Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy obu rozwiązań! Foto (1).jpeg
Porady

Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy

8 grudnia 2021 4 minuty czytania

 Poważny dylemat pojawia się już na etapie decyzji, czy wybrać internet stacjonarny, czy może mobilny. Które z tych rozwiązań ma więcej atutów?

Zanim wprowadzisz się do nowego domu bądź mieszkania, warto podłączyć wszystkie media. Współcześnie równie ważny co prąd i gaz jest wybór optymalnego internetu. Nie chodzi jednak tylko o wybór dostawcy internetu i konkretną ofertę cenową. Poważny dylemat pojawia się już na etapie decyzji, czy wybrać internet stacjonarny, czy może mobilny. Które z tych rozwiązań ma więcej atutów?

Spis treści:

Internet stacjonarny i mobilny – najważniejsza różnica

Internetem domowym nazywa się ofertę przewodową, która trafia do domu za pomocą sieci kablowej lub światłowodem. W Play te dwie formy są rozdzielone na internet stacjonarny (sieć kablowa) oraz właśnie ofertę światłowodową. Wynika to z faktu, że łącza światłowodowe nie są jeszcze tak powszechne jak sieć kablowa, dlatego w niektórych lokalizacjach możliwe jest podłączenie tylko jednego rodzaju internetu domowego. Z kolei internet mobilny działa bezprzewodowo, analogicznie do transferu danych w smartfonie. W technologii mobilnej internet przesyłany jest do urządzenia, które zazwyczaj pełni funkcję modemu oraz routera, tworząc domową sieć Wi-Fi. W obu przypadkach w domu z siecią można łączyć się z wykorzystaniem kabla LAN lub bezprzewodowo.

W praktyce jednak różnic między internetem stacjonarnym a mobilnym jest więcej, a wybór konkretnego rozwiązania może być podyktowany w dużej mierze potrzebami użytkowników. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie połączenie jest lepsze. Możesz jednak sprawdzić, który rodzaj internetu będzie dla Ciebie bardziej komfortowy.

Zalety i wady internetu mobilnego

Jeszcze kilka lat temu do największych minusów internetu mobilnego zaliczano jego prędkość. Połączenie światłowodowe czy z sieci kablowej pozwalało osiągnąć dużo wyższe prędkości pobierania oraz wysyłania danych. Sporo jednak zmieniło się za sprawą technologii 5G. Internet mobilny piątej generacji oferuje o wiele lepsze osiągi, dzięki czemu może dziś śmiało konkurować z ofertą stacjonarną.

Największą zaletą internetu mobilnego jest właśnie jego… mobilność! Użytkownik nie jest związany z jednym miejscem umową. Niezależnie od tego, gdzie się wybiera, może zabrać internet ze sobą. W kontekście podpisania np. 3-letniej umowy z operatorem, dla wielu osób jest to bardzo istotny czynnik. Jeśli często zmieniasz miejsce zamieszkania, korzystanie z internetu mobilnego to spore uproszczenie.

Do minusów mobilnej oferty należy zaliczyć limit transferu z pełną prędkością. Najnowsze oferty internetu mobilnego zakładają możliwość korzystania z wariantów od 100 do 1000 GB transferu z pełną prędkością. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po przekroczeniu tej granicy internet zwolni. Dla osób, które pracują w trybie home office, dużo grają w gry online lub korzystają z serwisów streamingowych, może to być uciążliwe.

Co więcej, chociaż problemy z tzw. białymi plamami na mapie zasięgu sieci bezprzewodowej są coraz rzadsze, nadal zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się utrudnienia związane z jakością zasięgu internetu mobilnego w domu. Na szczęście problemy tego typu można zażegnać przy pomocy wzmacniacza sygnału lub znajdując optymalne ustawienie dla modemu.Plusy i minusy internetu stacjonarnego. Tym, co wyróżnia internet stacjonarny od oferty mobilnej, jest stabilność. Po doprowadzeniu przewodów i podłączeniu routera, użytkownik praktycznie nie ma się o co martwić. Otrzymuje bowiem stałą, wysoką prędkość internetu, która rzadko ulega wahaniom. Nie musi też liczyć transferu danych, ponieważ ma nielimitowany dostęp do sieci.

Co istotne, internet światłowód, a opóźnienia na poziomie 1-3 ms są praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka. Dlatego jeśli lubisz rozgrywki online lub korzystasz z platform VOD, jak Amazon Prime, HBO GO czy Netflix, internet stacjonarny to najwygodniejsze rozwiązanie. Sygnał jest stabilny, a zmiana pogody za oknem nie wpłynie na jakość twojego internetu.

Minus internetu stacjonarnego to przede wszystkim ograniczenie miejsca świadczenia usług. Umowa podpisywana jest z uwzględnieniem konkretnego adresu. Ewentualne „przeniesienie” może mieć miejsce zazwyczaj wyłącznie w obrębie tej samej miejscowości (pod warunkiem, że pod nowym adresem dostępna będzie taka sama technologia, czyli światłowód lub sieć kablowa). Niemniej dla osób, które nie planują w najbliższym czasie przeprowadzki, tego typu ograniczenie praktycznie nie ma znaczenia.

Jaki internet wybrać?

Znając już wady i zalety każdego z rozwiązań, łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Jeśli mieszkasz w swoim wymarzonym domu bądź mieszkaniu i nie planujesz w najbliższych latach zmian, najkorzystniejszą opcją wydaje się internet stacjonarny. Jeżeli jednak często się przeprowadzasz i liczą się dla Ciebie niezależność oraz elastyczność, oferta internetu mobilnego w Play zapewni ci cenną wolność, a także szybkie łącze internetowe.

Porównaj wszystkie dostępne warianty w Play i wybierz ofertę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby!

 

Sprawdź także: Internet szerokopasmowy - co to właściwie znaczy?

Sprawdź także: Sieć 5G w praktyce. Czy zyskuje popularność?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl