Gdzie umieścić router Wi-Fi w domu (2).jpeg
Porady

Gdzie umieścić router Wi-Fi w domu?

23 stycznia 2024 4 minuty czytania

Aby zadbać o komfortowe korzystanie z internetu w domu, należy nie tylko wybrać odpowiedni pakiet Wi-Fi, ale także wiedzieć, gdzie najlepiej umieścić sprzęt. Jego lokalizacja może wpływać bowiem na jakość połączenia i zakłócać lub usprawniać transmisję danych. Jak sprawdzić, gdzie postawić router?

Spis treści:

  1. Gdzie najlepiej postawić router w domu? Najważniejsze zasady
  2. Dwa routery w domu – jak sobie z tym poradzić?

  3. Gdzie umieścić router w domu piętrowym?

  4. Router – gdzie postawić i co zakłóca jego działanie?

  5. Zalety korzystania z Wi-Fi za pomocą routera

Gdzie najlepiej postawić router w domu? Najważniejsze zasady

Żeby ustalić, gdzie postawić router, należy najpierw określić wielkość nieruchomości. W małych mieszkaniach położenie urządzenia nie ma aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku domów. Jeśli to tylko możliwe, to zawsze powinno się ustawiać sprzęt w centrum lokum. Dzięki temu do wszystkich miejsc będzie docierał taki sam sygnał.

Kolejna podstawowa zasada to fakt, że sugeruje się unikanie zamkniętych zakamarków. Router powinien stać na wolnej, odkrytej przestrzeni. Dostawcy internetu mają w swoich asortymentach nowoczesne, stylowo wyglądające modele, więc nie trzeba martwić się kwestiami estetycznymi. Warianty w białym i czarnym kolorze dopasują się do wnętrz w różnych stylach i nie zaburzają aranżacji salonów czy korytarzy.

Gdzie ustawić router w domu, skoro nie powinno się go ukrywać? Najlepsze rozwiązanie to wyższy mebel np. w postaci komody. Urządzenia nie stawia się na podłodze, ponieważ im wyżej się ono znajduje, tym lepszy transfer danych udostępnia domownikom. Warto go postawić nawet na szafie.

W dużych mieszkaniach jednopiętrowych najlepiej zastosować urządzenia z antenkami. Od tych elementów zależy kierunek, w jakim rozprzestrzenia się sygnał internetowy. Przy sporych powierzchniach warto nakierować je lekko na boki, aby wzmocnić równomierne połączenie w całym lokum. W niewielkich nieruchomościach antenki mogą stać prosto.

Gdy zamawia się router u operatora, np. Play, można umówić się od razu na montaż z fachowcami, którzy pomogą wybrać idealne miejsce na odbiornik i zajmą się całą instalacją.

Sprawdź także: Jak podłączyć i skonfigurować router – wskazówki praktyczne

Dwa routery w domu – jak sobie z tym poradzić?

Niektórzy decydują się zamontować 2 routery w jednym domu, co sprawia, że zasięg internetu jest lepszy, a swoboda w ustawieniu urządzeń się zwiększa. Sprzęt musi mieć funkcję mostkowania, która pozwala na połączenie działania dwóch nadajników. Różne modele da się też zespoić kablem Ethernet, jednak to zależy od posiadanego wariantu.

Aby zasięg internetu był lepszy, nie trzeba ustawiać routerów w dwóch różnych miejscach w domu czy biurze. Urządzenia główne i wspomagające mogą stać obok siebie. Obowiązują wtedy takie same zasady jak w przypadku pojedynczego sprzętu – muszą znaleźć się w centralnej części nieruchomości. To dobre rozwiązanie, gdy z Wi-Fi korzysta dużo osób jednocześnie.

Sprawdź także: Zwiększenie zasięgu Wi-Fi – o czym musisz wiedzieć?

Gdzie umieścić router w domu piętrowym?

Gdzie umieścić router w domu, który ma więcej niż jedno piętro? Kiedy w grę wchodzi jedna dodatkowa kondygnacja, najlepiej zlokalizować urządzenie w centralnej części parteru. Sprzęt powinien stanąć na wyższym meblu, aby sygnał automatycznie obejmował też wyższą przestrzeń.

Jeśli okaże się, że takie rozwiązanie nie jest wystarczająco wydajne, to warto zastosować wzmacniacz sygnału na pierwszym piętrze, także w jego centralnej części. Sprawdzi się to dla domów z kilkoma kondygnacjami, gdzie jeden router nie spełnia oczekiwań mieszkańców.

Przed montażem urządzenia warto jeszcze przeanalizować, na którym piętrze najwięcej będzie się korzystać z internetu. Choć teoretycznie sugeruje się instalację sprzętu na parterze, to jednak w przypadku, gdy na tej kondygnacji nikt nie będzie używał sieci, oczywiste staje się przeniesienie routera na wyższe piętro.

Router – gdzie postawić i co zakłóca jego działanie?

Gdzie postawić router Wi-Fi, aby nic nie zakłócało jego działania? Czynnikiem, który często hamuje sygnał internetowy, bywają grube ściany. Te są charakterystyczne dla starego budownictwa. Niekiedy zawierają w sobie metalowe stelaże, które dodatkowo naruszają swobodny przepływ sieci. Nie powinno się umieszczać nadajnika obok takich konstrukcji. Im bardziej otwarta przestrzeń, tym lepiej.

Osłabienie sygnału może powodować lokalizacja np. w rogu pomieszczenia czy blisko dużych mebli z grubego drewna. Czasami zakłócenia wywołuje również bliska obecność innych urządzeń typu telewizory, mikrofale czy radia. W przypadku routerów LTE internet zaburzają niekiedy zjawiska atmosferyczne, a także położenie geograficzne. W tym przypadku szczególnie liczy się jak najwyższe umieszczenie sprzętu.

Zalety korzystania z Wi-Fi za pomocą routera

Warto mieć w swoim domu router Wi-Fi, ponieważ to najwygodniejszy sposób na korzystanie z internetu w swoich czterech kątach. Do sieci można podłączać różnorodne urządzenia – smartfony, tablety, komputery, telewizory i nie tylko. Wystarczy kilka kliknięć, by korzystać z wszelkich udogodnień w postaci aplikacji czy stron internetowych.

Router Wi-Fi to urządzenie, którego lokalizację w domu da się zmieniać. Co ważne, pozwala ono na szybki transfer danych i bezpieczeństwo korzystania z sieci, a w razie potrzeby czy remontu zawsze można skorygować położenie sprzętu. Sprawa jest nieco trudniejsza w przypadku światłowodu, który ma przyłącze w określonym miejscu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl