Elektroniczne gadżety do domu ułatwiające życie – jak stworzyć inteligentny dom (1).jpg
Porady

Elektroniczne gadżety do domu ułatwiające życie – jak stworzyć inteligentny dom?

8 września 2022 3 minuty czytania

W sklepach znajdziemy pełen zakres produktów do wyposażenia przestrzeni mieszkalnej, takich jak ciekawe gadżety elektroniczne do domu.

W sklepach znajdziemy pełen zakres produktów do wyposażenia przestrzeni mieszkalnej, takich jak ciekawe gadżety elektroniczne do domu. Znacznie ułatwiają nam codziennie czynności, dbają o zdrowie i bezpieczeństwo. Aby jednak móc w pełni korzystać z tych udogodnień, należy dobrać gadżety do wszystkich najważniejszych urządzeń. Czym dokładnie jest inteligentny dom i jak możemy go stworzyć?

Spis treści:

  1. Inteligentny dom – czyli jaki?

  2.  Asystent głosowy

  3. Kamera do monitoringu

  4. Inteligentna żarówka

  5. Automatyczny odkurzacz

  6. Oczyszczacz powietrza

  7.  Inteligentne gniazdko

  8. Czy warto tworzyć smart home?

Inteligentny dom – czyli jaki?

Zdecydowanie żyjemy w czasach, w których skok technologiczny jest mocno odczuwalny i nie sposób za nim nadążyć. Inteligentny dom to taki, w którym sprzęty elektroniczne mogą łączyć się ze sobą, przyjmować i realizować nasze polecenia. Najprostszym przykładem jest aplikacja YouTube w smartfonie, która podłączona do jednej sieci Wi-Fi z telewizorem może wyświetlić wybrany przez nas filmik. Takich sposobów na integracje między urządzeniami jest całe mnóstwo. Dodatkowo wiele z nich jest dostępnych w tak szerokim zakresie cenowym, że będą odpowiednie na każdą kieszeń.

 

Sprawdź także: Inteligentna szkoła – jakie systemy smart mogą odmienić edukację?

 

Asystent głosowy w głośniku przenośnym

Zacznijmy od sprzętu, który sterowany za pomocą głosu, pozwala nam na manipulowanie wszystkimi innymi gadżetami dookoła. Możemy sparować go z telewizorem, smartfonem, głośnikiem, robotem sprzątającym, a nawet żarówką. Głośnik ze wbudowanym asystentem Google lub innym systemem komunikuje się z naszym głosem i stara się wykonywać nasze polecenia – np. sprawdzanie pogody, włączanie świateł, puszczanie muzyki, zamykanie drzwi i wiele innych. Dzięki niewielkim rozmiarom możemy zmieniać jego położenie bez ciągłego podłączenia do zasilania. Posiada dedykowaną aplikacje, dzięki której bez trudu możdemy dodawać nowe urządzenia. Ciekawy gadżet elektroniczny, który kupimy w kwocie nawet do 300 zł.

 

Sprawdź także: Asystent Siri – czym jest i czy może mówić po polsku?

 

Kamera do monitoringu

Jeśli chcemy zapewnić całodobową kontrolę na obszarze, który zamieszkujemy, niewątpliwie warto zaopatrzyć się w kamery do monitoringu. Specjalna aplikacja zainstalowana w smartfonie umożliwi nam wgląd w nie na żywo w dowolnym miejscu poza domem. W przypadku kradzieży i włamania dostajemy specjalne powiadomienie, które pozwoli nam na szybką reakcję. Jest to niezwykle popularny elektroniczny gadżet do domu, który zapewni nam spokój i przyczyni się do poprawy poziomu bezpieczeństwa.

 

Inteligentna żarówka

Do manipulacji oświetleniem w domu świetnie sprawdzi się inteligentna żarówka. Umożliwia dostosowanie natężenia światła, jego barwy, jak i czasu pracy. W aplikacji możemy ustawić również harmonogram włączania i wyłączania, aby nieco zmniejszyć rachunki za prąd. Jest kompatybilna z asystentami głosowymi w systemach zależnych od wybranego modelu. Bardzo prosta w instalacji, konfiguracji a później w użytkowaniu. Gadżet elektroniczny, który kupimy spokojnie do 50 zł.

 

Automatyczny odkurzacz

Wspaniały, elektroniczny gadżet do domu ułatwiający życie. Jeśli potrzebujecie codziennego odkurzania podłóg przez gubienie sierści waszych pupili bądź zwyczajnie brakuje wam czasu, to ten sprzęt będzie strzałem w dziesiątkę. Poszczególne modele również zawierają funkcję mycia na mokro dzięki dodatkowemu zbiornikowi na wodę. Przy niskim poziomie baterii, sam wraca do stacji ładującej i podłącza się do zasilania. Podczas pierwszego użytkowania wyznacza plan pomieszczenia i planuje trasę dzięki wbudowanej nawigacji. Sparowana aplikacja pozwala zdalnie uruchamiać robota, wybierając dokładny obszar lub miejsce do sprzątania. Dodatkowo możemy zaprogramować czas jego codziennego działania.

 

Oczyszczacz powietrza

Nie bez powodu oczyszczacze powietrza są produkowane na skalę światową. W miastach nisko usytuowanych bez dobrej cyrkulacji wdychanie zanieczyszczonego powietrza wiąże się z gorszymi skutkami ubocznymi niż palenie papierosów. Taki oczyszczacz potrafi zadbać zarówno o nasze zdrowie, jak i znacznie podnieść komfort życia alergików – zmniejsza uciążliwe objawy jak łzawienie czy kichanie. W zależności od wyboru urządzenia mogą działać na powierzchni nawet do 65m2. Niektóre modele są sterowane za pomocą głosu, jak i przez smartfona.

 

Inteligentne gniazdko

Mało popularny, chociaż bardzo przydatny gadżet elektroniczny do pokoju, który daje nam kontrolę zasilania podłączonych sprzętów. Charakteryzuje się solidnym wykonaniem i niewielkimi rozmiarami. Możemy obsługiwać go zdalnie poprzez apkę w telefonie (również tworząc harmonogramy pracy), co dodatkowo zabezpieczy dom przed przypadkowymi zagrożeniami.

 

Czy warto tworzyć smart home?

Inteligentny dom wydaje się dużą inwestycją z naszej strony – nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, w wielu domowych zaciszach już można znaleźć jego cechy, nawet bez świadomego tworzenia smart home. Warto pamiętać, że zdecydowanie się na elektroniczne gadżety do nie tylko wygoda, ale i spokój, zwiększone bezpieczeństwo i oszczędność.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl