wifi-w-telefonie-glowne.jpg
Porady Internet

Wifi w telefonie. Co warto wiedzieć?

1 sierpnia 2023 4 minuty czytania

W dzisiejszych czasach niewielu z nas wyobraża sobie brak łączności z internetem, również poza swoim domem.

W dzisiejszych czasach niewielu z nas wyobraża sobie brak łączności z internetem, również poza swoim domem. Z globalną siecią możesz połączyć się też za sprawą zewnętrznej sieci wifi. Dowiedz się, jak to zrobić, zachowując bezpieczeństwo! 

Spis treści:

  1. Co to jest wifi?
  2. Jak włączyć wifi w telefonie?
  3. Standardy wifi - krótka charakterystyka
     

Czym jest wifi?
 

O sieci wifi (ang. „Wireless Fidelity”) słyszał już właściwie każdy, jednak nie wszyscy wiemy, czym właściwie jest. Ta szerokopasmowa technologia pozwala połączyć się z globalną siecią za pomocą fal radiowych, tworząc bezprzewodową sieć WLAN. Z tej opcji korzysta wielu dostawców internetu ze względu na szerokie zapotrzebowanie na bezprzewodowy internet. Bardzo często w jednym gospodarstwie domowym z dostępu do globalnej sieci w jednym momencie korzysta wiele osób.

Korzyści połączenia smartfona z siecią wifi stają się coraz większe. Obecnie dzięki niemu możesz nawet wykonywać połączenia. Taka usługa nazywana jest wifi calling. Umożliwia wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych nawet w sytuacji, gdy w Twoim pobliżu nie znajduje się żaden nadajnik umożliwiający jego wykonanie w zwykły sposób. Co więcej, osoba, która odbiera SMS-a lub połączenie, nie musi korzystać z tej samej usługi. Dzięki włączonej usłudze HD Voice Twój dźwięk będzie wyraźniejszy nawet w miejscach, które utrudniają rozchodzenie się fal. Ogromna zaletą jest także możliwość kontaktowania się zza granicy, w ten sposób można uniknąć wysokich opłat za połączenie międzynarodowe.
 

Jak włączyć wifi w telefonie?

W większości nowoczesnych telefonów połączenie z siecią wifi jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie przesunąć palcem z góry na dół ekranu. Następnie kliknąć na ikonkę wifi i przytrzymać, po czym wybrać opcję „Użyj wifi”. Jeżeli dana sieć będzie chroniona hasłem, obok jej nazwy pojawi się kłódka. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać odpowiednie hasło. W niektórych modelach konieczne może być wyszukanie opcji połączenia z siecią w Ustawieniach. Po połączeniu z daną siecią wifi Twój smartfon powinien ją zapamiętać i łączyć się z nią automatycznie. Warto jednak wprowadzić ustawienia, które sprawią, że Twój telefon zawsze będzie pytał przed połączeniem się nawet ze znaną siecią. Dzięki temu unikniesz przypadkowych połączeń i zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Powinieneś zawsze być świadomy tego, z jaką siecią łączy się Twój smartfon. Znajdź w ustawieniach opcję „Poproś o dołączenie do sieci” i włącz ją.

Jeżeli Twój telefon ma być podłączony do wifi w miejscu, w którym często przebywasz, na przykład domu lub pracy, połącz się z nim za pomocą adresu MAC. To znacznie bezpieczniejsze, ponieważ taki adres jest unikalny dla Twojego urządzenia, dzięki czemu trudniej go rozpoznać. Dla bezpieczeństwa postaraj się też łączyć z sieciami chronionymi hasłem. Dzięki temu znacznie trudniej będzie włamać się na Twoje urządzenie.

Unikaj łączenia się z publicznymi hot-spotami np. w kawiarniach czy na lotniskach. Zwróć na to uwagę ze względu na zwiększone ryzyko kradzieży informacji przez hakerów. Uważaj szczególnie w przypadku hot-spotów z ekranem logowania. Jego zamiana na fałszywy, bardzo podobny do oryginalnego, to jedna z najczęstszych metod próby wyłudzenia danych, a także uzyskania dostępu do Twojego telefonu. Podszywanie się pod instytucje lub inne osoby nosi nazwę phishingu, jest niezwykle często stosowane i trudne do wykrycia przez niezorientowaną w technice osobę. Innym zagrożeniem ze strony publicznych sieci wifi jest możliwość zetknięcia się z innymi typami złośliwego oprogramowania, tzw. malware. Jednymi z najbardziej znanych są tzw. trojany, chociaż jest ich znacznie więcej. Mają jeden cel – wykradanie danych. Niezależnie od rodzaju malware, najlepszym sposobem będzie po prostu unikanie sytuacji mogącej wywoływać zagrożenie.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo połączenia z wifi, nie zapominaj również o aktualizacji swojego systemu operacyjnego (OS). Aktualizacje wynikają w dużej mierze ze stałego odnajdywania błędów i bugów w starszych wersjach, dlatego są tak ważne. Programiści poprawiają zgłoszone błędy w aplikacji, co zapewnia większe bezpieczeństwo połączeń internetowych. Pamiętaj jednak, aby nie aktualizować systemu operacyjnego za pomocą sieci publicznych. Ewentualne skutki korzystania z nich zostały omówione w poprzednim akapicie.
 

Standardy wifi – krótka charakterystyka

Mówiąc o połączeniu do sieci wifi, warto wspomnieć również o jej standardach, czyli sposobach przesyłania danych. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • 802.11b – powstał w 1997, a tym samym był pierwszym standardem sieci wifi. Rozwijał się do roku 1999 i działał jedynie w częstotliwości wifi 2,4 GHz. Jego maksymalna prędkość wynosiła 11 MB/s i sięgał zaledwie na odległość 45 metrów. Mimo to wywoływał wiele zakłóceń, 
  • 802.11a – ten rodzaj wyglądał podobnie do typu b, jednak używał częstotliwości 5 Ghz. Dzięki zmianie częstotliwości wywoływał mniej zakłóceń i nie powodowało interferencji z innymi sygnałami. Szybkość tej generacji wyniosła też znacznie więcej, bo 54 Mb/s. Routery obsługujące tę generację były jednak zbyt kosztowne, 
  • 802.11g – ta technologia została wprowadzona w 2003 roku. Była bardzo podobna do standardów a i b. Działała w częstotliwości 2,4Ghz, a jej prędkość wynosiła 54 Mb/s, jednak niekiedy potrafiła wywołać zakłócenia. Ta technologia zwiększyła zasięg sieci wifi, 802.11n – opracowane w roku 2009. Prędkość wzrosła do 300 Mbps. To pierwszy standard wifi, który mógł obsługiwać zarówno pasmo 2,4, jak i 5 GHz,
  • 802.11ac – ten standard, znany także jako wifi 5, może obsłużyć od 433 Mb/s do nawet 1 Gigabitu na sekundę. Technologia działa tylko na 5 GHz, ma zatem nieco mniejszy zasięg niż generacja n, nie jest jednak szczególnie duża. 
  • Pojawiły się także nowsze technologie, jak 802.11ax i 802.11axe, nie są jeszcze jednak zbyt popularne.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl