iPhone-11-vs.-iPhone-11-PRO-4.jpg
Porady

iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO. Który model Apple jest lepszy?

25 maja 2020 4 minuty czytania

Kiedy producent smartfonów wypuszcza na rynek dwa niemal bliźniacze modele, od razu rozpoczyna się dyskusja na temat tego, w który z nich lepiej zainwestować. W przypadku Apple’a takie rozważania to już niemal tradycja.

W przypadku iPhone’a 11 oraz iPhone’a 11 PRO trzeba zwrócić uwagę na szczegóły, bo to one odróżniają od siebie wskazane modele. Czy któryś z detali może zaważyć na wyborze jedenastki albo jedenastki PRO?

Cechy wspólne iPhone 11 i iPhone 11 PRO

Zacznijmy od tego, co łączy obie wersje. Spora część użytkowników generacji iPhone’ów zwraca uwagę na świetnie działający system iOS 13. Oprogramowanie jest bardziej stabilne i doskonale radzi sobie nawet z najbardziej obciążającymi zadaniami. Sytuacja, w której iOS 13 się zawiesza, praktycznie się nie zdarza. Najpopularniejsze w sprzedaży modele wyposażone są w 64 GB wbudowanej pamięci, co jest ilością w zupełności wystarczającą, nawet jeśli na ekranie brakuje nam miejsca na nowe aplikacje, a każdy nasz dzień dokumentujemy obszernym wideo w 4K. W pełni zadowalający jest również procesor Apple A13 Bionic, wspomagany 4 GB RAM-u, które znajdziemy zarówno w iPhonie 11, jak i w wersji PRO. Oba modele posiadają znakomicie działającą funkcję rozpoznawania twarzy Face ID i niemal identycznie w testach wydajności.

Aparat iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Modele różnią się od siebie pod względem aparatów, jednak podstawowe wyposażenie jest takie samo. Zarówno z przodu, jak i z tyłu mamy do dyspozycji obiektywy o rozdzielczości 12 Mpix. iPhone 11 oraz iPhone 11 PRO posiadają ten sam moduł selfie i większość trybów tylnego aparatu. Oboma możemy nagrywać wideo w 4K w 60 kl/s. Skoro dotarliśmy do obiektywów, czas na różnice. iPhone 11 PRO w założeniu jest sprzętem o wyższym standardzie, dla najbardziej wymagających użytkowników. W przypadku jedenastek to właśnie takie szczególne oczekiwania mogą zaważyć na tym, czy zdecydujemy się na profesjonalną wersję. Dla wielu koneserów decydujące mogą być detale. A jeśli chodzi o aparat, dostrzeżemy je znacznie lepiej w wersji PRO. Wszystko za sprawą dodatkowego obiektywu telefoto, który oferuje nawet dziesięciokrotny zoom cyfrowy. W przypadku zdjęć wykonanych z optycznym przybliżeniem (dwukrotny zoom w obu modelach) różnice są niezauważalne. Jednak po przybliżeniu zdjęcia w standardowej jedenastce obraz zaczyna się rozmazywać. Krawędzie i drobne szczegóły dużo lepiej widać w iPhonie 11 PRO.

Wyświetlacz iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Kolejną różnicą między iPhonem 11 i jego wersją profesjonalną jest wyświetlacz. W standardowej jedenastce otrzymujemy ekran o większej rozdzielczości, jednak wykonany w starszej technologii. Wersja PRO jest nieco mniejsza, a mimo to ukaże nam więcej detali. Jak to wygląda w liczbach?

  • iPhone 11 posiada ekran 6,1 cala z wyświetlaczem LCD z IPS-em. Mamy do dyspozycji 1792 x 828 pikseli przy 326 pikselach na cal.
  • iPhone 11 PRO ma ekran 5,8 cala (6,5 cala w wersji PRO Max), a wyświetlacz wykonany jest w technologii OLED Multi-Touch. Rozdzielczość: 2436 x 1125 pikseli przy 458 pikselach na cal (wersja Max: 2688 x 1242 pikseli przy 458 pikselach na cal).

Kolosalna wręcz różnica tkwi w kontraście. W przypadku standardowej jedenastki wynosi on 1400:1, natomiast w wersji profesjonalnej aż 2 000 000:1. iPhone 11 PRO jest też jaśniejszy (800 nitów do 625 nitów w wersji podstawowej). Jak wiadomo, OLED to niesamowita wręcz czerń, która robi wrażenie zwłaszcza w nowym trybie zdjęć nocnych. Jednak trzeba też docenić wyświetlacz LCD w standardowej jedenastce, który prezentuje najwyższy poziom w swojej klasie.

Chcesz przeczytać więcej o wyświetlaczach. Przeczytaj artykuł >>> Jaki ekran w smartfonie - ewolucja ekranów w telefonach.

Obudowa iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Paradoksalnie mniejszy ekran w standardowej wersji iPhone’a 11 PRO jest kolejnym punktem po stronie zalet w porównaniu do podstawowej jedenastki od Apple’a. Smartfon jest bardziej poręczny, lepiej leży w dłoni. Palce nie zostawiają śladów na matowych plecach profesjonalnej wersji w przeciwieństwie do błyszczącego tyłu podstawowej odsłony. Ta ma też grubsze ramki, co na pierwszy rzut oka nie jest zbyt estetyczne. Dopiero po pewnym czasie można się do nich przyzwyczaić.

Bateria i ładowanie iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

O czym jeszcze warto wspomnieć w kwestii codziennego użytkowania? Na pewno o baterii. Różnica w pojemności jest niewielka. 3110 mAh w podstawowej jedenastce i 3190 mAh w wersji PRO. W praktyce obie akumulatory są dość wydajne. Znacząca rozbieżność pojawia się w momencie, gdy bateria się rozładowuje. Słabe ładowarki o mocy 5 W były przez lata piętą achillesową Apple’a, gdyż konkurencja już dawno wprowadziła szybsze urządzenia. Niestety w przypadku jedenastki nadal otrzymujemy tę samą ładowarkę, która uzupełnia energię w niezbyt imponujące 3,5 h. Z kolei iPhone 11 PRO w zestawie posiada zdecydowanie mocniejszą ładowarkę 18 W, która skraca czas ładowania aż o 2 h. To ważny argument dla zabieganych użytkowników, którzy kupując najwyższej jakości sprzęt, nie chcą dokupować dodatkowo lepszej ładowarki.

Obejrzyj również recenzje iPhone 11 przygotowaną przez Mobileo PL

Cena i wybór iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Na koniec nie można zapomnieć o jeszcze jednym argumencie, czyli cenie. Różnica między podstawowym modelem a wersją profesjonalną to około 1500 zł. Czy jest to kwota, która odzwierciedla rozbieżności między oboma modelami? To już pozostawiamy waszej ocenie. A może któraś z innych różnic sprawia, że warto sięgnąć po wersję PRO? Jak już stwierdziliśmy na początku, wszystko zamyka się w kwestii waszych oczekiwań wobec możliwości smartfona. Z pewnością oba te urządzenia są na najwyższym światowym poziomie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl