szybkosc-neta1.jpeg
Porady

Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w 5 krokach

23 kwietnia 2021 3 minuty czytania

Pandemia sprawiła, że rodzice coraz częściej pracują w trybie home office, a dzieci mają naukę zdalną. W wielu domach tak intensywne używanie internetu może znacznie obniżyć jego prędkość. Podpowiadamy, co zrobić, żeby sieć nie zwalniała.

Pandemia COVID-19 trwa już od marca 2020 roku. Przez ten czas wiele osób przyzwyczaiło się do tego, że musi pracować z domu, aby ograniczyć zagrożenie epidemiologiczne. Z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że nawet 5,3 mln dorosłych Polaków wykonuje pracę zdalną. Najczęściej to osoby zatrudnione w branży teleinformatycznej (tam na home office przeszło 7 na 10 pracowników) i w sektorze usług dla biznesu (80% zatrudnionych pracuje zdalnie). 5,3 mln osób w home office to i tak mniej niż w innych krajach OECD, gdzie nawet 40% pracowników wykonuje swoje obowiązki z domu. Przy okazji warto podkreślić, że coraz więcej osób ceni sobie pracę zdalną. Nawet 4 mln Polaków chciałoby dalej pracować zdalnie po pandemii. Do dużej grupy naszych rodaków wykonujących zawodowe obowiązki w home office trzeba jeszcze doliczyć kilka milionów ich dzieci uczących się zdalnie. To sprawia, że w jednym gospodarstwie domowym może w tym samym czasie korzystać z internetu kilka osób. Podpowiadamy, co zrobić, żeby poprawić prędkość działania internetu.

Umieść router w odpowiednim miejscu

Warto zacząć od najprostszego rozwiązania, czyli od umieszczenia routera w odpowiednim miejscu domu lub mieszkania. Większość domowników łączy się z internetem przez Wi-Fi, a do tego znajdują się oni w różnych pomieszczeniach. Trzeba zapewnić każdemu dobrej jakości, silny sygnał. Najlepiej umieścić router w otwartej przestrzeni. Trzeba pamiętać, że wszelkie przeszkody takie jak ściany, sufity, a nawet inne urządzenia mogą ograniczać i zakłócać prędkość Wi-Fi. Router najlepiej umieścić na głównym piętrze domu, daleko od ścian i ponad meblami, jak najdalej od sprzętu elektronicznego. Jeśli router ma dwie anteny, jedną najlepiej ustawić poziomo, a drugą pionowo.

Wybierz lepszy kanał sygnału Wi-Fi

Router dostarcza sygnał bezprzewodowego internetu różnymi kanałami, które mogą ulegać zakłóceniu. Najczęściej urządzenie jest zaprogramowane w taki sposób, żeby zmieniać kanały, gdy wystąpią zakłócenia. Zwykle jest dostępnych 14 kanałów. Niestety, niektóre routery są ustawione domyślnie tylko na jeden kanał, co może powodować problem z szybkością internetu. Można samodzielnie zmienić używany kanał. W paśmie 2,4 GHz najlepiej wybrać kanał 1,6 lub 11. Niektóre modle routerów pozwalają również przełączyć się na pasmo 5 GHz (nowszy standard), które zapewnia większą szybkość przesyłania danych. Niestety, to pasmo działa tylko na krótszych odległościach, więc do routera nie może być zbyt daleko.

Podłącz router kablem

Bezprzewodowy internet przez Wi-Fi to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ można wtedy pracować z dowolnego miejsca w domu, nawet siedząc wygodnie na kanapie. W przypadku dużego obciążenia internetu, gdy korzystają z niego wszyscy domownicy, warto jednak sięgnąć po kabel. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej połączyć wtedy jak najwięcej komputerów z routerem kablami i zrezygnować z bezprzewodowej transmisji. Przewodowa transmisja między urządzeniami wyeliminuje zakłócenia i może znacznie przyspieszyć internet. Oczywiście nie jest to rozwiązanie na stałe, ale warto je stosować, gdy domowy internet zacznie nagle znacznie zwalniać.

Planuj korzystanie z internetu

Kolejnym sposobem na poprawienie prędkości internetu jest planowanie jego używania przez domowników. Nie można mieć wpływu na to, ile osób w okolicy czy na danym obszarze korzysta w danej chwili z internetu, ale można mieć wpływ na osoby korzystające z Wi-Fi w naszym domu. Warto sprawdzić, czy rzeczywiście wszyscy domownicy w tym samym czasie muszą być online. Być może jest możliwość przesunięcia aktywności niektórych osób na inne godziny. Należy także planować aktywność domowników online w ciągu dnia. Na przykład lepiej poczekać z przesyłaniem dużego pliku online, gdy w tym czasie inny domownik ma spotkanie biznesowe przez internet itd.

Postaw na światłowód

Jeśli żadne działania nie poprawiają prędkości internetu, a przez to praca online lub zdalna nauka stają się koszmarem, warto pomyśleć o zmianie dostawcy sieci. Na rynku można obecnie znaleźć atrakcyjne oferty, a firmy takie jak PLAY proponują również promocje internetu. Niekiedy rozwiązaniem jest także zmiana planu taryfowego na szybszy. Tam, gdzie to możliwe, warto zastanowić się nad wyborem światłowodu, który zapewnia bardzo szybką transmisję danych, i to bez żadnych zakłóceń.

Problem z prędkością internetu przy pracy i nauce zdalnej może pojawiać się dość często. Warto spróbować wyeliminować zakłócenia i zapewnić wszystkim użytkownikom jak najlepszy sygnał Wi-Fi. Można również poprosić dostawcę internetu o pomoc w usunięciu problemu, a w ostateczności wybrać szybszą ofertę. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl