wifi (3).jpeg
Internet

Jak zwiększyć szybkość internetu przez Wi-Fi?

29 lutego 2024 4 minuty czytania

To właśnie dzięki niemu możliwe jest oglądanie filmów i seriali w najlepszej jakości, kontakt ze znajomymi z drugiego końca świata,

Szybki i stabilny internet to w obecnych czasach absolutny must have. To właśnie dzięki niemu możliwe jest oglądanie filmów i seriali w najlepszej jakości, kontakt ze znajomymi z drugiego końca świata, bez obaw, że za chwilę zerwie połączenie, a także jakościowa praca, wysyłanie dużej ilości danych itd. Niestety, zdarza się, że nawet jeśli teoretycznie szybkość internetu powinna być dobra, w praktyce pojawiają się problemy. Co zatem można zrobić, by zwiększyć prędkość internetu przez Wi-Fi? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Zadbaj o odpowiednie ustawienie routera

  2. Sprawdź częstotliwość 

  3. Postaw na dodatkowe wsparcie – wzmacniacz Wi-Fi

  4. Nie odpuszczaj aktualizacji – rób je na bieżąco

  5. Bezpieczeństwo przede wszystkim 

  6. Porządek w oknach przeglądarki

  7. Dodatkowe wsparcie z zewnątrz

Zadbaj o odpowiednie ustawienie routera

Po pierwsze, najlepiej ustawić router w środkowej części mieszkania. Po drugie, jego działanie zwykle jest skuteczniejsze, gdy stoi na podwyższeniu. Po trzecie, warto „oczyścić teren”. Należy bowiem pamiętać, że wiele elementów wyposażenia czy aranżacji wnętrz może ograniczać zasięg fal radiowych i tym samym osłabiać prędkość internetu, a czasami wręcz uniemożliwiać jakiekolwiek połączenie. Do tego typu elementów należą m.in. różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, które działają na tych samych częstotliwościach co wybrany router. Często są to np. mikrofalówki, telewizory, komputery czy dekodery – powinny stać jak najdalej od routera. Podobnie dotyczy to elementów, które mogą tłumić sygnał. Tak działają np. niektóre części wykonane z metalu, szkła lub wypełnione wodą, jak chociażby akwaria. 

Sprawdź częstotliwość 

Warto wiedzieć, że nowoczesne routery obsługują różne częstotliwości. Tą najczęściej stosowaną jest 2,4 GHz. Zwykle jednak jest ona mniej efektywna i bardziej podatna na zakłócenia. Jeżeli zatem pojawia się problem z prędkością internetu, warto sprawdzić, czy przypadkiem w danym momencie router nie pracuje właśnie przy jej pomocy. Jeśli okaże się, że tak, potrzebna może być zmiana na pasmo 5 GHz. 

Co ważne, współczesne modele routerów zwykle samoczynnie przełączają się na najkorzystniejsze pasmo. Można to jednak zrobić także np. poprzez specjalną aplikację lub z poziomu komputera czy samego modemu (w zależności od stosowanego urządzenia).

Sprawdź także: Czy router ma wpływ na szybkość internetu?

Postaw na dodatkowe wsparcie – wzmacniacz Wi-Fi

Wzmacniacz Wi-Fi to niewielkie urządzenie, które wystarczy włożyć do kontaktu. Po przeprowadzeniu prostej instalacji w aplikacji mobilnej, w zasadzie nie trzeba nic więcej robić – zacznie on działać samodzielnie. Wzmacniacze pracują bowiem w tzw. systemie mesh – umożliwiają tworzenie sieci połączonych ze sobą sprzętów wraz ze źródłami, które wysyłają sygnał internetowy. Finalnie pozwala to każdemu urządzeniu łączyć się z tym źródłem, które w danym miejscu i momencie gwarantuje najlepszy zasięg. 

Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane np. do zastosowania w kilkupiętrowych budynkach, w tym także do wzmacniania sygnału w ich piwnicach, na strychach czy nawet w ogrodzie. 

Nie odpuszczaj aktualizacji – rób je na bieżąco

Ileż to razy przypomnienie o wykonaniu aktualizacji wybranego oprogramowania odkłada się na kolejne i kolejne dni… Niestety, niektóre z nich mogą istotnie wpływać właśnie na prędkość internetu, jak chociażby aktualizacje dotyczące przeglądarki. Warto zatem robić je na bieżąco, podobnie jak np. aktualizacje systemu obsługującego dany modem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Gdy prędkość internetu spada, przyczyną mogą okazać się wirusy lub inne szkodliwe oprogramowania. W tym zakresie kluczowa jest prewencja, czyli skuteczny i sprawdzony system antywirusowy. Co więcej, na szybkość działania Wi-Fi może wpływać także przeciążenie danej sieci, a dochodzi do niego np. wtedy, gdy zaczynają korzystać z niej nieproszeni goście. Chcąc uniknąć tego typu połączeń, warto postawić na bardzo mocne hasło do Wi-Fi, a także regularne jego zmiany. Dzięki temu jest znacznie mniejsze ryzyko, że trzeba będzie dzielić się połączeniem wbrew swojej woli.

W kwestii bezpieczeństwa warto też pamiętać, by stosować odpowiednie rozszerzenia w przeglądarkach, które umożliwią blokowanie reklam. Podobnie dotyczy to aplikacji mających na celu śledzenie działań użytkowników sieci – mogą okazać się dodatkowym obciążeniem dla połączenia.

Sprawdź także: Jak sprawdzić prędkość internetu i wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb?

Porządek w oknach przeglądarki

Jeżeli otwartych jest kilkanaście okien przeglądarki, a w każdym z nich po kilkanaście lub kilkadziesiąt kart – cóż, spowolnienie działania internetu nie powinno być wtedy żadnym zaskoczeniem… Każda otwarta strona i działająca aplikacja (także te w tle) to konieczność zużywania dodatkowych danych. W przypadku, gdy odczuwany jest zatem spadek tempa pracy, warto wyłączyć jak najwięcej niepotrzebnych stron, a najlepiej – zamknąć je wszystkie i całkowicie zrestartować komputer. Im większy porządek uda się zachować podczas codziennej jego obsługi, tym lepiej dla prędkości działania internetu.

Dodatkowe wsparcie z zewnątrz

Warto przy tym pamiętać, że wciąż są też miejsca, w których standardowe routery mogą sobie w ogóle nie poradzić. Generowane przy ich pomocy połączenie będzie słabe lub zupełnie nieosiągalne. W Play jest jednak na to rozwiązanie – NET BOX, czyli usługa obejmująca m.in. dostęp do odpowiedniego modemu i bezpłatny jego montaż na zewnątrz budynku. Ulokowany właśnie w taki sposób, a także ustawiony na odpowiedniej wysokości, pozwala uzyskać o wiele lepsze parametry przesyłu danych. 

Do wyboru są przy tym różne anteny – dookólna (polecane do stosowania w miejscach, w których dostępne jest kilka nadajników sieci, lecz router nie uzyskuje pełnego zasięgu lub jest on bardzo słaby), a także kierunkowe (sprawdzą się w miejscach, które oddalone są od nadajnika o ponad 3 km). W tym drugim przypadku konieczna jest wiedza, gdzie dokładnie znajduje się najbliższy nadajnik – dopiero to pozwala odpowiednio nakierować antenę. Jeżeli jednak uda się to zrobić, o połączenie i jego jakość można być spokojnym!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl