Najlepsze gry terenowe na smartfony (3).jpeg
Porady

Najlepsze gry terenowe na smartfony. Sprawdź nasze propozycje!

23 maja 2024 5 minut czytania

Gry terenowe to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Dlaczego są tak popularne? Sprawdź, jakie wybrać i które są dostępne na smartfony!

Jeszcze do niedawna granie w gry kojarzyło się jedynie z niezdrowym spędzaniem czasu w domu na kanapie przed ekranami komputerów czy smartfonów. To jednak przeszłość. Obecnie bowiem sporą popularnością cieszą się gry terenowe na smartfony, które zachęcają, a niektórych nawet zmuszają do wyjścia z domu! Największe boom na ten rodzaj rozrywki zapoczątkowało pojawienie się na rynku gry Pokémon GO, ale to oczywiście niejedyna możliwa opcja. Zatem dlaczego i w co warto zagrać w terenie? Zapraszamy do lektury artykułu. 

Spis treści:

  1. Gry terenowe na smartfony – dla kogo?
  2. Dlaczego warto grać w gry terenowe? Poznaj korzyści
  3. Co jest potrzebne do grania w terenowe gry na smartfony?
  4. Top gry terenowe na smartfony – przegląd najlepszych propozycji

Gry terenowe na smartfony – dla kogo?

Gry terenowe na smartfony to idealny sposób na połączenie rozrywki z aktywnością fizyczną. Dziś można cieszyć się nimi niemalże wszędzie. Dostęp do szybkiego łącza LTE obejmuje niemal cały kraj, a w wielu miejscach, w tym największych miastach w Polsce można również korzystać z superszybkiej technologii 5G. Gry terenowe na smartfony to świetna rozrywka dla osób dorosłych i dzieci oraz dla całych rodzin, które mogą wspólnie zdobywać nowe osiągnięcia w grze, a przy tym spędzać aktywnie czas.

     Sprawdź także: Czym jest 5G?

Dlaczego warto grać w gry terenowe? Poznaj korzyści

Gry terenowe na smartfony przynoszą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przede wszystkim: 

  • zachęcają do aktywności fizycznej – co jest istotne w dobie siedzącego trybu życia. Regularne poruszanie się poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie i zwiększa ogólną wydolność organizmu;

  • przyczyniają się do spędzenia większej ilości czasu na świeżym powietrzu – przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury, wpływa kojąco na umysł, redukując poziom stresu i poprawiając nastrój. Tego typu gry pozwalają graczom łączyć przyjemne z pożytecznym;

  • rozwijają zdolności poznawcze – wiele z nich wymaga rozwiązywania zagadek, planowania strategii czy szybkiego podejmowania decyzji. Dzięki temu poprawiają umiejętności analityczne, logiczne myślenie;

  • uczą pracy zespołowej – osiąganie niektórych celów wymaga pracy w grupie, może więc przyczynić się to też do zawierania nowych znajomości;

  • uczą zdrowej rywalizacji – w tego typu grach bardzo często najlepszą motywacją jest chęć przeskoczenia wyniku innych osób z okolicy, co wpływa pozytywnie na osiąganie kolejnych celów w danej rozgrywce.

Co jest potrzebne do grania w terenowe gry na smartfony?

Aby grać w gry terenowe na smartfony nie potrzeba wiele. Wystarczy dostęp do szybkiego internetu LTE i dobry smartfon z pojemną baterią, który zapewni płynną rozgrywkę oraz długi czas działania urządzenia. Ważną kwestią jest wykupienie abonamentu komórkowego, który zapewnia dużą liczbę GB do wykorzystania lub nielimitowany internet, najlepiej obsługujący technologię 5G. Można również wyposażyć się dodatkowo w powerbank. W końcu będziemy grać w terenie! Warto mieć zatem stały dostęp do nośnika energii.

     Sprawdź także: Internet 4G vs 5G. Czym się różnią?

Top gry terenowe na smartfony – przegląd najlepszych propozycji

Gry terenowe na smartfony zdobywają coraz większą popularność dzięki możliwości połączenia rozrywki z aktywnością na świeżym powietrzu. Oto trzy najlepsze propozycje, które warto wypróbować: Pokémon GO, Ingress i Geocaching. 

Pokémon GO 

Mobilna gra terenowa, która przyczyniła się do rozpowszechnienia mody na mobilne gry terenowe i zachęciła do poznawania świata Pokémonów na nowo. Grają w nią zarówno zapaleni i wieloletni fani uniwersum, jak i osoby, które nie miały wcześniej styczności z anime czy grami na PC o tej tematyce. Gra odniosła ogromny sukces i cieszy się popularnością do dziś! Na czym polega?

Celem rozgrywki jest łapanie pokemonów, które można znaleźć w różnych popularnych miejscach miast i wsi. Gra wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej. Gracze dzięki aparatom widzą Pokémony tak, jakby były one częścią otaczającego świata. Podczas ich łapania można trafić na popularne gatunki, które nie wzbudzają większej sensacji, albo na prawdziwe legendy – tych pozazdrości każdy gracz. A co dalej? Pokémony trzeba trenować i przygotowywać na coraz trudniejsze walki! Do łapania są potrzebne wirtualne poké balle, które wyświetlają się na ekranie smartfona. Wystarczy przesunąć po nich palcem, aby wyrzucić je w kierunku znalezionego Pokémona.

Co ciekawe, gra nie polega jedynie na łapaniu rzadkich okazów! Gracze mogą również walczyć z innymi trenerami w Gymach czy odwiedzać PokéStopy. Najważniejsze punkty w grze znajdują się w najpopularniejszych miejscach w okolicy. Gra zachęca do eksploracji otoczenia, poznawania nowych miejsc i nawiązywania kontaktów z innymi graczami. To świetna propozycja do grania samemu, ze znajomymi lub z rodziną np. podczas wspólnych spacerów!

     Sprawdź także: Gry mobilne – sprawdź jakie nowości trafią na smartfony

Ingress 

To kolejna ciekawa propozycja na liście gier terenowych na smartfony. Tym razem to gra z gatunku science fiction, która polega na rywalizacji dwóch frakcji, do których gracz może dołączyć. Strony walczą o przejęcie władzy nad terytoriami – oczywiście osadzonymi w rzeczywistości. Gracze muszą lokalizować portale, przejmować je i łączyć ze sobą. W ten sposób przejmują kontrolę nad danym obszarem. Im więcej przejętych portali, tym większa dominacja konkretnej frakcji! Gra pozwala na eksplorowanie otoczenia, poznawanie zabytków i ciekawych miejsc na danym terenie. Dodatkowo rozwija logiczne i strategiczne myślenie oraz umiejętność pracy w zespole.

Geocaching 

Kolejną propozycją, która różni się od dwóch poprzednich, bo jest od nich bardziej rzeczywista, jest Geocaching! To globalna gra terenowa, która zamienia świat w wielkie pole poszukiwań skarbów. Cała rozgrywka polega na odszukiwaniu ukrytych skrzynek z drobnymi przedmiotami. Największą zaletą jest tu fakt, że znalezione fanty nie są dostępne jedynie wirtualnie, to prawdziwe rzeczy pozostawione przez innych graczy! Co zrobić, aby móc zacząć grać?

Wystarczy zainstalować aplikację i zlokalizować miejsca, w których pozostawiono skrytki. Cała zabawa zaczyna się na miejscu, gdyż to wtedy gracz musi wykazać się kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia (podpowiedzi, gdzie znaleźć skrzynki są często zapisane w formie zagadek), aby zlokalizować dokładne miejsce skrzynki. Te mogą być poukrywane na drzewach, pod ławkami, w dziuplach drzew czy nawet ruchomymi płytami chodnikowymi! To doskonała zabawa dla każdego, która łączy w sobie elementy przygody, eksploracji, rozwiązywania zagadek i ogromnej satysfakcji po odnalezieniu upragnionego skarbu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl