Jakie gogle VR do smartfona wybrać Poznaj najciekawsze modele! (1).jpg
Porady

Jakie gogle VR do smartfona wybrać?

30 sierpnia 2022 4 minuty czytania

Gogle VR to gadżet, który przenosi obcowanie z wirtualną rzeczywistością na zupełnie nowy poziom.

Gogle VR to gadżet, który przenosi obcowanie z wirtualną rzeczywistością na zupełnie nowy poziom. Jest to nadal sprzęt nieosiągalny dla większości z nas, jednak jego ceny w ostatnich latach odczuwalnie spadają. Z tego też powodu niektórzy z nas mogą wkrótce rozważyć zakup gogli pozwalających na pełne zanurzenie się w wirtualnym świecie. Mogą one współpracować z komputerem, bądź ze smartfonem. Osoby prowadzące dynamiczny styl życia z pewnością będą chciały parować sprzęt do VR z urządzeniem mobilnym. Które modele sprawdzą się w takiej sytuacji najlepiej? Doradzamy!

Spis treści:

1.       Gogle VR – co to takiego?

2.       Do czego mogą służyć gogle VR?

3.       Jakie gogle VR do smartfona wybrać?

Gogle VR – co to takiego?

Gogle VR to sprzęt, dzięki któremu możemy zanurzyć się w świecie wirtualnej rzeczywistości. Ich zadaniem jest z reguły wygenerowanie obrazu i dźwięku oraz zneutralizowanie wszelkich bodźców płynących do nas z zewnątrz. Dzięki takiemu zabiegowi użytkownicy omawianego sprzętu mogą przenieść się do wykreowanych przez programistów wirtualnych przestrzeni. Te mogą służyć do celów edukacyjnych, bądź też rozrywkowych.

Korzystanie z gogli VR może być niesamowitym przeżyciem. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał takiego sprzętu, musimy dysponować mocnym komputerem lub urządzeniem mobilnym, które będzie w stanie wygenerować szczegółowy obraz oraz towarzyszący mu dźwięk, który następnie zostanie udostępniony użytkownikowi za pośrednictwem gogli.

Powinniśmy pamiętać także o zastosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy wziąć pod uwagę fakt, że osoba korzystająca ze sprzętu do VR jest całkowicie odcięta od zewnętrznych bodźców. Trzeba więc w odpowiedni sposób przygotować pomieszczenie, w którym przeniesiemy się do świata wirtualnego – tak by nie narazić się na żadne kontuzje albo – co gorsza – utratę zdrowia.

Do czego mogą służyć gogle VR?

W trzeciej dekadzie XXI wieku wirtualna rzeczywistość znajduje coraz więcej zastosowań. Powstaje nawet metawersum, czyli tzw. „internet nowej generacji” do którego wstęp będzie możliwy właśnie dzięki wirtualnej rzeczywistości.

O wiele częściej jednak VR wykorzystywana jest w celach edukacyjnych. Dzięki profesjonalnym goglom możemy odwiedzać dalekie kraje,” przenosić się w przeszłość”, uczestniczyć w projektach naukowych i medycznych. Gogle VR wykorzystywane są także do pokonywania słabości – np. arachnofobii czy lęku wysokości. Wirtualna rzeczywistość jest bardzo pożyteczna.

Omawiane rozwiązanie może jednak posłużyć także do rozrywki. Niejednokrotnie słyszeliśmy przecież o grach komputerowych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Są to rozmaite gry wyścigowe, symulatory lotu, produkcje z kategorii RPG, a nawet shootery przenoszące nas na wirtualne pola bitwy. Wystarczy wspomnieć o tym, że wsparcie dla VR serwują nam takie hity jak Skyrim czy War Thunder.

Jeśli w najbliższych latach producenci gogli VR w taki sposób zoptymalizują procesy związane z ich produkcją, że koszty tejże zostaną ograniczone, to z pewnością ceny takiego sprzętu będą spadać. A wtedy niemal każdy będzie mógł sobie pozwolić na zakup zestawu przenoszącego nas do świata wirtualnego.

Jakie gogle VR do smartfona wybrać?

Gogle VR, które będziemy chcieli wykorzystywać w połączeniu ze smartfonem, będą nieco różniły się od klasycznych, bardzo topornych zestawów wykorzystywanych w domowym zaciszu. Taki sprzęt powinien być bowiem mobilny, lekki i wygodny – by nie męczył nas nawet podczas dłuższych sesji z ulubionymi grami oraz aplikacjami. Musi być także zaprojektowany w taki sposób, żebyśmy mogli zabrać go ze sobą wszędzie – do plecaka, walizki – i by w naszym bagażu nie zajmował zbyt wiele miejsca.

Gogle VR dla smartfonów nie są drogie. Zazwyczaj ich wygląd jest zbliżony do gogli VR dla PC, ale jest to po prostu specjalny uchwyt, który nakładamy na głowę i w którym umieszczamy naszego smartfona. To właśnie urządzenie mobilne zajmuje się przetwarzaniem obrazu. Dźwięk natomiast możemy odsłuchiwać za pomocą słuchawek. Na jaki sprzęt warto więc postawić?

Na polskim rynku mamy dostępnych kilka naprawdę ciekawych, ergonomicznych uchwytów na telefon pozwalających na stworzenie z naszego urządzenia mobilnego namiastki prawdziwego sprzętu przeznaczonego do korzystania z wirtualnej rzeczywistości. Na uwagę zasługują takie modele, jak:

  • Esperanza EMV300 – model niskobudżetowy, który można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Idealny, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem. Nie spodziewajmy się jednak po nim zbyt wiele;

  • Acme VRB01 – kolejny uchwyt dla telefonu, który umożliwia cieszenie się dobrodziejstwami materiałów wideo i gier wspierających VR. Pole widzenia w jego przypadku to 90 stopni. Producent postawił na solidną konstrukcję i dobre spasowanie;

  • Zeiss OnePlus – zestaw firmowany cenioną, renomowaną na całym świecie optyką. Mamy tu pole widzenia 100 stopni, wysoką jakość wykonania oraz futurystyczny design. Dobre gogle dla wymagających.

W sieci możemy kupić także tanie gogle kartonowe, które własnoręcznie możemy złożyć w domu. Wystarczy, że wsuniemy w nie smartfona i skorzystamy ze wbudowanych weń soczewek. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas gogle będą pasowały do naszego smartfona – czy obsługują sprzęt o takiej przekątnej ekranu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl