roaming-blog-glowne.jpg
Porady

Roaming - jak działa i jak bezpiecznie z niego korzystać?

7 czerwca 2023 8 minut czytania

Od kiedy możliwość przemieszczania się po świecie jest tak łatwa, jedną z najważniejszych potrzeb stała się komunikacja z krewnymi i przyjaciółmi przebywającymi za granicą. Właśnie do tego potrzebny jest roaming.
Dobrze znasz to słowo, jednak zastanawiasz się, co dokładnie oznacza? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce!

Odpowiedzi na nurtujące cię pytania znajdziesz w tym artykule.
 

Spis treści:
Co to jest roaming?
Jak włączyć roaming?
Co to jest połączenie międzynarodowe?
Jaka jest różnica między roamingiem a połączeniami międzynarodowymi?
Roaming w UE
Zasady roamingu dla pracowników transgranicznych
Wpływ Brexitu na unijne przepisy dotyczące roamingu
Jak uniknąć kosztów na obszarach przygranicznych i za granicą?
Jak skonfigurować usługę roamingu w telefonie?

Co to jest roaming?

Jak wiesz, każdy dostawca sieci ma określony zasięg, który w większości jest ograniczony do kraju pochodzenia danego operatora. Logiczne jest więc, że podróżowanie poza obszar zasięgu spowoduje utratę łączności. Właśnie wtedy przydatna staje się usługa roamingu, która w dużym stopniu rozwiązuje ten problem. Dzięki umowom, które większość dostawców sieci ma z innymi dostawcami za granicą, twój telefon komórkowy będzie wyszukiwał i łączył się z każdą z nich, a ty nie stracisz połączenia. Korzystanie z usług zagranicznych operatorów na podstawie umowy z Twoim dostawcą nazywamy roamingiem. Ciekawostką może być tzw. roaming krajowy, który polega na korzystaniu z usług swojego dostawcy w zasięgu sieci innego operatora, co pozwala na lepszą efektywność połączeń. W tej sytuacji nie są naliczane dodatkowe opłaty, po prostu na ekranie swojego telefonu zobaczysz nazwę innego operatora.


Jak włączyć roaming?

Istnieje kilka sposobów na włączenie usługi roamingu. Można w tym celu skontaktować się z operatorem albo zmienić ustawienia samodzielnie. W większości przypadków będzie to wyglądało następująco:

W systemie Android:
wejdź w „Ustawienia” -> przejdź do „Sieć i internet” (lub „Wi-Fi i internet”) ->  kliknij na „Sieć komórkowa” (lub „SIM i sieci”) -> wybierz „SIM 1” lub „SIM 2” -> teraz możesz włączyć roaming.

W systemie iOS (Apple):
wejdź w „Ustawienia” -> przejdź do zakładki „Sieć komórkowa” -> wybierz „Opcje danych komórkowych” -> teraz możesz włączyć roaming danych.

Oczywiście w obu przypadkach analogicznie będzie wyglądać sposób na to, jak wyłączyć roaming.


Co to jest połączenie międzynarodowe?

Połączenia międzynarodowe często bywają mylone z roamingiem, są jednak czymś nieco innym. Na czym polegają? To niezwykle proste. Kiedy jesteś w swoim kraju i dzwonisz pod numer za granicą – na przykład jeśli zadzwonisz z Polski do swojego przyjaciela w Kanadzie –  faktycznie wykonujesz połączenie międzynarodowe. Taka usługa ma swój własny, szczegółowy cennik, a jej koszt zależy nie tylko od długości połączenia, lecz także kraju, do którego dzwonisz. Większość operatorów przedstawi Ci różne plany na to, jak obniżyć koszty za każde połączenie. Niektóre sieci oferują na przykład pakiet międzynarodowy ze stałą opłatą, który zawiera określoną liczbę minut dla ustalonej liczby krajów. Może to być wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla osób, które często dzwonią za granicę.


Jaka jest różnica między roamingiem a połączeniami międzynarodowymi?

Pojęcia roamingu i połączeń międzynarodowych są często mylone, ale łączy je właściwie tylko jedno – osoby dzwoniące znajdują się w dwóch różnych krajach. Istnieje jednak między nimi pewna kluczowa różnica. W przypadku roamingu korzystasz z zagranicznej sieci, by wykonać telefon, natomiast wykonując połączenie międzynarodowe, dzwonisz na numer, który korzysta z usług zagranicznego operatora.

Wyjaśnijmy to na przykładzie:
Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach w Tunezji i chcesz zadzwonić do swoich rodziców, aby poinformować ich o swoim rychłym powrocie. W tym scenariuszu dzwonisz „do domu”, a więc kraju, w którym podpisałeś umowę z operatorem. Wtedy korzystasz z usługi roamingu.
Teraz wyobraź sobie, że to Twoi rodzice są na wakacjach w Tunezji i dzwonisz do nich „z domu”. W tym przypadku korzystasz z usługi połączeń międzynarodowych. Należy jednak tutaj wyjaśnić, że jeśli Twoi rodzice korzystają z usługi roamingu podczas pobytu w Tunezji, połączenie zostanie policzone jako zwykłe, jednak dodatkowo zostanie naliczona opłata za samo jego odebranie (jej wysokość zależy od zasad roamingu ich operatora). Stanie się tak, ponieważ Ty i Twoi rodzice podpisaliście umowy u operatora sieci w tym samym kraju.


Roaming w UE

Od 2017 roku, dzięki wprowadzonym przez Komisję Europejską Regulacjom Roamingu, mieszkańcy Unii Europejskiej mogą korzystać ze swoich telefonów w całej UE bez dodatkowych kosztów. Oznacza to, że jeśli Twój operator znajduje się w jednym z krajów wspólnoty, bez względu na to, do którego państwa Unii podróżujesz, Twoje połączenia i SMS-y będą liczone jak połączenia krajowe. Istnieje jednak limit korzystania z internetu w roamingu. Jego wysokość zależy w dużej mierze od rodzaju Twojej umowy z operatorem:

  • jeśli korzystasz z karty przedpłaconej (pre-paid) – oznacza to, że płacisz z góry za korzystanie z telefonu komórkowego. W takim przypadku nie będą naliczane żadne dodatkowe koszty. Jeśli jednak płacisz mniej niż 3 euro za GB w swoim kraju, Twój operator może ograniczyć wykorzystanie danych podczas pobytu za granicą;
  • jeśli masz umowę, która zawiera ograniczoną liczbę danych – w przypadku umowy z limitem korzystania z danych nie zostaniesz obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami, a limit danych pozostanie taki sam. Nadal możesz korzystać z danych po osiągnięciu limitu za dodatkową opłatą, którą naliczy Twój operator. Nie może ona jednak przekroczyć 3 EUR za GB + VAT;
  • jeśli masz umowę, która zawiera nieograniczoną ilość danych, twój operator komórkowy powinien zapewnić ci odpowiednio dużą liczbę danych w roamingu. Wszystko zależy od tego, ile płacisz za umowę. Suma powinna wynosić dwukrotność stałej miesięcznej płatności podzielonej przez standardową kwotę za 1GB (3 EUR + VAT). Przykładowo, jeśli mieszkasz w Polsce i co miesiąc płacisz 30 euro za umowę, operator powinien udostępnić Ci 20GB: (30 euro3 euro)2=102=20GB. Twój dostawca powinien cię o tym poinformować, tak samo jak ostrzec w momencie, gdy zbliżysz się do limitu. Jeśli go przekroczysz, poniesiesz dodatkową opłatę za każdy wykorzystany GB.

Niezależnie od rodzaju umowy, operator może sprawdzić twoje wykorzystanie danych przez okres ostatnich 4 miesięcy. Dlatego jeśli zaczniesz zużywać więcej GB, jednocześnie przebywając za granicą, twój dostawca może się z tobą skontaktować i poprosić o wyjaśnienia w ciągu najbliższych 14 dni. W takim przypadku, jeśli będziesz nadal korzystać z roamingu więcej niż przewiduje limit w twojej umowie, operator obciąży cię dodatkowymi kosztami. Opłaty wynoszą maksymalnie 0,03 EUR za każdą minutę połączenia głosowego, 0,01 EUR za SMS i 3 EUR za GB.

Wspomniane powyżej przepisy mogą ulec zmianie od stycznia 2022 r. w związku z wygaśnięciem unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu. 

Pamiętać jednak należy, że korzystanie ze swojego telefonu na terenie całej Unii Europejskiej musi być zgodne z Polityką Uczciwego Korzystania (Fair Usage Policy). Jeżeli wyjeżdżasz na miesięczne wakacje do Hiszpanii, nie masz się czym przejmować. Natomiast, jeżeli kilka miesięcy spędzasz za granicą i aktywnie korzystasz z usług komórkowych poza krajem w którym umowa na świadczenie usług została podpisana, operator może obciążyć Cię dodatkową opłatą.


Zasady roamingu dla pracowników transgranicznych

Kwestia opłat i wykorzystania danych w roamingu jest szczególnie istotna nie tylko dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, np. w delegacje, lecz także dla pracowników transgranicznych – osób, które mieszkają niedaleko granicy i dojeżdżają do pracy do kraju sąsiedniego. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, możesz wybrać operatora w dowolnym kraju. Jeżeli połączysz się z operatorem z wybranego państwa przynajmniej raz dziennie, twoje wykorzystanie będzie liczone jako krajowe użytkowanie, czyli nie będą stosowane żadne zasady roamingu. Nadal będziesz uznawany jako przebywający „w domu”, a wszystkie opłaty zostaną naliczone według krajowego cennika.


Wpływ Brexitu na unijne przepisy dotyczące roamingu

Ponieważ Wielka Brytania nie jest już częścią UE, po styczniu 2021 r. wspomniane zasady dotyczące roamingu na terytorium UE nie mają już zastosowania na Wyspach. Oznacza to naliczanie opłat roamingowych zależne tylko od dostawców telefonicznych. Istnieją jednak operatorzy, którzy zapowiedzieli stałość oferty i brak zmian w kosztach transmisji danych w roamingu. Co więcej, ustalona została też pewna ochrona przed potencjalnym problemem nadpłaty dla osób, które wyjeżdżają za granicę z Wielkiej Brytanii, a których umowa telefoniczna została podpisana przed wprowadzeniem zmian i mogą one nie wiedzieć o nowych zasadach. Rząd ustanowił prawo, zgodnie z którym wspomniani klienci, którzy wykorzystali ponad 80% swojego limitu danych, zostaną ostrzeżeni o tej sytuacji. Ustalony został także maksymalny limit dodatkowych opłat za transmisję danych mobilnych, który wynosi 45 funtów. Oznacza to, że jeśli użytkownik dotrze do tej kwoty dopłat, powinien skontaktować się z operatorem, żeby móc wciąż korzystać z usługi.


Jak uniknąć kosztów na obszarach przygranicznych i za granicą?

Podczas podróży do miast przygranicznych istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój telefon połączy się z operatorem w sąsiednim kraju. Może się tak zdarzyć, ponieważ propagacja (rozprzestrzenianie się) sygnału elektromagnetycznego nie przebiega zgodnie z żadnymi granicami państwowymi, a telefon zawsze domyślnie wyszukuje sieć o najlepszym zasięgu. Niestety, takie niechciane połączenie może powodować dodatkowe koszty roamingu – zwłaszcza jeśli sąsiedni kraj znajduje się poza UE. Aby temu zapobiec, w ustawieniach telefonu zmień „Wybór sieci” z „Automatyczny” na „Ręczny” i wybierz sieć kraju, w którym się znajdujesz.Ponadto zaleca się, aby profilaktycznie podczas podróży ograniczyć wykorzystanie telefonu do transmisji danych w roamingu, co pozwoli zapobiec naliczeniu nieoczekiwanych opłat. W ten sposób, gdy zbliżysz się do granicy wykorzystania limitu, zostaniesz o tym poinformowany, a jeśli przekroczysz limit, telefon wyłączy dla Ciebie wykorzystanie danych.

Aby ustawić taką funkcję:
•    w  telefonach z Androidem przejdź do „Ustawienia” -> „Połączenia” -> „Użycie danych” -> „Cykl rozliczeniowy i ostrzeżenie o danych”. W tym menu włącz „Limit danych” i wprowadź żądaną ilość GB;
•    w iPhonie (system iOS) przejdź do „Ustawienia” -> „Dane komórkowe”, a następnie przewiń w dół. Teraz możesz ograniczyć określoną aplikację do korzystania z usługi danych.


Jak skonfigurować usługę roamingu w telefonie?

Ustawienia roamingu są niezwykle proste zarówno w telefonach z systemem Android, jak i iOS.

Aby przeprowadzić konfigurację dla systemu Android:
otwórz ustawienia -> przejdź do sekcji „Połączenia" -> przejdź do sekcji sieci komórkowych -> na tej stronie możesz włączyć lub wyłączyć roaming danych.

Dla iOS (iPhone):
otwórz aplikację ustawień -> przejdź do sekcji komórkowej -> w sekcji roamingu danych możesz wyłączyć roaming lub go włączyć.

Warto wspomnieć, że gdy korzystasz z roamingu, w obu telefonach na ekranie będzie widniała mała litera „R” nad wskaźnikiem anteny. W systemie Android otrzymasz dodatkowo powiadomienie, które poinformuje Cię o korzystaniu z roamingu. 

Wiedza na temat korzystania z usługi roamingu z pewnością przyda się każdemu, kto planuje wyjazd za granicę, nawet na krótką wycieczkę. Jeśli wciąż masz wątpliwości, koniecznie skontaktuj się ze swoim operatorem, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl