Play Expert poleca najlepsze aplikacje do ćwiczeń w domu na smartfona (2).jpeg
Porady

Play Expert poleca: najlepsze aplikacje do ćwiczeń w domu na smartfona

Zbuduj formę marzeń bez wychodzenia z domu. Sprawdź jak planować trening, kształtować sylwetkę i poprawić kondycję z aplikacjami na telefon!

29 maja 2024 5 minut czytania
Top 5 najlepszych aplikacji do budżetu domowego (2).jpeg
Newsy

Top 5 najlepszych aplikacji do budżetu domowego. Jak zarządzać finansami?

Odkryj Top 5 aplikacji do budżetu domowego. Zarządzaj finansami sprawnie dzięki najlepszym narzędziom dostępnym na rynku. Dowiedz się więcej!

8 kwietnia 2024 3 minuty czytania
Najlepsze aplikacje do kontrolowania i zarządzania domowym budżetem (2).jpeg
Porady

Najlepsze aplikacje do kontrolowania i zarządzania domowym budżetem

Poznaj najlepsze aplikacje, które pomogą Ci zarządzać domowym budżetem. Naucz się efektywnie zarządzać swoimi finansami dzięki tym narzędziom.

27 marca 2024 4 minuty czytania
Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia (1).jpeg
Porady

Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia?

Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia? Zrób to z pomocą aplikacji do rozpoznawania tekstu (OCR)! Przeczytaj i poznaj metody tłumaczenia tekstu z obrazu.

26 marca 2024 4 minuty czytania
Jak połączyć telefon z samochodem – Android Auto czy Apple CarPlay.jpeg
Porady

Jak połączyć telefon z samochodem – Android Auto czy Apple CarPlay?

Jak połączyć swój telefon z samochodem i korzystać z zaawansowanych funkcji? Porównujemy możliwości Android Auto i Apple CarPlay. Sprawdź artykuł!

7 marca 2024 5 minut czytania
Sztuczna inteligencja w smartfonach.jpeg
Newsy

Sztuczna inteligencja w smartfonach – jakie funkcje AI są dostępne w komórkach?

Sztuczna inteligencja – AI, ang. artificial intelligence – od kilkudziesięciu lat rozbudza wyobraźnię wszystkich miłośników i miłośniczek nowinek technologicznych. Współcześnie jednak nie ogranicza się już tylko do grupy zainteresowanych nią osób. Dotyczy w zasadzie każdego z nas i jak przewidują eksperci, w kolejnych latach jej rola tylko wzrośnie. Co zatem warto o niej wiedzieć w kontekście smartfonów? Jakie technologie korzystają z jej wsparcia i co tak naprawdę na ten moment potrafi? 

Spis treści:

AI, sztuczna inteligencja – co to właściwie jest?

Rozpoznawanie przedmiotów ze zdjęć – celność 100/100

Asystent na miarę XXI wieku

Każdy ruch ma znaczenie – sterowanie przy pomocy gestów

Inteligentne filtry w social mediach

AI – możliwości 

 

AI, sztuczna inteligencja – co to właściwie jest?

Futurystyczne filmy przyzwyczaiły nas do wizji, w której sztuczna inteligencja przybiera postać strasznej maszyny lub tworu do złudzenia przypominającego człowieka. Owszem, można zastosować ją w celu stworzenia tego typu wynalazków, lecz są to raczej produkty i „opakowania” dla sztucznej inteligencji, a nie ona sama w sobie. Tak naprawdę jest to bowiem dziedzina informatyki, zajmująca się projektowaniem i tworzeniem systemów, które mogą wykonywać funkcje zwykle przypisywane ludziom. Mowa o zadaniach, które wymagają określonego poziomu inteligencji, myślenia i umiejętności sukcesywnej nauki. Niezwykle ważne są w tym wszystkim odpowiednie algorytmy uczenia maszynowego, które odpowiadają za postęp działania AI. To dzięki nim urządzenia rozpoznają wybrane schematy, zestawiają je z bilionami podobnych przykładów i na tej podstawie obliczają prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska lub oceniają, który wybór przyniesie w określonej sytuacji więcej korzyści niż strat. Finalnie umożliwia to podejmowanie samodzielnych decyzji i modyfikowanie wspomnianych schematów – a wszystko (teoretycznie) bez udziału człowieka. 

Warto jednak w tym wszystkim zapamiętać, że AI to dziedzina bardzo szeroka i nie da się jej opisać w kilku zdaniach. Wykorzystywana jest bowiem w rozmaitych branżach, przy tworzeniu licznych systemów czy urządzeń, a coraz częściej stanowi także codzienne wsparcie lub źródło rozrywki. Nie jest już dzisiaj w zasadzie niczym „dziwnym”. Co więcej, przewidywania w tym kontekście są jasne – rola sztucznej inteligencji będzie błyskawicznie rosła. Jakie zatem pełni funkcje w tym momencie rozwoju technologicznego? W czym może nam pomagać i jak zwiększa zakres możliwości smartfonów? Sprawdzamy!


 

Sprawdź także: Sztuczna inteligencja – co to jest, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?


 

Rozpoznawanie przedmiotów ze zdjęć – celność 100/100

Nie wiesz, co to za bujna roślina stoi u sąsiadów na parapecie? A może poszukujesz kubków, w których twoja ulubiona kawiarnia serwuje przepyszną kawę? Nie ma problemu! Zrób zdjęcie, a aplikacja zwróci Ci sporo informacji o wybranym elemencie. Zdecydowanie najpopularniejszą tego typu appką jest Google Lens. Sprawdziliśmy – działa znakomicie!

 

 

Asystent na miarę XXI wieku

Dzięki sztucznej inteligencji każdy może mieć swojego osobistego asystenta. Osoby korzystające z oprogramowania iOS będą mogły wesprzeć się możliwościami Siri, zaś użytkownicy Androida – Google Assistant. Tego typu systemy rozpoznają mowę, dokładnie ją przy tym przetwarzając, co pozwala rozpoznać określone polecenia, a następnie zająć się ich wykonaniem. Mogą m.in. sprawdzić prognozę pogody, obliczyć skomplikowane działanie czy błyskawicznie przetłumaczyć każde zdanie z języka polskiego na szwedzki, mandaryński lub portugalski. Świetnie sprawdzają się także jako wsparcie w sterowaniu urządzeniami smart home, planowaniu tras podróży oraz dokonywaniu rezerwacji. Jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla bardzo zapracowanych osób – w kilka sekund będą miały załatwione sprawy, na które same mogłyby nie znaleźć czasu.

Każdy ruch ma znaczenie – sterowanie przy pomocy gestów

O ile sterowanie przy pomocy gestów nie jest domeną smartfonów, o tyle warto wspomnieć, że w tego typu opcję coraz chętniej wyposaża się inne gadżety jak np. smartwatche. Przykładem jest Apple Watch Series 9 GPS, którego użytkownicy mogą m.in. odbierać połączenia, zatrzymywać minutnik czy robić fotki poprzez dwukrotne uderzenie palcem wskazującym o kciuk. Wszystko dzięki zastosowaniu procesora Neural Engine, który z dużą prędkością jest w stanie przetwarzać gigantyczne ilości danych. Pozwala to na korzystanie właśnie z możliwości AI, w tym nie tylko rozpoznawania gestów, lecz także np. brzmienia głosu czy twarzy. 

 

Inteligentne filtry w social mediach

Uszy królika dodawane do zdjęć, zmienianie rysów twarzy, nakładanie błyszczącego makijażu – chyba każdy zna tego typu filtry, które są hitami Instagrama czy TikToka. Nie byłoby ich jednak właśnie bez sztucznej inteligencji! Jak to zostało wspomniane, dzięki niej smartfony są w stanie rozpoznawać twarze i oceniać, gdzie znajdują się oczy, usta, nos. Bez tego wybrane aplikacje nie mogłyby odpowiednio umiejscowić poszczególnych elementów – a trzeba przyznać: uszy królika w miejscu nosa nie robiłyby aż tak dużego wrażenia.

 

Sprawdź także: Sztuczna inteligencja a Instagram – jak zostanie wykorzystana nowa funkcjonalność oparta o AI?


 

AI – możliwości 

Jeśli to wciąż mało, warto pomyśleć chociażby o możliwościach, jakie już dziś oferuje nam ChatGPT. Tego typu opcje wciąż zaskakują i zaskakiwać będą. Chcąc jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, należy zaopatrzyć się w telefon, który został odpowiednio do tego przygotowany. Ze sztucznej inteligencji znakomicie skorzystali m.in. twórcy Samsunga Galaxy S24+ 5G czy Xiaomi Redmi Note 13 5G. Umożliwiają np. transkrypcję tekstu mówionego, obrabiane zdjęć czy nawet tłumaczenie rozmowy telefonicznej na inny język… jeszcze w czasie jej trwania! Świat nigdy nie był aż tak dostępny – warto z tego korzystać.


 

5 lutego 2024 4 minuty czytania
5 sposobów na korzystanie z VR.jpeg
Newsy

5 sposobów na korzystanie z VR – poznaj możliwości wirtualnej rzeczywistości

Odkryj nieograniczone możliwości wirtualnej rzeczywistości! Poznaj X sposobów, aby czerpać pełną przyjemność z VR. Sprawdź nasz artykuł!

2 lutego 2024 4 minuty czytania
Klasyki kina – sprawdź, jakie filmowe hity są dostępne na Player.pl! (3).jpeg
Rozrywka

Klasyki kina – sprawdź, jakie filmowe hity są dostępne na Player.pl!

Klasyki kina to filmy, które zostały docenione zarówno przez krytyków, jak i cały świat. Ich duża część dostępna jest do obejrzenia na Player.pl – polskiej platformie streamingowej.

19 stycznia 2024 4 minuty czytania
Aplikacja SkyCash (1).jpeg
Porady

Aplikacja SkyCash – do czego służy i jak z niej korzystać?

Od wielu lat opłacanie usług świadczonych przez samorządy jest proste, dzięki aplikacjom mobilnym. Tych jednak jest wiele, a korzystanie z kilku na przemian bywa uciążliwe. A gdyby dało się połączyć je wszystkie w jedną? Na szczęście ten pomysł został już zrealizowany w postaci aplikacji SkyCash. Istnieje kilka powodów, dla których warto się nią zainteresować.

3 stycznia 2024 4 minuty czytania
Aplikacja Intel Unison – do czego służy i jak ją zainstalować.jpeg
Porady

Aplikacja Intel Unison – do czego służy i jak ją zainstalować?

Dla właścicieli sprzętów z Androidem i Windows Intel przygotował program, który pod pewnym względem jest lepszy niż Łącze do Windows.

25 sierpnia 2023 4 minuty czytania
Sztuczna inteligencja a Instagram – jak zostanie wykorzystana nowa funkcjonalność oparta o AI (3).jpeg
Rozrywka

Sztuczna inteligencja a Instagram – jak zostanie wykorzystana nowa funkcjonalność oparta o AI?

Według doniesień Alessandro Paluzziego znanego w środowisku informatycznym leakera platformę Instagram czeka kilka nowości – wszystkie z nich będą wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji.

24 sierpnia 2023 4 minuty czytania
WhatsApp – poznaj nowe funkcje komunikatora!.jpeg
Porady

WhatsApp – poznaj nowe funkcje komunikatora!

Innowacje te idą w parze z rosnącymi potrzebami komunikacyjnymi, aby ułatwić dzielenie się treścią pomiędzy zainteresowanymi.

21 sierpnia 2023 4 minuty czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

najlepsze aplikacje

Najlepsze aplikacje – które są szczególnie przydatne?

Aplikacje w smartfonach mogą znacząco ułatwiać życie użytkowników. Co więcej, skutecznie umilają też czas oraz pomagają w edukacji bądź rozwijaniu pasji. Najpopularniejsze aplikacje to te przeznaczone do: nauki języka, monitorowania aktywności fizycznej, randkowania. Sprawdź, które są najlepsze!

Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego

Na rynku dostępnych jest wiele darmowych i płatnych aplikacji do nauki języka. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

 • Duolingo;
 • Memrise;
 • Busuu;
 • Livango;
 • FunEasyLearn.

Niektóre z nich są tylko w części darmowe, a wykupienie abonamentu otwiera wiele dodatkowych możliwości. Tak jest chociażby w przypadku Busuu – jednej z najlepszych aplikacji do nauki angielskiego na systemy iOS. Każda apka oferuje jednak co najmniej kilka języków do nauki (nie tylko angielski) oraz ciekawe sposoby zapamiętywania nowych słówek.

Najlepsze aplikacje do biegania

Wśród najlepszych darmowych aplikacji do biegania wymienić można:

 • Strava;
 • RunKeeper;
 • Nike Run Club;
 • Tapiriik.

Darmowa apka sportowa powinna oferować możliwość zaznaczenia trasy biegu, wglądu do historii treningów oraz ich analizy. Ważna jest także funkcja łączenia ze smartwatchami. Dzięki temu w aplikacji pojawia się m.in. informacja o tętnie.

Do najlepszych i najpopularniejszych aplikacji, które po opłaceniu oferują cały wachlarz przydatnych możliwości, zaliczyć można Addidas Running – członkostwo premium pozwala m.in. na dostęp do planów treningowych. Co istotne, możliwe jest skorzystanie z darmowej 7-dniowej wersji próbnej.

Najlepsze aplikacje randkowe

Aplikacje randkowe stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Najlepsze z nich oferują wygodny interface, dyskrecję, bezpieczeństwo i dużą liczbę użytkowników. Ważne są także filtry, które pozwalają na lepsze dopasowanie poszukiwanych osób do swoich preferencji. Wśród najlepszych apek wymienić można:

 • Tinder;
 • Badoo;
 • Bumble.

Na uwagę zasługuje także Facebook Dating, jednak tutaj trzeba liczyć się ze zdecydowanie mniejszą prywatnością.