Nintendo Switch OLED – czy warto.jpeg
Porady

Nintendo Switch OLED – czy warto?

18 kwietnia 2022 4 minuty czytania

Jeśli zastanawiasz się nad Nintendo Switch, to przybliżymy Ci najnowszy z modeli. Mowa o konsoli Nintendo Switch OLED, która dostępna jest w sprzedaży od 2021 roku. W tym artykule przedstawiamy ulepszenia i tryby gry oraz podpowiadamy, jak podłączyć Nintendo Switch OLED do TV.

Nintendo Switch OLED – czy warto zainteresować się tym modelem?

Nintendo to japońska firma z długoletnią historią i ugruntowaną pozycją na rynku gier konsolowych. Od momentu wejścia w świat elektroniki, przedsiębiorstwo wypuściło na rynek całe serie konsol. Wśród nich jedną z najbardziej znanych była seria Game Boy. Nintendo zadebiutowało w świecie konsol produktem Nintendo Entertainment System, a na jego podstawie tworzono niektóre z nowych modeli w późniejszych latach. Jedną z najnowszych serii jest Nintendo Switch, w skład której wchodzą także Nintendo Switch Lite oraz opisywane w tym artykule Nintendo Switch OLED. Model ten miał swoją premierę w zeszłym roku i według opinii w internecie, choć nie ma w nim żadnych spektakularnych rozwiązań, posiada kilka ulepszeń względem podstawowej wersji, na które warto zwrócić uwagę.

Nowe ulepszenia w konsoli Nintendo Switch OLED

Model Nintendo Switch OLED różni się od swoich poprzedników przede wszystkim wyglądem. Został wyposażony w większy, 7-calowy wyświetlacz. W zastępstwie wcześniej stosowanego ekranu LCD, do modelu OLED producent użył nowej technologii. Teraz kolory są bardziej wyraziste, głównie dzięki zastosowaniu kontrastu i głębokiej czerni. Zamiast podświetleń, model ten wykorzystuje światło emitowane przez każdy piksel do wyświetlania obrazów na ekranie. Zmieniła się także konstrukcja urządzenia, a w głównej mierze jego podstawka. Jest teraz solidniejsza i mniej łamliwa, dzięki czemu można swobodnie grać w trybie tabletop. Do ulepszeń można zaliczyć także poprawę wbudowanych głośników, a co za tym idzie, lepszą jakość dźwięku.

Nowy model Nintendo Switch ma także wbudowane 64 GB pamięci wewnętrznej oraz możliwość podpięcia dodatkowej karty z pamięcią do przechowywania ulubionych gier na konsoli. Podobnie jak wcześniejsze modele, został wyposażony w stację dokującą, do której można podłączyć kabel USB (dwa porty) i kabel HDMI. W stacji znajduje się także nowe rozwiązanie – port do podłączenia przewodowej sieci LAN, który usprawni grę w trybie TV.

Tryby gry z Nintendo Switch OLED

Konsole do gier Switch to urządzenia, które mogą działać w trybie stacjonarnym lub przenośnym albo łączyć ze sobą obie funkcje – tak też jest w przypadku Nintendo Switch OLED. Dzięki temu można grać w trzech różnych trybach gry. Jednym z nich jest tryb przenośny, w którym możesz grać w dowolnym miejscu i dowolnym momencie – samodzielnie lub z grupą znajomych. Potrzebne będą jedynie podłączone do konsoli kontrolery Joy-Con. Podobnie jest w przypadku trybu stołowego (tabletop), w którym ustawiasz konsolę na stole przy pomocy podstawki i dzielisz się grą razem z innymi. Ostatnim trybem gry jest tryb TV. Używa się go dzięki stacji dokującej, która po odpowiednim podłączeniu wyświetla na ekranie telewizora grę w jakości HD (oczywiście w zależności od parametrów odbiornika). Przy różnych trybach gier przydatne będą także dodatkowe gadżety do konsoli. Usprawnią grę lub ułatwią podłączanie do innych sprzętów.

Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora?

Na sam koniec podpowiadamy, jak podłączyć Nintendo Switch OLED do TV. Sprawdzi się to szczególnie graczom, którzy uwielbiają wspólną grę na dużym ekranie. Przy pierwszym użyciu, urządzenie będzie wymagało konfiguracji ustawień. Do tego należy użyć kontrolerów Joy-Con. Po wstępnej konfiguracji czas przejść do wyboru trybu (w tym przypadku jest to tryb grania TV). Pierwszym krokiem będzie otworzenie stacji dokującej i wpięcie kabla zasilania oraz kabla HDMI. Zamykamy stację, po czym drugą końcówkę kabla HDMI podłączamy do telewizora.

Aby w pełni cieszyć się wysoką jakością rozrywki, warto również skonfigurować połączenie internetowe. W przypadku modelu Nintendo Switch OLED można to zrobić zarówno bezprzewodowo, przy pomocy WiFi lub połączenia Bluetooth, jak i przewodowo, używając do tego kabla sieci LAN. Pierwszy sposób polega na bezprzewodowym podłączeniu konsoli (w trybie mobilnym) do routera. Należy na ekranie konsoli przejść do ustawień i wpisać tam numer SSID routera. W drugim przypadku potrzebny będzie kabel. Konsolę ustawiamy w trybie TV, po czym podłączamy adapter LAN do stacji dokującej i routera. Dalsze kroki wykonuje się na podstawie poleceń wyświetlanych na ekranie telewizora. Przechodzimy do ustawień „Internet Settings” i wybieramy naszą sieć, po czym wpisujemy hasło routera. W obu przypadkach, przy poprawnym podłączeniu powinien wyświetlić się komunikat „Successfully connected”.


Jeśli nie wiesz jeszcze, jakie Nintendo kupić, to być może ten artykuł przekonał się do przetestowania najnowszego modelu japońskiej firmy. Nintendo Switch OLED to ulepszone parametry, a także nowe możliwości. Wypróbuj urządzenie samodzielnie lub w trybie multiplayer ze swoimi bliskimi!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl