oferta_na_karte_a_hotspot_osobisty.jpg
Internet

Oferta na kartę, a osobisty hotspot – kiedy warto go robić i jaki pakiet wybrać?

27 maja 2025 5 minut czytania

Hotspot to rozwiązanie, które może się przydać w wielu niespodziewanych sytuacjach. Sprawdź, co musisz wiedzieć o udostępnianiu internetu!

Korzystanie z hotspota (czyli udostępnianie internetu z telefonu na inne urządzenia) to wygodne i elastyczne rozwiązanie, ale opłaca się tylko w określonych sytuacjach i z odpowiednim pakietem. Sprawdź, kiedy warto z niego korzystać, czy są jakieś ograniczenia i jakie kwestie będą szczególnie istotne w przypadku, gdy masz ofertę na kartę.

Spis treści:

  1. Czym dokładnie jest hotspot?

  2. Kiedy warto używać hotspota, jeśli masz ofertę na kartę?

  3. Kiedy hotspot nie jest polecany w ofercie na kartę?

  4. Hotspot, a bezpieczeństwo

  5. Hotspot i oferta na kartę – tak czy nie?

Czym dokładnie jest hotspot?

Hotspot to funkcja w smartfonie (choć pojawia się także w innych urządzeniach), która pozwala udostępnić połączenie z internetem sprzętom znajdującym się w dość bliskiej odległości – np. laptopowi, tabletowi czy innemu telefonowi – za pomocą: 

  • Wi-Fi – smartfon tworzy wtedy własną sieć bezprzewodową (SSID), stając się mini-routerem. To najczęściej wykorzystywany rodzaj połączeń hotspotowych;

  • Bluetooth – połączenie Bluetooth jest szczególnie polecane w sytuacji, gdy chcesz zaoszczędzić baterię;

  • kabla USB – telefon staje się niejako modemem do „internetu kablowego”. To najszybsze i najbardziej stabilne połączenie z opisanych.

Warto też pamiętać, że w kontekście publicznym, „hotspot” oznacza punkt dostępu do darmowego Wi-Fi, np. w kawiarni, na dworcu czy lotnisku. Technicznie rzecz biorąc – co opisaliśmy powyżej – jest to jednak określenie znacznie szersze.

     Sprawdź też: Starter prepaid w Play. Jak aktywować ofertę na kartę?

Smartfon i router mobilny trzymane obok siebie w dłoniach na tle laptopa.

Kiedy warto używać hotspota, jeśli masz ofertę na kartę?

Hotspot może być ratunkiem w każdej sytuacji braku internetu – niezależnie od tego, czy korzystasz z oferty na kartę, czy abonamentowej. Szczególnie często wykorzystuje się go w podróży lub podczas wypoczynku na działce na wsi, gdzie inny dostęp do sieci bywa wręcz niemożliwy. Przydaje się także w momencie, gdy musisz szybko wysłać ważnego maila czy załatwić inną sprawę biznesową i koniecznie trzeba to zrobić z laptopa – możesz być wtedy nawet w środku szczerego pola, ale jeśli będziesz mieć zasięg swojej sieci telefonicznej, spokojnie podłączysz komputer do internetu. Podobnie działa to także np. z tabletami, konsolami oraz różnego rodzaju urządzeniami typu smart home.

Połączenie z internetem poprzez hotspota to także ratunek w sytuacji, gdy internet stacjonarny czy inny rodzaj połączenia zawodzą. To skuteczne, choć zwykle raczej tymczasowe, rozwiązanie awaryjne. 

Co więcej, taki rodzaj połączenia może być wręcz głównym źródłem internetu w twoim domu! Sprawdza się zwłaszcza u osób, które nie potrzebują stałego połączenia i niewiele korzystają z sieci, jak np. seniorzy. Wszystko tak naprawdę zależy jednak od oferty na kartę, którą posiadasz. Niektóre z nich udostępniają gigantyczne ilości GB i brak limitu. Bez problemu będzie można wtedy nawet regularnie oglądać Netflixa czy YouTube’a, bez ryzyka, że nagle połączenie zostanie przerwane. 

Kiedy hotspot nie jest polecany w ofercie na kartę?

Jeżeli masz ofertę na kartę, która daje ci do dyspozycji niewielki pakiet danych, oczywiście będzie to przeszkodą w intensywnym korzystaniu z hotspota. Wiąże się bowiem z utratą dodatkowej liczby GB – ile danych zużywa hotspot? Oto przykłady:

  • przeglądanie stron www, e-mail: ok. 100–200 MB/h,

  • Spotify/muzyka: ok. 150 MB/h,

  • YouTube (HD): ok. 1,5 GB/h,

  • gry online: ok. 100 MB/h (przy czym aktualizacje to nawet 10 GB!),

  • praca zdalna (Teams/Zoom): 500 MB–1,5 GB/h.

W takim przypadku przez zaledwie jeden dzień pracy lub rozrywki możesz zużyć nawet 5-10 GB. Koniecznie dostosuj to do zasobów, do jakich masz dostęp w swojej ofercie na kartę. 

Co więcej, połączenie hotspotowe może być mniej korzystne w mieszkaniu z wieloma urządzeniami – wtedy lepiej wybrać modem LTE/5G lub światłowód, które będą wydajniejsze, stabilniejsze i zwykle też tańsze. Trzeba również pamiętać, że jest to spory wydatek energetyczny dla smartfona. Jeśli będzie intensywnie użytkowany przez wiele urządzeń jednocześnie, może się intensywnie przegrzewać. Trzeba też koniecznie pamiętać, że hotspot:

  • zużywa dużo baterii – jeśli z niego korzystasz, najlepiej mieć ładowarkę pod ręką;

  • zasięg sieci komórkowej wpływa na jakość połączenia – słaby zasięg to wolny i niestabilny hotspot,

  • może nie być bezpiecznym rodzajem połączenia – koniecznie zabezpiecz sieć hasłem, żeby nikt niepowołany nie mógł się do ciebie podłączyć.

     Sprawdź też: Internet na kartę bez limitu dla freelancera – czy to dobre rozwiązanie?

Hotspot, a bezpieczeństwo

Skoro o bezpieczeństwie mowa – tak, połączenie przez hotspota jest bezpieczne, ale tylko jeśli:

  • masz ustawione silne hasło (WPA2 lub WPA3, minimum 8 znaków: litery, cyfry, znaki specjalne);

  • regularnie zmieniasz hasło + nie zostawiasz domyślnej nazwy sieci;

  • udostępniasz internet tylko zaufanym osobom;

  • masz aktualny system i oprogramowanie w telefonie (Android/iOS);

  • nie pozwalasz na automatyczne łączenie się z hotspotem (obcym urządzeniom);

  • unikasz połączeń nieszyfrowanych (najlepiej stosować VPN-a);

  • wyłączasz hotspot, gdy go nie używasz.

Jeśli nie ustawisz hasła, hotspot będzie działał jak otwarta sieć Wi-Fi, narażona na ataki, w tym kradzież danych czy zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Podobnie może być w przypadku stosowania bardzo prostych haseł typu „12345678”. Patrząc zaś z perspektywy osoby, która chce się podłączyć do hotspota – nie korzystaj z nieznajomych sieci, jak np. „darmowe Wi-Fi” bez hasła. Po podłączeniu do niej także dajesz potencjalnym hakerom zielone światło do wspomnianych (oraz innych) aktów cyberprzemocy.

     Sprawdź też: Jak sprawdzić zużycie internetu w telefonie? Poradnik dla Android i iOS

Kobieta i mężczyzna siedzący na ławce i oglądajacy coś na smartfonie.

Hotspot i oferta na kartę – tak czy nie?

Oczywiście nie ma na to pytanie jednej słusznej odpowiedzi, ale tak – używanie hotspota w telefonie w prepaidzie może się opłacać. Zależy to od twoich potrzeb, konkretnej sytuacji oraz liczby GB internetu, jaką dysponujesz w ramach swojej ofert na kartę.

W tym kontekście warto na bieżąco śledzić dostępne promocje i rabaty. Przykładowo w Play, wybierając Pakiet XXL internetu na kartę, możesz łącznie zgarnąć ponad 8000 GB na rok! W ramach tej konkretnej promocji otrzymujesz porcję danych w prezencie na start, kolejne setki GB za udzielenie określonych zgód marketingowych, a nawet 200 GB miesięcznie, które standardowo wpisane jest w Pakiet XXL oraz bonusowe GB dorzucane do twojego konta także w każdym miesiącu. Przy takich liczbach trudno obawiać się o zużycie całej puli, nawet jeśli będziesz często korzystać z hotspota. Owszem, teoretycznie to możliwe, ale w praktyce mało kto sprosta takiemu wyzwaniu – spróbujesz? Wybierz pakiet na kartę, który spełni wszystkie twoje oczekiwania!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl