Internet szerokopasmowy – co to właściwie znaczy Foto.jpeg
Porady

Internet szerokopasmowy – co to właściwie znaczy?

19 listopada 2021 3 minuty czytania

Pojęcie internetu szerokopasmowego pojawiło się w Polsce w 2001 roku, jednak wciąż budzi wiele kontrowersji i niejasności.

Pojęcie internetu szerokopasmowego pojawiło się w Polsce w 2001 roku, jednak wciąż budzi wiele kontrowersji i niejasności. Dzieje się tak, ponieważ ówczesna Telekomunikacja Polska, właśnie w symbolicznym roku 2001, zaproponowała istną rewolucję w postaci nielimitowanego i nieograniczonego dostępu do Internetu. Cały proces był reklamowany hasłem „internet szerokopasmowy”, który tak naprawdę jest nazwą dla konkretnej technologii – jakiej i dlaczego jest ona tak ważna?

Internet szerokopasmowy – co to tak naprawdę jest?

Warto zacząć od krótkiego wyjaśnienia: szerokopasmowy internet powstał w konkretnym celu. Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem nowych technologii użytkownicy zaczęli odczuwać coraz większe zapotrzebowanie na swobodny dostęp do sieci.

Można mówić o całkowicie innej zasadzie działania technologii internetu szerokopasmowego w porównaniu do łącza wąskopasmowego. Różnica tkwi przede wszystkim w tym, że uzyskuje się nieograniczony dostęp do danych. Zostały zniesione wszelkie limity, dzięki czemu korzystanie z sieci stało się o wiele bardziej komfortowe.

Internet szerokopasmowy to również o wiele krótszy czas wczytywania. Na początku maksymalna prędkość wynosiła około 128 kb/s, co w roku 2001 było niezwykle satysfakcjonującym wynikiem. Obecnie zaś standardem staje się… 1000 mb/s! Sprawdź także: Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w 5 krokach

Co więcej, w przypadku internetu wąskopasmowego niezbędne było płacenie za każdy impuls, czyli za każdą jednostkę pobranych danych. Internet szerokopasmowy w całości wyeliminował ten problem, co uczyniło go niezwykle ekonomicznym i komfortowym rozwiązaniem, a także atrakcyjną alternatywą dla starszych technologii, z których szybko zrezygnowano.

Jak prezentuje się internet szerokopasmowy obecnie?

Technologia internetu szerokopasmowego stale się rozwija. Wyróżnić można dwa sposoby uzyskiwania do niej dostępu: transfer danych przy pomocy zwykłych miedzianych kabli lub przy pomocy światłowodów. Czym się od siebie różnią?

Połączenie z siecią jest w Polsce dostępne za pomocą, powszechnie występujących w całym kraju, miedzianych kabli. Dzięki temu dostęp do Internetu można zapewnić na wsi, w miasteczku czy w wielkomiejskiej aglomeracji. Niestety, prędkość łącza będzie uzależniona od tego, w jakiej odległości od miejsca zamieszkania znajduje się centrala telekomunikacyjna.

Internet światłowód to nowocześniejsze rozwiązanie. Główną zaletą światłowodu jest przede wszystkim wyjątkowa prędkość pobierania danych – dochodząca nawet do 1GB/s. Co więcej, łącze jest o wiele bardziej stabilne i odporne na wiele niedogodności, jak np. warunki atmosferyczne.

Jakie są największe zalety stacjonarnego łącza szerokopasmowego?

Szybki internet stacjonarny ma wiele zalet, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • maksymalnie wysoką wydajność – stałe łącze szerokopasmowe jest o wiele wydajniejsze i umożliwia transfer z ogromną prędkością. Dodatkowo szybki internet stacjonarny nie zawiedzie w momencie, kiedy podłączy się do niego kilka sprzętów jednocześnie i będzie się go intensywnie eksploatowało;

  • możliwość podłączenia wielu urządzeń – nie tylko telefon i komputer wymagają stałego dostępu do Internetu – telewizor, tablet czy chociażby kamery i czujniki również muszą być cały czas podpięte do sieci. Szybki internet stacjonarny jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na tego typu dostęp;

  • korzystna cena – nie da się ukryć, że im bardziej ekonomiczne i przyjazne dla kieszeni rozwiązanie, tym większym zainteresowaniem się cieszyło. Szybki internet stacjonarny co prawda ogranicza nieco mobilność, niemniej jego cena z pewnością jest dużym plusem;

szeroki wybór ofert – internet szerokopasmowy może przyjmować różne postaci, a na rynku stale pojawiają się nowe i bardziej konkurencyjne oferty. Dzięki takiej różnorodności z pewnością łatwiej będzie wybrać rozwiązanie na miarę naszych potrzeb i możliwości.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl