Sieć 5G w praktyce. Czy zyskuje popularność?

Coraz częściej możemy znaleźć artykuły dotyczące innowacyjnej technologii 5G. Czym jest ta nowa technologia? Jakie zalety przyniesie sieć 5G? Czy zyskuje ona popularność na świecie? Jak wygląda jej działanie w praktyce?

  1. Co to jest sieć 5G?
  2. Co zaoferuje sieć 5G?
  3. Sieć 5G coraz popularniejsza
  4. 5G: co jeszcze zyskamy?

Niemal każdy operator komórkowy chciałby postawić na jeszcze wydajniejszą technologię umożliwiającą szybszą komunikację milionom ludzi. Obecnie standardem jest sieć 4G LTE. Jednak szybko okazało się, że technologię można znacząco ulepszyć. Zaczęto tworzyć nową infrastrukturę, m.in. budując setki tysięcy stacji nadawczych na całym świecie. Wszystko, by ułatwić nam życie i wprowadzić technologię 5G.

Co to jest sieć 5G?

Sieć 5G to inaczej sieć komórkowa piątej generacji, która ma na celu znaczne przyśpieszenie prędkości internetu mobilnego, ale nie tylko. Obecnie w sieci 4G LTE działają miliony urządzeń, takich jak smartfony, laptopy, tablety, a nawet smartwatche. Szybki rozwój internetu przyzwyczaił nas do tego, że dostęp do sieci mamy w zasadzie na każdym kroku. Jednak co by się stało, gdyby udało się stworzyć zupełnie nową sieć, oferującą o wiele szybszy transfer danych przy jednoczesnym korzystaniu z niej przez miliony osób na świecie?

Sieć 5G będzie działać za pośrednictwem fal radiowych. Te emitowane są przez stacje bazowe i są „dostarczane” do urządzeń na całym świecie, by zapewnić nam w miarę szybką komunikację. Oczywiście, zanim będziemy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw nowej technologii, na całym świecie muszą zostać wybudowane stacje nadawcze.

W Polsce sieć 5G będzie działać na trzech pasmach: 3,4-3,8 GHz, 700 MHz i 26 GHz. Pierwsza, nazywana również 3,6 GHz, umożliwi zwiększenie przepustowości w znacznie większym stopniu, niż gdybyśmy nadal korzystali z sieci 4G LTE. Druga pozwoli na dostęp do 5G na terenach, które jeszcze nie są zamieszkałe. Najkorzystniejsza będzie trzecia częstotliwość, dzięki której zyskamy najszybszy internet.

Co zaoferuje sieć 5G?

Jednym z najważniejszych wyznaczników sieci 5G jest niewątpliwie o wiele szybszy transfer danych. W porównaniu do sieci 4G LTE prędkość przesyłu może zwiększyć się nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to oszałamiającą szybkość pobierania plików do 20 Gb/s. Do tego dochodzi znacznie mniejsze opóźnienie sygnału. Podczas komunikacji pomiędzy osobami używającymi urządzeń w sieci 5G opóźnienie da się zmniejszyć do 1 ms.

Osobom pobierającym pliki albo strumieniującym filmy sieć 5G z pewnością pozwoli na jeszcze wydajniejsze korzystanie z internetu. Teraz nie będziemy musieli czekać kilkunastu minut, by pobrać załączniki o dużej wadze (które jeszcze do niedawna trzeba było przesyłać zarchiwizowane). Dzięki nowemu standardowi przesyłu samo pobranie niektórych plików może zająć kilkanaście sekund. W przypadku streamingu filmów z pewnością zyskamy o wiele więcej tytułów w serwisach VOD, gdzie będziemy mogli oglądać na żywo filmy i seriale w jakości 4K (a nawet w 8K) bez zjawiska buforowania.

Sieć 5G coraz popularniejsza

W 2021 roku sieć 5G, a raczej urządzenia z nią kompatybilne stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, że producenci smartfonów – Samsung, Apple, Huawei, Motorola czy OPPO – już od kilkunastu miesięcy oferują niemal wyłącznie urządzenia zgodne z tym standardem. I nie chodzi o najlepsze i najdroższe smartfony. Także budżetowe modele są wyposażane w moduł 5G, umożliwiający w przyszłości korzystanie z sieci 5G.

W przypadku Samsunga do wyboru mamy wiele modeli oferujących kompatybilność z technologią 5G. Najpopularniejsze z nich to:

Na razie najwięcej smartfonów gotowych na sieć 5G ma Samsung, ale to nie znaczy, że inni producenci spoczęli na laurach. Motorola, Nokia, OPPO, Xiaomi, OnePlus, a nawet Apple również oferują urządzenia gotowe do pracy w nowej sieci. Oto przykładowe modele 5G, które dostępne są w polskich sklepach:

5G: co jeszcze zyskamy?

Okazuje się, że sieć nowej generacji nie tylko znajdzie zastosowanie w telefonach czy smartfonach największych producentów tego typu sprzętów. Nowa technologia ulepszy nam codzienne życie i będzie miała wiele zastosowań. Według Komputronika proces przygotowania wszystkich polskich miast i głównych dróg na zasięg 5G ma zakończyć się w 2025 roku.

Co jeszcze zyskamy dzięki sieci 5G? Z pewnością producenci sprzętu RTV i AGD będą wykorzystywali 5G do łączności pomiędzy swoimi urządzeniami, wchodzącymi w skład Smart Home (inteligentnych domów). Kierowcy uzyskają znacznie lepsze (szybsze i dokładniejsze) informacje o korkach czy utrudnieniach na drogach. Jednak na tym nie koniec. Sieć 5G ma również przyczynić się do rozwoju interaktywnych miast.

Udostępnij:

Rekomendowane