Serwisy streamingowe w Polsce – jakie mamy do wyboru Foto.jpeg
Porady

Serwisy streamingowe w Polsce – jakie mamy do wyboru?

19 listopada 2021 4 minuty czytania

Koszty popularnej „kablówki” i oferty gigantów VOD są porównywalne, a możliwości wyboru, różnorodność i wygoda skłaniają do zakupu nowocześniejszych rozwiązań.

Wraz z cyfryzacją zmienił się sposób konsumowania mediów. Polacy nie chcą już być uzależnieni od nadawców telewizyjnych i wolą swoje pieniądze przeznaczyć na abonament serwisów streamingowych. Koszty popularnej „kablówki” i oferty gigantów VOD są porównywalne, a możliwości wyboru, różnorodność i wygoda skłaniają do zakupu nowocześniejszych rozwiązań.

Serwisy streamingowe w Polsce i ich oferta

Aktualnie to właśnie za pomocą serwisów VOD konsumujemy największą ilość treści. Jeszcze do niedawna ich wybór na polskim rynku był dość mocno ograniczony, ale ekspansja nowych nadawców na Europę wpłynęła także na nas. Serwisy streamingowe w Polsce zajmują coraz mocniejszą pozycję na rynku. Liczba opłacanych abonamentów powiększa się z każdym miesiącem, bo nawet starsze pokolenia przekonują się, że oferta VOD to najwygodniejsza forma rozrywki. Z pewnością warto więc przyjrzeć się temu, czym wyróżniają się poszczególne platformy.

Netflix i jego rynkowy fenomen

Nie da się ukryć faktu, że to właśnie Netflix jest aktualnie najpopularniejszym serwisem streamingowym w Polsce (i na całym świecie). Firma z siedzibą w Los Gatos miała innowacyjny pomysł z udostępnianiem filmów i seriali przez Internet za zryczałtowaną opłatą. Później tą drogą poszły także inne platformy, ale to Netflix przecierał szlaki w branży. Przedsiębiorstwo przeszło długą i trudną drogę – od małej wypożyczalni płyt DVD do giganta streamingowego.

Trudno wskazać jeden powód, dzięki któremu to właśnie ten serwis stał się największym i najpopularniejszym, ale z pewnością pomocny był fakt, iż Netflix idealnie wstrzelił się w moment cyfrowej rewolucji.

Duża biblioteka filmów i seriali udostępniana za stosunkowo niską cenę cieszyła się rosnącą popularnością w kolejnych krajach, a do Polski Netflix dotarł jesienią 2016 roku. Aktualnie jest źródłem rozrywki dla ponad 10 milionów Polaków. Szczególnie kusząca dla potencjalnych nowych klientów jest ogromna baza nowości i premier, niedostępnych na innych platformach.

Amazon Prime Video

Usługa Prime Video miała ułatwione wejście na rynek, ponieważ wchodzi w skład amerykańskiego przedsiębiorstwa handlowego Amazon. Jest to serwis znany na całym świecie, a więc zdecydowanie łatwiej było zdobyć potencjalnych klientów dla nowej usługi.

Podobnie jak w przypadku Netflixa, dostęp do niej uzyskujemy na podstawie opłacanego abonamentu, ale można zminimalizować jego koszty poprzez zakup Amazon Prime, czyli usługi, która oferuje nie tylko filmy i seriale, ale także gry i darmowe dostawy ze sklepu.

Biblioteka jest dość obszerna, lecz różni się od innych serwisów streamingowych na rynku – jest w niej wiele filmów i seriali z licencją na wyłączność, ponadczasowe klasyki i starsze produkcje dobrze znane widzom. Co jednak istotne, jeżeli wolimy nowsze tytuły, również znajdziemy coś dla siebie, ponieważ Amazon stale rozszerza swoją i tak pokaźną bibliotekę.

HBO GO

Swego czasu HBO, jako potentat telewizyjny, postanowiło wejść na rynek streamingowy i rzucić rękawice Netflixowi. Serwis miał szansę osiągnąć sukces, bo koszt miesięcznego abonamentu nie był zbyt wygórowany, a produkcje stały na najwyższym światowym poziomie. Seriale emitowane w telewizji, z których to HBO niejako słynęło, pojawiały się także w ofercie VOD.

Pod względem kwestii technicznych czy aplikacji konkurencja zawsze była krok do przodu, ale katalog filmów oraz seriali w HBO GO jest naprawdę imponujący i sam się broni. Wiele osób uważa, że to właśnie tutaj znajdziemy produkcje najwyższej jakości.

Polskie serwisy VOD

Jako konsumenci nie musimy polegać tylko na zagranicznych serwisach. W Polsce istnieje (i ma się dobrze) kilka platform streamingowych, które ukierunkowane są na poszczególne grupy klientów. Bardzo popularnym rodzimym serwisem VOD jest Player. Oprócz oryginalnych produkcji TVN-u znajdziemy tam także programy całej grupy Discovery i zewnętrznych partnerów.

Analogiczną platformą jest Polsat GO, która udostępnia seriale i filmy dobrze znane z kanałów telewizyjnych Polsatu. Ciekawostką jest fakt, iż Polsat GO działa jako serwis AVOD, co oznacza, że treści są dostępne bez opłat, ale zawierają reklamy.

Fani sportu także nie mają na co narzekać, ponieważ oferta VOD jest dla nich stale poszerzana. Stosunkowo nowym serwisem jest Canal+ Online, który pokazuje wydarzenia sportowe emitowane na swoich kanałach, a także na antenach Eleven Sport. Ponadto w bibliotece znajdziemy produkcje oryginalne i te pozyskane z Netflixa lub HBO.

Nowością na polskim rynku jest Viaplay. Obszar jego działań to głównie transmisje sportowe, ale zgodnie z zapewnieniami twórców znajdziemy na nim także filmy, seriale oraz treści dla najmłodszych.

Co więcej, dla wszystkich kinomaniaków ciekawą ofertę przygotowała platforma VOD.pl, która działa na zasadzie opłaty za wypożyczenie konkretnego filmu. Szybko pojawiają się na niej głośne premiery, które jeszcze niedawno były prezentowane na dużym ekranie. Jak więc widać, wybór jest naprawdę szeroki – każdy znajdzie coś dla siebie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl