Jaki router na kartę SIM wybrać Trzy najważniejsze wskazówki! (1) (1).jpg
Porady

Jaki router na kartę SIM wybrać? Trzy najważniejsze wskazówki!

24 sierpnia 2022 4 minuty czytania

Dostęp do szybkiego internetu to w 2022 roku jedna z najważniejszych, codziennych potrzeb każdego z nas.

Dostęp do szybkiego internetu to w 2022 roku jedna z najważniejszych, codziennych potrzeb każdego z nas. W naszych domach i mieszkaniach możemy bez problemów cieszyć się szybkim połączeniem (także tym światłowodowym). Umożliwia on wygodne przeglądanie stron internetowych, social mediów, wymienianie plików z siecią czy też korzystanie z ulubionych serwisów streamingowych. Co jednak zrobić, gdy wybieramy się w miejsce, gdzie skorzystanie z takiego rozwiązania nie będzie możliwe? W takim wypadku ratunkiem będzie dostęp internetu mobilnego. Skorzystać z niego możemy za pośrednictwem karty SIM od danego operatora. Jaki router na kartę SIM wybrać? Oto trzy najważniejsze wskazówki!

Spis treści:

1.       Internet mobilny – podstawowe informacje.

2.       Router na kartę SIM – jakie parametry powinien oferować?

3.       Rodzaje routerów na kartę SIM.

4.       Jaki router na kartę SIM wybrać?

Internet mobilny – podstawowe informacje

Internet mobilny to rozwiązanie, z którego większość z nas korzysta na co dzień. W dzisiejszych czasach smartfony towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Operatorzy komórkowi natomiast do naszych abonamentów dołączają całkiem spore pakiety danych. Mają zapewnić nam możliwość swobodnego korzystania z aplikacji zainstalowanych na naszych urządzeniach szczególnie wtedy, gdy jesteśmy poza domem.

Internet mobilny z reguły jest limitowany. Oznacza to, że dysponujemy co miesiąc pewną ilością gigabajtów pakietu danych, który z czasem może ulec wyczerpaniu (np. gdy często oglądamy materiały wideo w wysokiej rozdzielczości). W takiej sytuacji szybkość wymiany danych drastycznie spadnie. Może pojawić się wtedy konieczność dokupienia dodatkowych gigabajtów.

Obecnie większość obszaru Polski pokryta jest już zasięgiem sieci w technologii LTE (choć na niektórych obszarach – zwłaszcza „z dala od cywilizacji” może on szwankować). Ruszyło także wdrożenie sieci 5G, choć w jej przypadku zasięg ogranicza się wyłącznie do wybranych miejsc na mapie naszego kraju i operatorów czeka jeszcze mnóstwo pracy, zanim dostęp do ultraszybkiego internetu uzyska każdy z nas.

Router na kartę SIM – jakie parametry powinien oferować?

Jakie powinny być kluczowe parametry routera na kartę SIM? Przede wszystkim sprzęt tego typu musi oferować możliwość uzyskania dostępu do szybkiego internetu – najlepiej LTE, lub nawet 5G. Poza tym dobrze, by routery łączące się z naszymi urządzeniami przez Wi-Fi pracowały w dwóch zakresach – 2,4 Ghz i 5 Ghz. Ten drugi zapewnia połączeniu niesamowitą wydajność.

Część routerów na kartę SIM oferuje również inne, bardzo przydatne funkcje. Wśród nich warto wymienić wbudowany VPN. Rozwiązanie pozwala na zamaskowanie naszego numeru IP i skorzystanie z wygenerowanego przez VPN. Przekłada się to na zwiększone bezpieczeństwo w trakcie przeglądania zasobów internetu.

Modele rozdzielające sygnał między nasze urządzenia poprzez Wi-Fi (wolnostojące) oferują nam często możliwość połączenia się z nimi przewodowo. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na stabilności i niezawodności łącza. Przykładem mogą być tu gracze oczekujący niskich opóźnień podczas zabawy przy ulubionych tytułach.

Rodzaje routerów na kartę SIM

Wyróżniamy kilka rodzajów routerów na kartę SIM. Wśród nich mamy urządzenia wpinane w port USB, rozdzielające sygnał między nasz sprzęt bezprzewodowo, czy też takie, w które zamieniane jest nasz smartfon. Każdemu typowi powinniśmy więc poświęcić kilka słów.

  • Mobilne routery na kartę SIM – urządzenia, które są niesamowicie popularne wśród właścicieli laptopów. Pozwalają bowiem na połączenie się z internetem z praktycznie każdego miejsca objętego zasięgiem sieci komórkowej. Wystarczy, że w takim routerze umieścimy kartę SIM, wepniemy go do portu USB i połączymy się z siecią poprzez dedykowaną aplikację. Warto nadmienić, że omawiana grupa modeli często oferuje gniazdo na kartę microSD, dzięki czemu mogą one pełnić także funkcję pamięci masowej.

  • Routery na kartę SIM z funkcją Wi-Fi – urządzenia bardzo często wykorzystywane w naszych domach i mieszkaniach. Zazwyczaj przyjmują formę niemal identyczną, co klasyczne routery sieciowe. Różnią się od nich tym, że nie jest do nich doprowadzany przewód sygnałowy. W jego miejsce występuje gniazdo na kartę SIM. Sprzęt tego typu często wyposażany jest w zewnętrzne anteny zapewniające satysfakcjonujący zasięg sygnału oraz złącze RJ-45, dzięki któremu możemy podłączyć do niego np. komputer stacjonarny.

  • Smartfon jako router na kartę SIM – w ustawieniach smartfona możemy włączyć funkcję routera Wi-Fi i rozdzielić z niego sygnał między urządzenia wyposażone w bezprzewodowe karty sieciowe. Taki router korzysta z danych pakietowych przypisanych do naszego abonamentu komórkowego.

Jaki router na kartę SIM wybrać?

Dochodzimy do momentu, w którym trzeba zadać tytułowe pytanie – jaki router na kartę SIM powinniśmy wybrać? Oto trzy bardzo ważne wskazówki, które pomogą dobrać urządzenie idealnie dostosowane do naszych potrzeb.

  • Jeśli router jest potrzebny głównie do łączenia się z internetem w przypadku laptopa, to doskonałym wyborem będzie ten ze złączem USB. Jego kompaktowe rozmiary pozwalają nam na zabranie go ze sobą praktycznie wszędzie.

  • Jeśli z internetu mobilnego będziemy korzystać w domu, to wtedy warto zakupić stacjonarny router na kartę SIM z funkcją Wi-Fi. Ustawmy go w miejscu, w którym zasięg sieci komórkowej jest najlepszy i cieszmy się dostępem do sieci rozdzielonym między nasze urządzenia.

  • Jeśli z internetu mobilnego korzystamy wyłącznie sporadycznie – np. w podróży – nonsensem jest zakup dedykowanego routera. O wiele praktyczniejsze będzie uruchomienie takiej funkcji w naszym smartfonie. Zaopatrzmy się jednak w powerbank, gdyż korzystanie ze smartfona w charakterze routera dość szybko opróżnia jego baterię.

 

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl