać przy sprawdzaniu operatora komórkowego!

Liczba operatorów komórkowych jest tak szeroka, że można przebierać w propozycjach.

14 września 2022 5 minut czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – na co uważać i jak o nie dbać?

Możliwości wirtualnego świata znacznie ułatwiają nam funkcjonowanie w wielu obszarach. Jednocześnie wiążą się też ze specyficznymi zagrożeniami, których każdy użytkownik internetu powinien być świadomy – tym bardziej, że w sieci pracujemy, załatwiamy wszelkie urzędowe sprawy, operujemy pieniędzmi, kontaktujemy się z lekarzami, przekazując we wszystkich tych sprawach poufne dane. Jak zatem zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo?

Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa

Generalnie na obszar cybezpiezpieczeństwa składa się wiele różnych technik, procesów, programów oraz sprzętów i procedur, które mają na celu ochronę przed utratą danych, cyberatakami, wirusami, uszkodzeniami etc. Oto kilka podstawowych obszarów troski o cyberbezpieczeństwo, które każdy powinien mieć na uwadze:

  • wyłudzenie numeru PESEL – utrata tego typu danych może skutkować np. wzięciem pożyczki „na dowód”, założeniem firmy na określone dane czy zrobieniem zakupów na raty. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim nie udostępniać osobom trzecim zdjęć dowodu osobistego (zwłaszcza obu stron!). Tak jak nie zostawiamy dowodu w recepcji hotelowej, a jedynie dajemy go do wglądu, tak samo nie przekazujemy dokumentu w sieci;
  • phishing – w ten sposób generalnie określa się wyłudzanie danych, do którego dochodzi zwykle za pomocą e-maili, SMS-ów oraz wiadomości w komunikatorach. Jakimi metodami oszuści mogą starać się to zrobić? Np. wysyłając wiadomości poprzez komunikatory czy podszywając się pod różne instytucje i firmy, jak np. banki, urzędy czy operatorów telekomunikacyjnych. Ofiara tego typu cyberprzestępstwa otwiera zawirusowany link, a w tym czasie dochodzi o kradzieży jej danych;
  • DDOS – to atak hakerski, który zwykle dotyczy cyberbezpieczeństwa firm. Jego sednem jest bowiem zaatakowanie w rozproszony sposób, powodując tym samym przeciążenie serwera. Efektem tego jest niemożność dotarcia do zawartości strony. 

Jak reagować, gdy Twoje cyberbezpieczeństwo jest zagrożone?

Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Przykładowo, jeśli czujesz, że zagrożone są Twoje dane, zwłaszcza numer PESEL czy dostępy do kont bankowych, zawsze możesz sprawdzić swój BIK oraz Krajowy Rejestr Długów – dzięki temu można dowiedzieć się, czy nikt nie wyłudził kredytu na Twoje nazwisko. Jeśli zaś wiesz, że tak się stało lub Twoje dane są wykorzystywane w inny sposób, koniecznie zgłoś to policji oraz bankowi. Pomoże to ograniczyć negatywne skutki i zawalczyć o odzyskanie cyberbezpieczeństwa.

Co więcej, dbaj też o prewencję! Pomocny jest w tym m.in. Pakiet bezpieczeństwa Play. Zawiera w sobie usługi Bezpieczny internet (chroniącą Twoje loginy, hasła i blokującą niebezpieczne strony), Bezpieczne Wi-Fi i antywirus oraz usługę czatu z Cyber Ekspertem, który poratuje Cię w opałach. Bo cyberbezpieczeństwo to współcześnie podstawa!