Czy router ma wpływ na szybkość internetu 1.jpg
Porady

Czy router ma wpływ na szybkość internetu?

6 lutego 2023 4 minuty czytania

Kiedy prędkość łącza nie pokrywa się z ofertą reklamową dostawcy internetu, przyczyną takiej sytuacji może być sprzęt, który wykorzystujemy do transmisji danych. Dlatego w dzisiejszym artykule pochylamy się nad tym, czy router ma wpływ na szybkość internetu.

Spis treści:
Co wpływa na szybkość łącza?
Router do internetu a szybkość – dlaczego ważne są odpowiednie pasma?
Dobierz odpowiedni standard routera
Szybkość łącza a router w dużym domu


Nawet jeżeli droga łącza internetowego od dostawcy do naszego komputera bądź smartfona rozpoczyna się za pośrednictwem światłowodu, liczy się przede wszystkim to, jaką infrastrukturę transmitowane dane napotkają na swojej drodze. Do tego grona zalicza się także router. Jeśli nie dopasujemy go do naszego łącza, może wydatnie obniżyć prędkość internetu.


Co wpływa na szybkość łącza?


Router to tylko jeden z czynników, jaki może mieć wpływ na jakość bądź prędkość łącza internetowego. Dotyczy to zarówno internetu stacjonarnego, np. światłowodu, jak i łączności bezprzewodowej. Szukając dla siebie internetu domowego, warto zwracać uwagę na szczegóły związane z infrastrukturą sieci. Dobrym przykładem może być światłowód, gdzie stosowane są zazwyczaj dwa rodzaje technologii: FTTH (Fiber To The Home) oraz HFC (Hybrid Fibre-Coaxial).
W pierwszym przypadku przewód światłowodowy trafia bezpośrednio od dostawcy do modemu odbiorcy, natomiast przy HFC światłowód dociera zazwyczaj do biurowców czy bloków i dalej łącze rozprowadzane jest przy użyciu różnego rodzaju kabli koncentrycznych. Już w tym przypadku można mówić o nieco mniejszej wydajności technologii HFC w stosunku do optymalnego łącza FTTH.


Sprawdź także: Jak działa światłowód?


Z podobnym problemem niebawem będziemy musieli zmierzyć się w związku z internetem bezprzewodowym. Aktualnie wdrażana jest w Polsce technologia 5G. Żeby jednak cieszyć się z najszybszego internetu mobilnego, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Dotyczy to zarówno masztów z nadajnikami, jak i urządzeń, które odbierają sygnał. Zarówno w przypadku smartfonów, jak i routerów musi to być specjalny moduł 5G. Jeśli go zabraknie, nawet w przypadku dostępu do 5G w ramach abonamentu, odbiorca nadal będzie korzystał z pasm 4G.


Router do internetu a szybkość – dlaczego ważne są odpowiednie pasma?


Jak widać zbyt przestarzały sprzęt może zwyczajnie nie sprostać wymaganiom szybkiego łącza, co doprowadzi do zwolnienia transmisji danych. Dlatego dostawcy internetu najczęściej dołączają do swojej oferty także router. Wówczas możemy mieć pewność, że sprzęt jest odpowiednio dopasowany do rodzaju łącza, z jakiego będziemy korzystać. W przypadku internetu w Play każdy klient może liczyć na sprzęt skrojony do danej oferty. Dobrym przykładem może być propozycja internetu mobilnego. W przypadku planów obejmujących sieć LTE abonent otrzymuje router stacjonarny 4G, jeśli jednak zdecyduje się na plan z 5G, do zestawu dołączone jest urządzenie Acer Predator Connect X5 5G CPE. Z kolei, jeżeli planujemy korzystać z sieci poza domem, rozwiązaniem będzie odpowiedni router mobilny.


Sprawdź teraz: Jaki router na kartę SIM wybrać? Trzy najważniejsze wskazówki!


W przypadku internetu światłowodowego ważny jest inny czynnik. Większość routerów dostępnych na rynku umożliwia transmisję danych na dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pierwsze pasmo zapewnia większą stabilność połączenia, jednak ogranicza wydajność. W praktyce częstotliwości 2,4 GHz wykorzystuje się do łączności z mniejszymi urządzeniami, które nie wymagają szybkiego łącza. Z kolei pasmo 5 GHz zapewnia szybką sieć Wi-Fi w domu, jednak najlepiej sprawdza się na małe odległości. W przypadku np. grubych ścian mogą występować zakłócenia jakości sygnału.


Dobierz odpowiedni standard routera


Jeżeli zestawiamy ze sobą routery do internetu a szybkość łącza, trzeba uwzględnić również standard Wi-Fi. W przypadku najnowszych urządzeń nie powinniśmy mieć problemów z zapewnieniem odpowiedniej wydajności, ale ten problem może pojawić się, jeżeli podłączamy np. internet światłowodowy do starej infrastruktury domowego Wi-Fi. Aktualny standard, który obsługuje prędkość do 10 Gb/s to Wi-Fi 802.11ax. Jeśli mamy taki router w domu, nie musimy obawiać się o wydajność. Niemniej wciąż powszechne w użyciu routery 802.11ac również zapewniają bardzo dobrą wydajność do 1 Gb/s.


Sprawdź także: Jak podłączyć i skonfigurować router – wskazówki praktyczne


Szybkość łącza a router w dużym domu


Nawet najbardziej wydajny router będzie miał swoje ograniczenia pod względem zasięgu sieci Wi-Fi. W przypadku budynków piętrowych lub mieszkań, których powierzchnia przekracza 100 m2, mogą pojawić się problemy z jakością połączenia z siecią z dala od routera. Częstym sposobem na dostarczenie sieci do każdego zakątka domu jest wzmacniacz sygnału Wi-Fi. Na ogół są to skuteczne urządzenia, jednak w ich przypadku problemem może być nieodpowiednie dopasowanie standardu wydajności do szybkości łącza internetowego. Wzmacniacze sygnału dostępne są już za kilkadziesiąt złotych, jednak podstawowe modele znacząco obniżają prędkość przesyłanego dalej sygnału.

Prostym rozwiązaniem, które może zapewnić solidną jakość Wi-Fi w większym domu, jest zestaw routerów. Zazwyczaj są to dwa urządzenia, które razem potrafią stworzyć bezprzewodową sieć w domu o powierzchni przekraczającej 200 m2. Urządzenia takie jak routery TP-Link z serii Deco posiadają także dodatkowe funkcje jak kontrola rodzicielska sieci czy możliwość utworzenia Wi-Fi dla gości. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl