5 korzyści z wyboru technologii 5G.jpeg
Internet

5 korzyści z wyboru technologii 5G – sprawdź, dlaczego warto!

Poznaj 5 powodów, dla których warto przeskoczyć na nowy poziom technologii. Jakie są korzyści technologii 5G? Dowiedz się z naszego artykułu!

8 lutego 2024 4 minuty czytania
Czym jest 5G 1.jpg
Newsy Internet

Czym jest 5G?

Najnowszej generacji sieć komórkowa daje nowe możliwości. Przekonaj się sam, co zyskasz dzięki sieci 5G w Play.

25 października 2023 5 minut czytania
Work-Life Balance w świecie online – 5 wskazówek, jak zachować równowagę!.jpeg
Porady

Work-Life Balance w świecie online – jak zachować równowagę

Czy można pogodzić pracę z życiem prywatnym? A jeśli tak, jak to osiągnąć w świecie nowych technologii? Równowaga w życiu jest potrzebna. Zachwianie proporcji poszczególnych sfer naszej codzienności, może powodować zaniechanie obowiązków i pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego tak dużo mówi się w przestrzeni publicznej o systemie Work-Life Balance. Poznaj założenia tej koncepcji i sprawdź, jak może ona funkcjonować w świecie online.

16 maja 2022 3 minuty czytania
agregacjapasm928x535.jpg
Porady

Czym jest agregacja pasm LTE?

Każdy dostawca internetu dąży do tego, żeby oferować swoich klientom coraz szybsze rozwiązania. Stąd rozwój sieci 5G, a także agregacja pasm LTE. Na czym polega ta technologia i jakie korzyści niesie dla użytkowników internetu mobilnego?

16 września 2021 4 minuty czytania
czym-jest-lte.jpg
Porady

Internet LTE. Co to jest i jak działa?

O internecie LTE słyszał niemal każdy. Bardzo często nie potrafimy jednak określić, co właściwie oznacza ta nazwa. Czy LTE i 4G są tym samym? Dowiedz się więcej na temat internetu LTE, jego prędkości i zastosowania!

10 lipca 2020 9 minut czytania
Bądź eko! Jak oszczędzać wodę.png
Porady

Bądź eko! Jak oszczędzać wodę?

Ostatnie, bardzo suche miesiące uświadamiają nas, jak bardzo ważną kwestią jest dbanie o oszczędzanie drogocennego surowca – wody. Na co dzień zużywamy ogromne jej ilości – w celach spożywczych, podczas dbania o ogród, zmywania czy w trakcie kąpieli. Jak oszczędzać ją w odpowiedni, rozsądny sposób? Doradzamy!

8 maja 2022 4 minuty czytania
Biznes w internecie – jak oznaczyć produkty na Instagramie.jpeg
Porady

Biznes w internecie – jak oznaczyć produkty na Instagramie?

Prowadzenie własnego – nawet niewielkiego biznesu – to marzenie wielu z nas. Chcemy być niezależni i iść przez życie na własnych zasadach. Jednak, abyśmy mogli osiągnąć sukces, nasza firma musi zaistnieć w internecie. Odpowiednia strategia w zakresie promowania jej w wyszukiwarce i sieciach społecznościowych to podstawa. Dziś powiemy sobie o tym, jak oznaczyć produkty na Instagramie!

8 maja 2022 3 minuty czytania
Telemedycyna w Polsce – na jakie wsparcie online można liczyć.jpeg
Newsy

Telemedycyna w Polsce – na jakie wsparcie online można liczyć?

Telemedycyna jest rozwiązaniem, które z każdym dniem zyskuje popularność. Jak przygotować się do e-wizyty i z jakim specjalistą można odbyć rozmowę? Przedstawiamy wszystkie istotne informacje dotyczące telemedycyny w Polsce!

18 kwietnia 2022 4 minuty czytania
NFT – co to jest i na jakiej zasadzie działa.jpeg
Newsy

NFT – co to jest i na jakiej zasadzie działa?

NFT to dla wielu wciąż nowinka z cyfrowego świata, jednak coraz częściej mówi się, że będzie to kolejna technologia, która wejdzie do codziennego użytku w większości aspektów życia. Znajomość funkcjonowania NFT może być przydatna, aby nie zostać w tyle za wciąż gnającym postępem.

17 kwietnia 2022 4 minuty czytania
Jak oszczędzać dane komórkowe.jpeg
Porady

Jak oszczędzać dane komórkowe? 4 sprawdzone sposoby

W dzisiejszych czasach smartfon pozbawiony dostępu do internetu staje się praktycznie bezużyteczny. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto znać kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie danych. Chciałbyś wiedzieć, jak oszczędzać pakiety danych? Poznaj kilka skutecznych porad! 

4 kwietnia 2022 3 minuty czytania
Najlepsze-ekranizacje-live-action-mang-i-anime-ktore-produkcje-warto-zobaczyc-Foto.jpeg
Newsy

Jakie zmiany wprowadzi Android 13?

Po solidnych zmianach, jakie przyniosła wersja Android 12, wydawało się, że Google na jakiś czas zaniecha dużych aktualizacji systemu. Tymczasem w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat wersji Android 13. Jakie nowości czekają użytkowników?

17 marca 2022 4 minuty czytania
Jak wydrukować dokument z telefonu.jpeg
Porady

Jak wydrukować dokument z telefonu? Krok po kroku

Za pomocą smartfona możemy załatwiać różne sprawy. Opłacamy rachunki, robimy zakupy, kupujemy bilety. Kiedy jednak chcemy coś wydrukować, automatycznie myślimy o skorzystaniu z komputera. Niepotrzebnie – drukowanie z telefonu wcale nie jest trudne!

16 marca 2022 3 minuty czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

5G

Czym właściwie jest sieć 5G? Jak działa? Co umożliwia? Czym różni się od swoich poprzedniczek? Wciąż pojawia się bardzo wiele pytań o najnowszy standard sieci komórkowej, który coraz sprawniej zastępuje 4G/LTE. Oto najważniejsze informacje!

 

Sieć 5G – co to właściwie jest?

Jak to zostało wspomniane, jest to kolejna generacja – piąta – sieci komórkowej. 5G ma dawać dużo większe możliwości niż sieć 4G. Przede wszystkim ma być znacznie szybsza, stabilniejsza, ma mieć niższy poziom opóźnień (mają być prawie niezauważalne), pozwalać na przesyłanie dużo wyższych transferów danych czy też obsługę większej liczby sprzętów niż 4G. Wszystkie te cechy odpowiadają na potrzeby XXI wieku, w którym coraz więcej i więcej urządzeń podpinanych jest do sieci. Wcześniejsze generacje mogą nie poradzić sobie z tak dużą ilością przesyłanych danych. 5G uniesie zaś ogromne obciążenie – umożliwi obsługę nawet miliona różnych sprzętów na 1 km2!

 

Co umożliwia sieć 5G?

Biorąc pod uwagę chociażby prędkość przesyłania danych, zmiany mogą być ogromne! Wystarczy porównać – technologia LTE cechowała się maksymalną prędkością przesyłania danych na poziomie 2 GB/s, a w 5G może być to nawet 10 razy tyle! Prędkość na poziomie 20 GB/s pozwala m.in. na zakup i ściągnięcie 3-godzinnego filmu w zaledwie kilka sekund (w najwyższej jakości, rzecz jasna)!

 

Co więcej, sieć 5G pozwoli na większe rozpowszechnienie takich rozwiązań, jak np. smart home, Internet Rzeczy czy chociażby rzeczywistość rozszerzona. Jest to też duża szansa na wprowadzenie motoryzacji na zupełnie nowy, bezpieczniejszy poziom. Mowa o connected cars, czyli tzw. połączonych samochodach – poszczególne auta mają mieć możliwość porozumiewania się ze sobą i tym samym ostrzegania o ewentualnych zagrożeniach na drogach, korkach etc. 5G wita nas w przyszłości!

 

Sieć 5G w Play

Ten najnowszy standard jest już dostępny w Play. Pod koniec lipca 2021 roku Play miało uruchomiony zasięg 5G w 700 miejscowościach, bazując na 2576 nadajnikach obsługujących tę technologię.

 

Co ważne, należy pamiętać, że chcąc korzystać z sieci 5G – poza byciem w jej zasięgu – trzeba posiadać sprzęt, który obsługuje tę technologię, a także ofertę z dostępem do 5G. Oferty są dostosowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i do potrzeb firm. By każdy mógł korzystać z szybkiego i stabilnego internetu!