Jak poprawić zasięg w telefonie Sprawdzone sposoby! 1.jpg
Porady

Jak poprawić zasięg w telefonie? Sprawdzone sposoby!

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przebyliśmy daleką drogę, jeśli chodzi o dostępność sygnału telefonii komórkowej w Polsce. Problemy z zasięgiem zdarzają się już znacznie rzadziej, ale wciąż mogą utrudnić nam korzystanie z telefonu. Jak sobie z nimi poradzić? 

10 lutego 2023 4 minuty czytania
Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią.jpg
Porady

Brak WiFi. Jakie są najczęstsze problemy z siecią?

Wiele powodów, przez które internet nie działa, jest bardzo prostych do rozwiązania.

30 grudnia 2022 4 minuty czytania
System Mesh-wifi - co to za technologia i jak działa.jpg
Porady

System Mesh Wi-Fi – co to za technologia i jak działa?

Stale gubiący się sygnał Wi-Fi? Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza podczas wykonywania prac biurowych.

8 grudnia 2022 3 minuty czytania
Laptop nie widzi WiFi – jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy komputer nie wykrywa sieci (1).jpeg
Porady

Laptop nie widzi WiFi - jak poradzić sobie w sytuacji?

Dostęp do sieci WiFi to już standard, z którego korzystamy na co dzień w wielu różnych sytuacjach.

23 listopada 2022 3 minuty czytania
Czym jest Wifi 6 Najważniejsze atuty i zalety nowego standardu łączności bezprzewodowej (1).jpeg
Porady

Czym jest Wifi 6?

Wifi 6 (wifi ax) to nowa generacja standardu sieci bezprzewodowej, od której uzależniona jest prędkość pobierania i wysyłania danych.

7 listopada 2022 4 minuty czytania
agregacjapasm928x535.jpg
Porady

Czym jest agregacja pasm LTE?

Każdy dostawca internetu dąży do tego, żeby oferować swoich klientom coraz szybsze rozwiązania. Stąd rozwój sieci 5G, a także agregacja pasm LTE. Na czym polega ta technologia i jakie korzyści niesie dla użytkowników internetu mobilnego?

16 września 2021 4 minuty czytania
home_office_siec.jpeg
Porady

Internet na home office. Jaka sieć będzie najlepsza do pracy zdalnej?

Pandemia koronawirusa przyspieszył tendencję, którą można było obserwować już od kilku lat: coraz więcej osób zaczęło pracować w trybie home office. Aby jednak taka praca była komfortowa i efektywna, wymaga odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim odpowiedniego internetu.

12 maja 2021 4 minuty czytania
rozmiar-tv2.jpeg
Porady

Rozmiar telewizora. Jak dobrać go do domowej przestrzeni?

Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży telewizor może znacznie obniżać komfort oglądania, jeśli odległość od ekranu nie będzie odpowiednia. To, jak daleko znajduje się widz przed telewizorem, zależy głównie od wielkości pomieszczenia. Dlatego trzeba dobrać telewizor do konkretnej domowej przestrzeni.

23 kwietnia 2021 3 minuty czytania
szybkosc-neta1.jpeg
Porady

Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w 5 krokach

Pandemia sprawiła, że rodzice coraz częściej pracują w trybie home office, a dzieci mają naukę zdalną. W wielu domach tak intensywne używanie internetu może znacznie obniżyć jego prędkość. Podpowiadamy, co zrobić, żeby sieć nie zwalniała.

23 kwietnia 2021 3 minuty czytania
jak-poprawic-zasieg-wifi-w-domu.jpg
Porady

Jak poprawić zasięg WiFi w domu? Wzmacniacz sygnału czy WiFi Mesh?

Przerywane połączenie Wi-Fi, czy zacinający się połączenie internetowe z buforowaniem i słabym sygnałem Wi-Fi to może być przeszłość. Na rynku pojawiły się urządzenia, które pozwalają pozbyć się opisanych nieprzyjemności w domu czy dużym mieszkaniu z „grubymi ścianami”.

25 września 2020 5 minut czytania
aktywuj-hotspot.jpg
Porady

Aktywuj hotspot i udostępnij internet z telefonu

Najczęściej to router pełni rolę urządzenia dzielącego się internetem z komputerami, telefonami i laptopami. Jeśli jednak musisz pracować poza domem, awaryjnie możesz wspomóc się internetem z telefonu. Jak zatem aktywować hotspot Wi-Fi?

31 lipca 2020 1 minuta czytania
jaki-router-mobilny-wybrac.jpg
Porady

Jaki router mobilny wybrać?

Żyjemy w erze masowej komunikacji na odległość, w której dostęp do Internetu można nawiązać z dowolnego miejsca w kraju. Jest kilka sposobów na podłączenie z Internetem „w terenie”, a najpopularniejszym z nich jest router mobilny. W tym artykule sprawdzimy, jaki model wybrać.

13 lipca 2020 4 minuty czytania

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl

wi fi

Wi-Fi – bezprzewodowy internet

Nazwa „wi-fi” to skrót od słów „wireless fidelity”, co tłumaczy się jako „bezprzewodową dokładność”. Jest to nazwa odnosząca się  do technologii bezprzewodowych sieci komputerowych, a dokładniej – do zestawu standardów, według których owe sieci funkcjonują. To właśnie dzięki wi-fi możemy bez wsparcia kabla połączyć swojego laptopa z internetem czy drukarkę ze wspomnianym laptopem, nawilżacz powietrza z aplikacją w smartfonie itp. Warto zatem wiedzieć, jak działa wi-fi i jak dbać o jego zasięg!

 

Jak działa wi-fi – wiedza od podstaw

Technologia wi-fi bazuje na sygnałach radiowych i działa w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz (trzecią opcją jest tzw. dual band, kiedy to router lub konkretne urządzenie samodzielnie zmieniają częstotliwość na tę, która w danym momencie jest mniej obciążona i tym samym zapewni lepsze działanie). Co warto wiedzieć o obu tych pasmach?

 

  • 2,4 GHz – to właśnie z tej częstotliwości korzysta najwięcej urządzeń, co ma swoje plusy, lecz jednocześnie bywa też sporym utrudnieniem. Konsekwencją pracy na tym paśmie zbyt wielu sprzętów mogą być bowiem zakłócenia i związane z tym spadki prędkości internetu. Do jego dużych zalet należy zaś to, że lepiej radzi sobie z różnymi przeszkodami (jak np. meble czy ściany) niż pasmo 5 GHz. Co więcej, routery wi-fi pracujące na częstotliwości 2,4 GHz mają też większy zasięg;
  • 5 GHz – jak to zostało wspomniane, tego typu paso nieco gorzej radzi sobie z fizycznymi przeszkodami i ma mniejszy zasięg, jednocześnie jednak pozwala na znacznie większą prędkość pobierania i wysyłania danych niż wcześniej opisane pasmo.

 

Wi-Fi – bezpieczny dostęp do internetu

Z wi-fi korzystamy zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach publicznych. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj dostęp do danej sieci jest chroniony hasłem – warto je mieć! W drugim często nie ma zabezpieczeń, dlatego też z tzw. hotspotów należy korzystać z dużą rozwagą. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej takiej sytuacji unikać – wszystko ze względu na zabezpieczenie danych, które znajdują się na laptopie, smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym.

 

Jaki jest zasięg wi-fi?

Dane wskazują, że zasięg wi-fi może wynosić nawet kilkaset metrów. Zwykle jest to jednak kilka lub maksymalnie kilkadziesiąt, na co wpływają m.in. wspomniane już przeszkody fizyczne, które mogą osłabiać sygnał. Niekorzystnie działają na niego np. niektóre materiały, z jakich zbudowane są domy i mieszkania (przede wszystkim żelbet), sprzęty AGD i RTV (szczególnie lodówki, pralki i inne urządzenia wykorzystujące wodę), lustra (zwłaszcza te znajdujące się blisko routera) i inne. W przypadku, gdy jakość sygnału spada, pomocny może okazać się wzmacniacz wi-fi – bo współcześnie dobry internet bezprzewodowy to podstawa!