okladka-blobikowe-Jak-wybrac-oferte-internet.jpg
Materiały video Internet

Jak dobrać ofertę internetu, która sprosta Twoim potrzebom?

27 października 2023 5 minut czytania

Nasz przewodnik pomoże Ci dopasować plan, który spełni Twoje potrzeby. Wybierz mądrze, ciesz się szybkim połączeniem.

Aktualnie wśród wszystkich dostępnych ofert internetu czy to stacjonarnego, czy mobilnego naprawdę jest w czym wybierać. Ich mnogość podyktowana jest różnorodnością potrzeb i oczekiwań klientów. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu też dostępność poszczególnych rodzajów internetu w danej lokalizacji, w której dany klient mieszka.

Spis treści:

  1. Co tak naprawdę jest ważne przy wyborze oferty internetu?
  2. Jaki rodzaj internetu będzie właściwy?
  3. Co z internetem mobilnym?
  4. Potrzebuję oferty głosowej wraz z domowym internetem mobilny

Co tak naprawdę jest ważne przy wyborze oferty internetu?

W celu przeprowadzenia ogólnej oceny poziomu kompetencji internetowych wśród internautów, postanowiliśmy przeprowadzić wraz z Karolem Paciorkiem sondę uliczną, z której wynika, iż 42% z nich nie wie jaka jest różnica pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym. Co więcej, 76% badanych nie potrafi podać nawet przybliżonej prędkości pobieranych danych w domu. Z kolei na pytanie o wskazanie konkretnej niskiej prędkości pobieranych danych, w przypadku internetu stacjonarnego 59% nie potrafiło tego określić, a w przypadku internetu mobilnego było to 66%. W drugą stronę, czyli wskazanie konkretnej wysokiej według badanych prędkości odpowiedzi były podobne, odpowiednio 58% i 65% z nich nie wie jaka to miałaby być wartość.

Z czego to wszystko wynika? Otóż dzisiejsze oferty internetu oferują już takie prędkości, które w zupełności odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom klientom, ważne by właściwie dopasować ją do ich profilu korzystania z internetu, a co ważniejsze - właściwie dobrać rodzaj internetu (światłowód, kablowy czy mobilny) do swojej lokalizacji.


Jaki rodzaj internetu będzie właściwy?

Zaskakujący w wynikach badań jest fakt, iż mimo, że prawie połowa użytkowników internetu nie potrafi wskazać konkretnych różnic pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym, w sytuacji kiedy daje się im do wyboru konkretną technologię - ofertę światłowodu, internetu kablowego lub mobilnego - aż 64% badanych wybiera światłowód, kablowy i mobilny odpowiednio 6% i 13%.

Bierze się to z tego, że światłowody mają dobrą prasę w Polsce, mówi się o nim wszędzie -  w prasie, radiu, telewizji czy w internecie, zwykle w kontekście inwestycji, programów Cyfrowa Polska, Cyfrowa Gmina itp. Klienci słyszą też o tych światłowodach od swoich znajomych czy rodziny - bierz światłowody, będziesz zadowolony. To z pewnością tworzy w głowach klientów obraz usługi internetu jako idealnego, z którego zawsze będzie zadowolony. Tak więc wszędzie, gdzie jest możliwość skorzystania ze światłowodów, warto by to właśnie tę ofertę wybrać. Jeszcze większe zadowolenie z posiadanej i pożądanej przez siebie oferty będzie wtedy, gdy będzie ona w niskiej cenie. Zważywszy na to, że ¾ klientów nie potrafi wskazać nawet przybliżonej prędkości pobieranych danych w domu, tak więc nie ma ona dla nich większego znaczenia, najlepsze i wystarczające dla większości klientów będą najtańsze światłowody z najmniejszą prędkością pobierania 300 Mb/s. Bardziej wymagający klienci z większymi potrzebami, zwykle sami wskazują i wybierają większe prędkości 600 Mb/s czy nawet 1 Gb/s - bo dużo grają online, oglądają filmów i seriali przez internet czy wykonują pracę zdalną, a dzieci często korzystają z nauki zdalnej, zwłaszcza w ostatnim czasie.

W przypadku Internetu stacjonarnego/kablowego, który jest przecież równie dobry, co światłowody, również konkretny plan można dopasować do profilu korzystania z internetu przez danego klienta. Klienci bez sprecyzowanych preferencji i wymagań powinni być w pełni zadowoleni z niskiej ceny i planu z najniższą prędkością transferu, a więc 150 Mb/s. Wraz z komunikowaniem przez klienta większych potrzeb, tutaj również bardziej preferowana będzie przez nich samych wyższa prędkość, a więc 300 Mb/s i 600 Mb/s.

Co z internetem mobilnym?

Zwykle dopiero trzecim wyborem dla klientów będzie oferta internetu mobilnego, w przypadku gdy brakuje w jego lokalizacji możliwości instalacji światłowodów czy internetu stacjonarnego/kablowego.

Tu jednak sytuacja się komplikuje z uwagi na ograniczenia samego transferu danych w miesiącu, jakie towarzyszą ofercie na domowy internet mobilny. Dla jednego klienta, który mieszka sam czy dla studenta,który wyjeżdża na studia wystarczający będzie pakiet z limitem 100 GB w miesiącu. Przy większej liczbie osób korzystających w danej lokalizacji z internetu, oczywistym wyborem będą większe limity transferu - dla par będzie to 200 GB, a dla rodzin z dziećmi już 500 GB.

Większe limity będą odpowiednie dla rodzin również dlatego, iż skoro nie ma możliwości w ich lokalizacji skorzystać z internetu stacjonarnego, to i nie ma też opcji na telewizję kablową, a z tej mogą skorzystać przez internet (co zwiększa zużycie transferu) na przykład dzięki usłudze Play NOW TV.

Nie zapominajmy tu też o innej grupie klientów, którzy mieszkają w lokalizacjach bez dostępu do łączy stacjonarnych, jak i jeszcze z nieco gorszym zasięgiem internetu mobilnego, na przykład poza większymi miastami czy na wsiach. Tutaj również są dla nich rozwiązania w postaci oferty mobilnego internetu domowego NET BOX w technologii 5G, z anteną zewnętrzną poprawiającą znacząco zasięgi i dostępną również z dużymi limitami 400 GB czy 500 GB, co powinno zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających rodzin, szukających najnowocześniejszych rozwiązań.

Potrzebuję oferty głosowej wraz z domowym internetem mobilnym

Inną grupą klientów, którzy mogą wybrać dla siebie idealną ofertę internetu mobilnego są osoby, które albo już korzystają z oferty głosowej i potrzebują do tego dokupić domowy internet mobilny, albo poszukują takiego nowego zestawu dwóch usług.

Mogą to być pojedynczy klienci mieszkający sami, pary czy nawet rodzina z dzieckiem. Dla nich najlepiej dopasowaną ofertą będzie Play Homebox z dużą paczką danych w smartfonie 150 GB + osobna  karta SIM, którą można włożyć do routera WiFi i korzystać na niej z dodatkowej paczki danych 200 GB w domu.

Przy drugiej osobie, może to być partner, taką samą ofertę może on dokupić za 25 zł przy przeniesieniu lub dla nowego numeru - 35 zł i robi się już 400 GB transferu danych w miesiącu. Podobnie, gdy klient decyduje się na dokupienie trzeciego numeru dla dziecka, transfer miesięczny rośnie do 600 GB.

To bardzo atrakcyjna oferta, w której za 140 zł miesięcznie przy przenoszących numer czy nawet za 160 zł dla nowych klientów, trzy osoby w rodzinie mogą korzystać z nielimitowanych rozmów komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanych wiadomości SMS/MMS i 150 GB transferu w smartfonie oraz łącznie z 600 GB transferu danych w miesiącu w domowym internecie mobilnym, co daje średnio na osobę koszt 46,66 zł lub 53,33 zł w miesiącu - tyle kosztują zwykle same abonamenty głosowe z dużo mniejszymi paczkami transferu danych w smartfonie.

Tak więc naprawdę klienci mają w czym wybierać, jeśli chodzi o usługi dostępu do internetu, niezależnie od jego rodzaju, parametrów, dostępności czy mniej lub bardziej zdefiniowanych potrzeb.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl