Najlepsze aplikacje do robienia i przerabiania zdjęć.jpeg
Porady

Najlepsze aplikacje do robienia i przerabiania zdjęć – z których warto korzystać?

Poznaj najlepsze aplikacje do edycji zdjęć, które zapewnią Ci profesjonalne efekty. Odkryj różnorodne funkcje i możliwości, które oferują te aplikacje.

11 marca 2024 4 minuty czytania
iPhone-11-vs.-iPhone-11-PRO-4.jpg
Porady

iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO. Który model Apple jest lepszy?

Kiedy producent smartfonów wypuszcza na rynek dwa niemal bliźniacze modele, od razu rozpoczyna się dyskusja na temat tego, w który z nich lepiej zainwestować. W przypadku Apple’a takie rozważania to już niemal tradycja.

25 maja 2020 4 minuty czytania
Prywatnosc-i-anonimowosc-w-sieci.png
Porady

Prywatność i anonimowość. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Coraz więcej mówi się na temat cyberbezpieczeństwa. Warto dowiedzieć się, jak w najprostszy sposób zadbać o nasze dane i chronić się przed potencjalnymi cyfrowymi zagrożeniami.

18 maja 2020 2 minuty czytania
Jak-przejsc-z-androida-na-iOS_.png
Porady

Jak przenieść się z Androida na iOS i z powrotem?

Migracja między dwoma różnymi systemami mobilnymi jest możliwa, ale nie zawsze to proste zadanie. Jak to zrobić, żeby przenieść najczęściej używane aplikacje, ale przede wszystkim jak przenieść kontakty lub zdjęcia na nowy smartfon z Androida na iOS? 

15 maja 2020 2 minuty czytania
Zdjecie-aparatem.png
Porady

5 najlepszych aplikacji aparatu do smartfona z Androidem w 2020 roku

W przypadku urządzeń z Androidem można skorzystać z wielu darmowych aplikacji aparatu. Należy jednak liczyć się z wyświetlanymi w nich reklamami. Na szczęście, za stosunkowo niewielkie pieniądze, można nabyć ich pełną wersję. Zobacz, na które aplikacje aparatu do smartfona warto postawić w 2020 roku!

6 maja 2020 2 minuty czytania
samsung_galaxy_s20.jpg
Porady

Samsung Galaxy S20 FE 5G nie tylko dla fanów

Nazwę modelu Samsung Galaxy S20 FE rozwija się jako „Fan Edition”. Ma to być ukłon w stronę fanów modeli marki Samsung.

2 grudnia 2020 4 minuty czytania
Aparaty-oraz-obiektywy.jpg
Porady

Ile aparatów w smartfonie wystarczy?

Nowy trend, jaki możemy zauważyć w mobilnej fotografii, polega na dodawaniu kolejnych aparatów na tylnej ściance smartfona. Aparaty potrafią doskonale przybliżać, inne szczegółowo przedstawiać szerokie krajobrazy, a kolejne rozmywać tło z pięknym efektem bokeh. Czy wszystkie są naprawdę potrzebne?

5 czerwca 2020 3 minuty czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

fotografia mobilna

Fotografia mobilna na miarę XXI wieku

We współczesnym świecie prawie każdy z nas ma w kieszeni świetny aparat, którym jest w stanie robić zdjęcia najwyższej jakości. Smartfony wyposażone są bowiem w takie obiektywy, które jeszcze względnie niedawno zarezerwowane były dla najlepszych urządzeń fotograficznym! Nic więc dziwnego, że fotografia mobilna zyskuje na znaczeniu – co warto o niej wiedzieć?

Czym w ogóle jest fotografia mobilna?

Czy fakt zrobienia pierwszego lepszego zdjęcia smartfonem od razu oznacza fotografię mobilną? Nie do końca – mając ją na myśli, zwykle zakłada się świadome podchodzenie do wykonywania smartfonowych zdjęć. Nasze mobilne „centra dowodzenia” mają bowiem tak wiele znakomitych funkcji, a do tego wyposażone są w liczne aplikacje, które pozwalają na bieżąco obrabiać zdjęcia, że aż szkoda z tego nie korzystać! Jak zatem zrobić dobre zdjęcia smartfonem?

Fotografia mobilna – podstawowe wskazówki

Fotografia – czy to zdjęcia wykonywane lustrzanką, cyfrówką, czy urządzeniami mobilnymi – rządzi się kilkoma podstawowymi prawami. Co jednak istotne, smartfony realizację wielu z nich znacznie nam ułatwiają. O czym zatem należy pamiętać, chcąc wykonać jak najlepsze zdjęcia telefonem?

  • Ostrość – przygotowując się do zrobienia zdjęcia, trzeba koniecznie ustawić ją na pożądanym punkcie. Wystarczy dotknąć ekranu w miejscu, na którym ma skupić się dany kadr, co pozwoli go wyostrzyć.
  • Wyrównanie – linie, które widoczne są na ekranie, pomagają zachować odpowiednie wypoziomowanie zdjęcia. Pomagają też podzielić kard. Warto pamiętać, że zwykle wzrok odbiorców skupia się w miejscach, w których przecinają się owe linie. To właśnie tam najlepiej ująć najważniejsze elementy danej fotografii.
  • Odpowiednie światło – podstawową zasadą jest m.in. to, by nie robić zdjęć pod słońce. Sprawdza się to także w zakresie fotografii mobilnej. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że najnowsze smartfony oferują różne tryby pracy aparatów, m.in. te przeznaczone do fotografii nocnej. Warto z nich korzystać!

To tylko niektóre z ważnych wskazówek. Fotografia mobilna daje bowiem ogrom możliwości – na świecie coraz częściej organizowane są nawet specjalne konkursy fotograficzne właśnie dla osób, które tworzą zdjęcia smartfonami! Wybierając więc najnowszy model, zwróć uwagę na aparat. Ile obiektywów posiada dany smartfon? Czy może nagrywać w jakości 4K? Czy wyposażony jest w optyczny stabilizator obrazu? Jaką ma matrycę? Wszystko to będzie miało znaczenie dla Twojej fotografii mobilnej -  by była na jak najwyższym poziomie!