pracahybrydowa928x535.jpg
Porady

Hybrydowy model pracy – na czym polega i dlaczego tyle osób jest jego zwolennikami?

22 września 2021 5 minut czytania

Spowodowany pandemią lockdown mocno wpłynął na znany model pracy. Home office początkowo był przymusem, jednak wielu pracowników dostrzegło zalety pracy z domu. W efekcie, kiedy biznes wrócił do dawnego trybu, część firm postawiło na model hybrydowy.

Spis treści:

Od lat trwają dyskusje na temat efektywności standardowego, ośmiogodzinnego dnia pracy od poniedziałku do piątku. Z kolei praca zdalna była wyjątkiem i dotyczyła zaledwie kilku branż. Tymczasem lockdown pokazał, że zarówno pod względem technicznym, jak i ludzkim, praca z domu może przebiegać nawet efektywniej niż w biurze.

 Na czym polega hybrydowy model pracy?

Przed wybuchem pandemii najpopularniejszym modelem pracy na całym świecie był wariant stacjonarny. Pracownicy każdego dnia pracy pojawiali się na swoim stanowisku, spędzali tam ustaloną liczbę godzin, by następnie wrócić do domu. Powszechność stacjonarnego modelu pracy wynikała z takich korzyści, jak chociażby możliwość przygotowania dla pracownika kompleksowego stanowiska, a z perspektywy osób zatrudnionych – dawała bezpośredni kontakt ze współpracownikami oraz możliwość wyraźnego oddzielenia kariery zawodowej od życia osobistego. 

W opozycji do pracy stacjonarnej jest praca zdalna. W tym modelu pomija się element stanowiska pracy w siedzibie pracodawcy, a pracownik jest w pewnym sensie zdany wyłącznie na siebie w kwestii organizacji pracy oraz realizacji codziennych celów. Twardy lockdown wymusił na wielu firmach natychmiastowe rozwiązania, które przystosują funkcjonowanie przedsiębiorstw właśnie do zdalnego trybu pracy. Okazało się, że dzięki chmurom obliczeniowym i komunikatorom internetowym praca z domu nie musi oznaczać szeregu wyrzeczeń i niedogodności dla pracownika. Zwłaszcza jeżeli pracownicy mają do dyspozycji szybkie i stabilne łącza, takie jak internet stacjonarny od Play.

Zależnie od rodzaju osobowości i charakteru wykonywanego zawodu, część pracowników jak najszybciej chciała wrócić w czasie lockdownu do biur, z kolei inni odkryli korzyści płynące z home office. Pogodzeniem potrzeb obu typów pracowników może być hybrydowy model pracy. Zakłada on naprzemienne wykonywanie obowiązków zawodowych stacjonarnie oraz zdalnie. Czasami oznacza to konieczność pojawienia się w pracy tylko w przypadku zadań, których nie można wykonać z domu, a w innych przypadkach ustalenie terminarza dni pracy stacjonarnej oraz zdalnej.

 Warianty pracy hybrydowej

Jak to zostało wspomniane, łączenie pracy stacjonarnej oraz zdalnej może odbywać się na różne sposoby. W zależności od charakteru pracy, a także stosunku samych pracowników, możliwy jest hybrydowy model pracy w kilku wariantach. Zakładają one m.in.:

  • dowolność wyboru miejsca pracy po stronie pracownika. Jeśli woli albo potrzebuje danego dnia pracować z domu, ma pełną swobodę decyzji. W biurze może z kolei pojawiać się np. wyłącznie na umówione spotkania. Wszelkie efekty działań przesyłane są drogą elektroniczną, a zatem nie ma znaczenia, czy zostaną nadane z komputera stacjonarnego w biurze, czy z domowego laptopa;

  • rotację według grafiku. Jest to odgórny kompromis między pracą zdalną a stacjonarną. Zespół zostaje podzielony tak, że część czasu pracy spędza w biurze, a część w domu. Jeśli jednak niektóre obowiązki wymagają obecności na stacjonarnym stanowisku pracy, rotacja musi być dokładnie zaplanowana, żeby nie zachwiać rytmem funkcjonowania firmy;

  • wybór tzw. zdalnego dnia. Na całym świecie prowadzone są badania na temat ograniczenia tygodnia pracy do trzech lub czterech dni. Zdalny poniedziałek albo zdalny piątek mogą być znakomitym testem ograniczenia czasu pracy, a także umiejętności pracowników do samoorganizacji. Jeśli pracownik jest efektywny i dobrze zorganizowany, zdalny piątek może zamienić np. w dłuższy weekend.

Niektóre zawody wymagają pozostawania w ciągłym kontakcie. Wobec tego nawet na home office dzień pracy rozpoczyna się np. o 8.00, a kończy o 16.00. Niemniej w zawodach, które oferują więcej swobody w realizacji zadań, praca zdalna może być skutecznym rozwiązaniem wielu codziennych problemów, jak np. zawożenie i odbiór dzieci ze szkoły lub umówienie wizyty u dentysty.

Hybrydowy model pracy zależny jest również od innych czynników. Jednym z nich jest wspomniany już szybki i stabilny internet. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać do pracy z domu, koniecznie przeczytaj nasz poradnik: „Internet na home office. Jaka sieć będzie najlepsza do pracy zdalnej?

Jakie korzyści płyną z hybrydowego modelu pracy?

Wbrew pozorom jakość pracy zdalnej nie spada względem pracy stacjonarnej. Co więcej, w wielu przypadkach można zauważyć wzrost efektywności czasu pracy. W momencie, kiedy pracownicy nie mieli ustalonych sztywnych ram czasu pracy, a jedynie listę zadań do wykonania, realizowali je szybciej niż w biurze. Według raportu „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników” przeprowadzonego przez Antal i Corees Polska, aż 92% pracodawców pozytywnie ocenia efektywność pracy zdalnej. Badanie pokazuje również, że 56% pracowników wybrałoby hybrydowy model pracy. Jakie korzyści widzą w częściowej pracy zdalnej?

Na pierwszy plan wybijają się korzyści finansowe, ponieważ oszczędzają zarówno pracodawca, jak i pracownicy. Pracodawcy płacą mniejsze rachunki za media. Można zmniejszyć powierzchnię biurową ze względu na mniejszy zespół pracujący stacjonarnie. Dodatkowym kosztem może być jedynie wydajniejsza infrastruktura informatyczna, np. konieczność wykupienia dostępu do chmury obliczeniowej. Pracownik oszczędza przede wszystkim na dojazdach do pracy. Biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw czy nawet biletów komunikacji miejskiej, home office oznacza mniejsze wydatki na transport. Rośnie co prawda koszt np. poboru energii elektrycznej w domu, jednak wciąż jest to sytuacja win-win.

Pracownik zyskuje również czas. Nie musi stać w korkach każdego ranka i w drodze powrotnej. Jeśli dodatkowo ma możliwość samodzielnego decydowania o tym, kiedy będzie pracował, może efektywnie zaplanować swój dzień. Aż 82% ankietowanych w badaniu „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników” oceniło dobrze lub bardzo dobrze swoją efektywność w modelu hybrydowym. W wielu przypadkach pracownicy zdalni spędzają na pracy mniej czasu, niż gdyby chodzili do biura.

Wady pracy zdalnej

Mniej czasu spędzonego na pracy stacjonarnej ma również swoje słabe strony. Jedną z nich może być słaby zasięg internetu w domu. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem z Play

Co więcej, według raportu „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników” na pracy z domu najbardziej cierpi aspekt życia społecznego oraz integracji. Tylko 6% ankietowanych bardzo dobrze ocenia swoje zawodowe życie społeczne w modelu hybrydowym, a aż 51% badanych źle lub bardzo źle ocenia aspekt poznawania nowych osób, które dołączyły do firmy. Jak widać, nawet najlepszy komunikator internetowy nie zastąpi porannej kawy w towarzystwie współpracowników.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl