AdobeStock_169358776.jpg
Porady

Roaming UE – jak korzystać? Porady dla podróżnych

9 października 2024 4 minuty czytania

Rozporządzenie dotyczące usługi roamingu w UE podniosło komfort podróżowania na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przede wszystkim roaming UE nie naraża na wysokie koszty połączeń i wiadomości. Natomiast nadal użytkownik musi zachować zdrowy rozsądek w zakresie pobierania danych internetowych. Należy też wiedzieć, czym jest tzw. polityka uczciwego korzystania.

Spis treści:

 

  1. Czym jest roaming UE?
  2. Czym jest polityka uczciwego korzystania w ramach roamingu UE?
  3. Roaming podczas podróży statkiem lub samolotem
  4. Roaming UE w Play

Czym jest roaming UE?

Roaming UE działa na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Dlatego z roamingu UE korzystać można także podczas przebywania w Norwegii, Liechtensteinie czy na Islandii. Dzięki temu nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów za korzystanie z telefonu podczas zagranicznych podróży. Połączenia wykonane na telefon komórkowy lub stacjonarny, wysłane wiadomości SMS i MMS, a także pobierane dane internetowe mają stawki zgodne z cennikiem krajowym. Dodatkowych opłat nie nalicza się również za przychodzące rozmowy i wiadomości.

Oznacza to, że komunikacja na terenie UE może być nawet bezpłatna. Będzie tak, jeżeli na przykład w ofercie na abonament użytkownik ma nielimitowane darmowe połączenia i wiadomości. Dodatkowych opłat nie będzie trzeba ponosić również w ofertach MIX i na kartę, o ile użytkownik korzysta z odpowiednich pakietów.

Uważać należy tylko z danymi internetowymi. W poszczególnych ofertach i taryfach limit danych internetowych w ramach roamingu dostępny jest w zakresie od kilku do kilkudziesięciu GB miesięcznie. To o tyle istotne, że po przekroczeniu określonej puli, za kolejne GB trzeba ponosić dodatkową opłatę.

Zawsze przy przekraczaniu granicy w obrębie Unii Europejskiej użytkownik otrzymuje  informację o korzystaniu z usług w ramach roamingu wraz z zasadami polityki uczciwego korzystania. Informacja jest dostarczana do użytkownika wiadomością SMS.

Sprawdź także: Roaming – jak działa i jak bezpiecznie z niego korzystać?

Czym jest polityka uczciwego korzystania w ramach roamingu UE?

Limity dotyczące roamingu i połączeń międzynarodowych, wiadomości SMS i danych internetowych dostępnych w ramach roamingu UE zależą od rodzaju zawartej umowy. Jednocześnie operatorzy stosują się do zasad polityki uczciwego korzystania.

Oznacza to, że usługi w ramach roamingu są dostępne przez określony czas, ale nie dłużej niż 4 miesiące. Taki okres dla połączeń i wiadomości w cenie krajowych stawek jest dostępny w Play. Jeżeli telefon jest dłużej zalogowany do zagranicznej sieci, wówczas operator może naliczyć dodatkowe opłaty za korzystanie z roamingu.

W przypadku połączeń wychodzących jest to zwykle koszt kilkunastu groszy za minutę rozmowy. Przy połączeniach odebranych oraz wysłanych wiadomościach SMS i MMS koszt jest iluzoryczny w wysokości zaledwie 0,01 zł. Drożej, ponieważ nawet ponad 8 zł kosztuje GB pobranych danych.

Polityka uczciwego korzystania nie dotyczy turystów, ponieważ podróż do kraju UE lub nawet po całej Unii Europejskiej rzadko trwa 3 czy 4 miesiące. Natomiast ma znaczenie dla osób, które przeprowadziły się za granicę lub na okres przynajmniej kilku miesięcy wyjechały w celach zarobkowych.

Roaming podczas podróży statkiem lub samolotem

Teoretycznie z roamingu korzystać można również podczas podróży samolotem czy rejsu statkiem. Jednak w praktyce rzadko telefon jest połączony z naziemną siecią telefonii komórkowej i czerpie sygnał z lądowego przekaźnika. To możliwe na przykład w porcie czy na lotnisku.

Jednak na pełnym morzu lub wysokości kilku kilometrów telefon może połączyć się z systemami satelitarnymi. Wówczas roaming UE przestaje obowiązywać, a opłaty są naliczane za nieregulowane usługi roamingowe. Żeby uniknąć wysokich kosztów, bezpieczniej wyłączyć roaming w telefonie lub aktywować tryb samolotowy.

Sprawdź także: Tryb samolotowy nie tylko w samolocie. Kiedy warto korzystać z trybu samolotowego?

Roaming UE w Play

Klienci sieci Play również mogą bez przeszkód korzystać z telefonu komórkowego w krajach UE oraz EOG. Dotyczy to oferty na kartę i abonament. Bez obaw o dodatkowe koszty z użytkownikami w Strefie Euro komunikować się można nawet przez 4 miesiące. Jeżeli telefon jest zalogowany do sieci lokalnego operatora przez większość czasu w tym okresie, po 14 kolejnych dniach Play może zacząć naliczać opłaty dodatkowe.

W ramach roamingu UE klienci sieci Play zapłacą jak za połączenia w kraju do innych sieci lub na telefony stacjonarne. Operator pozwala także sprawdzić liczbę GB do wykorzystania w roamingu UE. Można to zrobić krótkim kodem USSD. Wystarczy wpisać kod *800# i zatwierdzić słuchawką połączenia. Pomoże także aplikacja Play24.

Sprawdź także: Przydatne kody w Play na kartę – sprawdź, o czym pamiętać!

Żeby nie narażać na wyższe koszty, Play blokuje limit finansowy, natomiast dopiero wówczas, kiedy kwota za pobrane dane sięgnie ponad 250 złotych. Wcześniej Play poinformuje o wykorzystaniu 80% pakietu GB w UE, a następnie pobraniu wszystkich danych. Jednocześnie zostanie wysłana informacja o stawce, po jakiej będą rozliczane GB poza pakietem.

Warto wówczas rozważyć dodatkowe pakiety Internetu w UE. Po wykorzystaniu danych z pakietu transmisja jest blokowana. Liczbę wykorzystanych MB w ramach pakietu można sprawdzić kodem *575#.

Korzystanie z telefonu na terenie Unii Europejskiej i państw EOG jest więc z korzyścią dla użytkownika, zwłaszcza przy przebywaniu za granicą na okres do 4 miesięcy. Roaming UE nie naraża na wysokie koszty użytkowania telefonu w krajach Wspólnoty i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dlatego dotyczy to również Islandii czy Norwegii. Natomiast roaming UE nie obowiązuje w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl