Metawersum, wirtualna rzeczywistość, rzeczywistość rozszerzona – każda z tych przestrzeni jest czymś innym, choć wciąż wiele osób nie do końca rozpoznaje pomiędzy nimi różnice. Na czym zatem dokładnie polegają i jakie dają możliwości? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Metawersum – co to właściwie jest?
Metawersum to wirtualny, przestrzenny świat, który powstaje z połączenia m.in. rzeczywistości wirtualnej (VR – ang. virtual reality), rozszerzonej (AR – ang. augmented reality), kryptowalut, chmur, gier online i fizycznego świata. Często jest rozumiane jako przestrzeń – złożone, trójwymiarowe środowisko – gdzie ludzie mogą w czasie rzeczywistym wchodzić ze sobą w interakcje, niezależnie od dzielących ich odległości za pomocą m.in. internetu światłowodowego. Mogą w nim np. tworzyć swoje postaci (awatary), uczestniczyć w różnych aktywnościach, takich jak spotkania towarzyskie, zakupy, praca czy granie we wspomniane gry online. To uczestnictwo ma się przy tym odbywać w pełnym zanurzeniu w formę absolutnie immersyjnej (wciągającej) interakcji z cyfrowym światem. Ma też dawać możliwość nawiązywania relacji z wirtualnymi obiektami.
Jak zatem widać, koncepcja metawersum jest dość złożona i – na razie – przyjmuje raczej postać samej idei. Nie jest bowiem spójnym, jednolitym środowiskiem i ciągle się rozwija. Co jednak kluczowe, koniec końców zawsze będzie w zasadzie czymś, czego… nie ma!
Sprawdź też: Elektroniczne gadżety do domu ułatwiające życie | Play
Technologie związane z metawersum
Jak zostało wspomniane, metawersum obejmuje wiele innowacyjnych systemów i technologii. Na ten moment na pewno warto bliżej przyjrzeć się tym wymienionym poniżej:
-
rzeczywistość wirtualna (VR) – by się w nią zanurzyć, użytkownik zakłada specjalne urządzenie, takie jak np. gogle VR. Dzięki nim można poczuć, jakby się nagle znalazło wewnątrz zupełnie nowej, cyfrowej przestrzeni, w której można wchodzić w interakcje z wygenerowanymi elementami. Aktualnie wirtualna rzeczywistość zdaje się najpopularniejsza wśród użytkowników gier, ale świetnie sprawdza się też np. jako narzędzie do nauki czy treningów różnego rodzaju sportów;
-
rzeczywistość rozszerzona (AR) – w tym przypadku świat online jeszcze bardziej miesza się z realem. W AR wirtualne elementy są bowiem nakładane na rzeczywistość, a użytkownik widzi je przez ekran urządzenia lub specjalne okulary AR. Przykładem może być gra „Pokemon Go", w której, choć postacie pojawiają się na wyświetlaczu smartfona, tak naprawdę przecież lokalizuje się je w prawdziwym otoczeniu;
-
gry online – jak np. „Second Life” czy „Minecraft”. Gracze wchodzą w nich do specjalnie stworzonych wirtualnych światów, które mogą samodzielnie tworzyć, eksplorować i przy tym wszystkim współpracować z innymi miłośnikami i miłośniczkami tego typu rozrywki;
-
cyfrowe przestrzenie pracy – zgadza się, wirtualne biura, w których zespoły mogą współpracować w środowisku przypominającym realne biuro (choć w pełni cyfrowym), to także jeden z elementów włączanych w ideę metawersum;
-
kryptowaluty – któż z nas nie słyszał o bitcoinie? Kryptowaluty są walutami w pełni wirtualnymi, ale inwestuje się w nie realne pieniądze. To ciekawe, bo w zasadzie jest to inwestycja w coś, co nie istnieje!
Zgadza się, wirtualna przestrzeń daje wiele nowych możliwości, łącząc to, co realne, z elementami w pełni zaprojektowanymi cyfrowo. Bez wątpienia jest w tym ogromny potencjał, choć występują też zagrożenia, z którymi dotąd nie musieliśmy się mierzyć.
Sprawdź też: Jakie gogle VR do smartfona wybrać?
Metawersum – czy jest się czego bać?
Jako jedne z kluczowych tematów, które budzą obawy w kontekście metawersum, można uznać prywatność i bezpieczeństwo danych. W wirtualnym świecie użytkownicy często dzielą się swoimi danymi osobowymi, preferencjami czy nawet biometrią (jak chociażby udostępnianie odcisku palca, by móc szybciej otwierać określone aplikacje). Trzeba więc zawsze mieć na uwadze możliwość wycieku takich danych, a nawet ryzyko kradzieży tożsamości czy wykorzystania informacji w sposób niezgodny z intencjami danej osoby.
Drugą kwestią, bardzo ważną w kontekście zdrowia psychicznego, jest ryzyko uzależnień i nadmiernego korzystania z wirtualnego świata. Wszelkie technologie włączone w metawersum mają bowiem potencjał uzależniający, jak np. granie w gry z wykorzystaniem gogli VR czy inwestowanie w opisane wyżej kryptowaluty, co może przeistoczyć się w czysty hazard. To zaś ma daleko idące skutki dla całego życia człowieka, jego zdrowia czy relacji z bliskimi.
Sprawdź też: 5 sposobów na korzystanie z VR – poznaj możliwości wirtualnej rzeczywistości
Rozwój metawersum to także pojawienie się nowych rodzajów problemów międzyludzkich, jak chociażby griefing, który można spotkać np. w grach online. To zachowania graczy, których założeniem jest szkodzenie, np. udzielanie fałszywych informacji na czacie czy otwieranie ognia do potencjalnych sojuszników. Co więcej, w wirtualnej rzeczywistości rozwijają się też znacznie poważniejsze rodzaje cyberprzemocy, jak np. stalking czy grooming.
Wszystko to pokazuje, że jeszcze długa droga przed nami, by nie tylko stworzyć przyjazną przestrzeń online, ale też znaleźć narzędzia, które pozwolą trzymać ją w ryzach, w tym także np. różnego rodzaju rozwiązania prawne. Na pewno jednak nie można zaprzeczyć, że metawersum daje ogromne pole do rozwoju kreatywności, zabawy, powstania nowych zawodów, sposobu przeprowadzania badań naukowych itd. Grunt to wykorzystać ten potencjał w zdrowy i bezpieczny sposób!