Rozszerzona rzeczywistość  (4).jpg
Newsy

Rozszerzona rzeczywistość - co to jest i czym się różni od VR?

26 lipca 2024 4 minuty czytania

Rozszerzona rzeczywistość to realny obraz z naniesionymi cyfrowymi elementami. Sprawdź, czym różni się od VR i jak jest wykorzystywana!

Rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która łączy cyfrowe elementy z rzeczywistym światem. Czy jednak różni się od wirtualnej rzeczywistości (VR)? Jak działa? Warto poznać różnice między AR a VR, zasady działania AR oraz jej zastosowania w różnych dziedzinach. Od popularnych gier, takich jak Pokemon GO, przez inteligentne okulary, aż po użycie w edukacji oraz przemyśle. Przedstawiamy innowacje, jakie wprowadza AR oraz możliwości jej wykorzystania w codziennym życiu.

Spis treści:

  1. Co to jest rozszerzona rzeczywistość?

  2. AR a VR – jakie są różnice?

  3. Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

  4. Zastosowania AR w rozrywce

  5. Inne dziedziny, w których wykorzystuje się AR

  6. Rzeczywistość mieszana – co to i jakie ma zastosowanie?

Co to jest rozszerzona rzeczywistość?

W najprostszych słowach – rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która dodaje cyfrowe elementy do prawdziwego świata. Pozwala ona widzieć wirtualne obiekty, jakby były częścią rzeczywistości. Wystarczy smartfon lub specjalne okulary, by zobaczyć na ekranie coś, czego naprawdę nie ma. W praktyce patrzymy po prostu przez kamerę telefonu na otoczenie, a na ekranie pojawiają się dodatkowe informacje – np. nazwy sklepów czy kierunki, w które powinniśmy się udać. To technologia, która może być wykorzystywana w wielu różnych branżach i dziedzinach. Jednak co ważne – różni się od wirtualnej rzeczywistości (VR), chociaż nie każdy wie, na czym polega jej odmienność.

AR a VR – jakie są różnice?

AR i VR to dwie różne technologie. AR nakłada wirtualne elementy na prawdziwy świat, podczas gdy VR przenosi nas do całkowicie wirtualnego miejsca. W AR nadal widzimy swoje otoczenie, ale z dodatkowymi cyfrowymi elementami. VR całkowicie izoluje nas od rzeczywistości i przenosi w zupełnie inny świat. Po założeniu gogli VR możemy “znaleźć się” w kosmosie, na szczycie najwyższego budynku świata czy na odległej pustyni. 

     Sprawdź także: Jakie gogle VR do smartfona wybrać?

Obie technologie oferują niesamowite możliwości, ale w zupełnie inny sposób. AR wzbogaca rzeczywistość o dodatkowe informacje lub elementy, co może służyć rozrywce, ale nie tylko. VR pozwala nam natomiast działać bezpośrednio w cyfrowym świecie – niezależnie czy to w grze, czy jakiejkolwiek innej aplikacji.

     Sprawdź także: 5 sposobów na korzystanie z VR – poznaj możliwości wirtualnej rzeczywistości

Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

Można wyróżnić przede wszystkim dwa typy AR, to:

  • AR oparta na znacznikach – polega na skanowaniu danych obiektów, w celu dopasowania ich do zapisanych danych i wyświetlania informacji, które się za nimi kryją. Idealnym przykładem może być tu skanowanie kodu QR.

  • AR bez znaczników – wykorzystuje kamerę, ale i czujniki urządzenia – GPS, kompas, żyroskop. Kamera rejestruje rzeczywisty obraz, tak aby oprogramowanie mogło dodawać do niego cyfrowe elementy. Idealnym przykładem wykorzystania tej technologii jest ciesząca się ogromną popularnością gra Pokemon GO. 

Zastosowania AR w rozrywce

Gra Pokemon GO to prawdziwy fenomen wśród tytułów, który zachęcił miliony ludzi na całym świecie do przeniesienia rozgrywki z kanapy na świeże powietrze. Gra polega na łapaniu pokemonów, które znajdują się w naszej okolicy. Jest tym bardziej angażująca i emocjonująca, im więcej osób w danym miejscu stara się złapać pokemona lub walczyć z innymi graczami w tzw. Gymach. Wszystko oczywiście pojawia się na ekranie smartfona tak, jakby było częścią prawdziwego otoczenia.

     Sprawdź także: Najlepsze gry terenowe na smartfony. Sprawdź nasze propozycje!

Inne dziedziny, w których wykorzystuje się AR

AR to nie tylko rozrywka. Technologia znajduje zastosowanie, chociażby w e-commerce! Jest wykorzystywana do tworzenia aplikacji, które pozwalają na wirtualne przymierzanie ubrań czy oglądanie mebli w domu przed zakupem. To wygoda, oszczędność czasu, ale i możliwość lepszego zobrazowania swoich własnych potrzeb. Dzięki AR zakupy stają się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Edukacja to kolejna dziedzina, gdzie AR robi furorę. Uczniowie mogą oglądać na własne oczy modele 3D organów ludzkiego ciała czy śledzić różne mechanizmy biologiczne, fizyczne bądź chemiczne, co pomaga lepiej zrozumieć trudne tematy. Nauka dzięki AR staje się bardziej interaktywna i angażująca.

AR wspiera również techników w przemyśle. Wyświetlanie instrukcji naprawy maszyn bezpośrednio na danym obiekcie sprawia, że praca jest łatwiejsza i precyzyjniejsza. W medycynie natomiast AR umożliwia chirurgom dostęp do danych pacjenta podczas operacji, zwiększając skuteczność zabiegów. Dodatkowo przyszłością będą zdalne konsultacje lekarzy z innymi specjalistami w celu szybkiego uzyskania opinii na temat konkretnego wyniku badania. To skróci czas oczekiwania pacjentów na wizyty i leczenie.

Rzeczywistość mieszana – co to i jakie ma zastosowanie?

Rzeczywistość mieszana (MR) łączy elementy AR i VR. To technologia, która łączy obie opcje – pozwala nie odcinać się całkowicie od świata rzeczywistego, ale umożliwia, pozostanie jednocześnie w tym wirtualnym. Dodatkowo co ją wyróżnia, to fakt, daje możliwość wirtualnym obiektom wchodzić w interakcję z tymi rzeczywistymi. Jak dokładnie działa?

Idealnym przykładem są inteligentne okulary, takie jak Microsoft HoloLens. Sprzęt pozwala na granie w gry, ale także na oglądanie filmów czy przeglądanie internetu na tle rzeczywistego otoczenia. To opcja, która różni się od gogli VR nie tylko pod względem technologii, ale i gabarytów. Okulary tego typu są dość małe i lekkie. Pozwalają na swobodne korzystanie z nich podczas wykonywania innych czynności bez uczucia dyskomfortu.

Skorzystają z niej m.in. studenci medycyny, którzy będą mogli ćwiczyć na manekinach – te dzięki okularom AR będą wyglądały jak prawdziwi ludzie. 

MR ma zastosowanie też w przemyśle i architekturze – projektanci mogą wizualizować i modyfikować projekty w rzeczywistej skali przed ich realizacją. To pomaga w planowaniu i unikaniu błędów na etapie projektowania. 

Rozszerzona rzeczywistość to innowacyjna technologia, która już teraz ma sporo różnych zastosowań. Co przyniesie przyszłość? Zapewne dowiemy się w przeciągu najbliższych kilku lat. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl