okladka-blobikowe-artykuly-Co-zyskujesz-wybierajac-superszybki-swiatłowod.jpg
Materiały video

Jaki światłowód wybrać i dlaczego warto?

24 kwietnia 2024 4 minuty czytania

Wybierasz światłowód do domu? Sprawdź, który rodzaj najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Światłowód to najwydajniejsze rozwiązanie, na jakie można postawić, kiedy wybiera się internet do domu lub biura. Stacjonarne połączenie charakteryzuje się imponującą prędkością przesyłu danych. Jaką ofertę najlepiej wybrać i dlaczego warto zdecydować się na którąś z nich?

Spis treści:

 1. Światłowód – jaki operator jest najlepszy?

 2. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty?

 3. Światłowód – dlaczego warto się zdecydować?

 4. Światłowód z Play BOX NET – inwestycja, która się opłaca

Światłowód od Play

Zanim odpowie się na pytanie, jaki światłowód wybrać, warto poznać definicję tego pojęcia. Światłowód to rodzaj usługi internetowej, która zamiast tradycyjnych kabli miedzianych wykorzystuje przewody z włókna szklanego. Przesyła dane w postaci impulsów świetlnych, które pozwalają osiągać zawrotne prędkości.

Z jakiej sieci najszybszy światłowód? Pakiety internetu światłowodowego różnią się prędkością przesyłu danych, ceną i usługami dodatkowymi. Wśród nich jest, oczywiście, Play! Jakie opcje są dostępne?

 • do 300 Mb/s – dla osób wykonujących pracę biurową, przeglądających strony internetowe, korzystających z poczty elektronicznej czy social mediów;

 • do 600 Mb/s – dla klientów, którzy regularnie korzystają z usług streamingowych w dobrej jakości, takich jak np. Netflix, i zależy im na wysokiej rozdzielczości obrazu bez zacinania;

 • do 1 Gb/s – dla entuzjastów wymagających gier online czy osób pracujących zdalnie, które potrzebują szybkiego dostępu do aplikacji i przesyłania dużych plików;

 • do 5 Gb/s – m.in. dla streamerów gamingowych, twórców na YouTube, którzy przesyłają bardzo duże pliki, czy dla firm i instytucji.

Im lepszy pakiet, tym wyższa przepustowość. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszka wiele osób, lepiej zdecydować się na któreś z najszybszych opcji. Wtedy każdy z domowników będzie mógł korzystać z płynnej sieci bez zbędnego buforowania i przeciążeń.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty?

Zanim jeszcze zdecydujesz, jaki najlepszy światłowód będzie w Twojej okolicy, sprawdź, czy w danym miejscu istnieje opcja podłączenia sieci. Na stronie Play można zweryfikować szanse na światłowód za pośrednictwem mapy zasięgu – specjalnej wyszukiwarki, w której wprowadza się nazwę miejscowości, ulicy i numer budynku.

Po kliknięciu „Sprawdź” system od razu pokazuje, czy w danej lokalizacji istnieje opcja podłączenia najszybszego standardu internetu stacjonarnego. Jeśli okaże się, że tak, przejdź do wybierania konkretnej opcji pakietowej. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na długość trwania umowy.

Najczęściej korzysta się z umów rocznych czy dwuletnich, ale nie tylko. Play proponuje także takie bez zobowiązań, w których to klient decyduje o terminie zaprzestania korzystania z usług. W ramach odmiennych okresów trwania świadczeń można liczyć na różne benefity.

Kolejny krok to wybór odpowiedniej prędkości. Należy dokładnie określić swoje potrzeby, a także dopasować szybkość do liczby użytkowników łącza. W biurach czy mieszkaniach z wieloma domownikami najlepiej sprawdzą się najszybsze dostępne opcje. Do zwykłego przeglądania sieci i niewymagającej technologicznie pracy zdalnej wystarczą pakiety do 300 Mb/s czy 600 Mb/s.

Warto zwrócić także uwagę na cenę pakietów. Zwykle różnice w kosztach miesięcznych nie są zbyt duże, więc opłaca się sięgnąć po szybszy pakiet i cieszyć się lepszą przepustowością. Powinno się też zweryfikować, czy w ramach abonamentu można liczyć na usługi dodatkowe. Należą do nich:

 • dostęp do serwisu streamingowego;

 • aktywacja w cenie abonamentu;

 • pakiet telewizji internetowej gratis.

W ramach każdej usługi światłowodu w Play klient otrzymuje nowoczesny router. Urządzenie dostarcza sieć bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 i dysponuje czterema portami Ethernet do podłączenia przewodowego. Obsługuje technologie XGSPON i GPON.

Światłowód – dlaczego warto się zdecydować?

Dzięki światłowodowi od Play otrzymuje się wydajny sygnał na wszystkich urządzeniach w danym lokalu. Internet działa świetnie zarówno na telefonach i tabletach, jak i komputerach oraz telewizorach. W nowoczesnych domach często stosuje się także sprzęty RTV i AGD, które wymagają połączenia z Wi-Fi. Światłowód sprawia, że wszystkie pracują bez zastrzeżeń.

     Sprawdź także: Odkryj tajemnice światłowodu!

Korzystanie ze standardu Wi-Fi 6 pozwala cieszyć się niezawodnym połączeniem nawet w dużych budynkach i tych, które mają grube ściany. Bariery mechaniczne nie stanowią powodu do zakłócania superszybkiego łącza. Światłowód to także jedna z najbezpieczniejszych opcji transferu danych. Specjalne zabezpieczenia chronią sieć przed atakami hakerskimi.

Największymi zaletami światłowodu w Play są niezawodna prędkość przesyłu i pobierania danych. Niezależnie od tego, w jaki sposób korzysta się z internetu, można cieszyć się płynnością i szybkością. To najlepsza opcja dla graczy, miłośników kina, programistów i nie tylko.

Jeśli nadal nie wiesz, jaki światłowód do mieszkania wybrać, koniecznie zapoznaj się z pakietami w Play. Znajdziesz tu opcje dopasowane do użytkowników z różnymi potrzebami, a formalności załatwisz w kilka chwil.

     Sprawdź także: Czym jest Wifi 6?

Światłowód z Play BOX NET – inwestycja, która się opłaca

Światłowód od Play z routerem obsługującym sieć Wi-Fi 6 to idealne rozwiązanie dla rodzin i osób korzystających z wielu urządzeń elektronicznych w celach prywatnych, zawodowych czy edukacyjnych. Nie tylko zapewnia poprawę wydajności łącza, ale i jest przygotowaniem do przyszłościowego rozwoju technologii bezprzewodowej.

To oznacza, że możesz korzystać z nowych urządzeń i funkcji, które zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych lat, a jednocześnie cieszyć się stabilną i wydajną siecią w obecnej chwili.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl