Tryb samolotowy nie tylko w samolocie (3).jpeg
Porady

Tryb samolotowy nie tylko w samolocie. Kiedy warto korzystać z trybu samolotowego?

7 marca 2024 4 minuty czytania

Dowiedz się, kiedy warto korzystać z trybu samolotowego w swoim smartfonie poza podróżami lotniczymi. Poznaj inne zastosowania tej funkcji.

Tryb samolotowy to funkcja, z której korzysta się rzadko, ale bywa ona niezbędna. Kiedy trzeba, a kiedy po prostu warto włączyć tę opcję w smartfonie lub laptopie? Najlepiej dowiedzieć się o tym nie tylko przed wylotem.

Spis treści:

  1. Co to jest tryb samolotowy i jak działa?

  2. Gdzie i kiedy przydaje się tryb samolotowy?

Co to jest tryb samolotowy i jak działa?

Tryb samolotowy jest jedną z podstawowych opcji dostępnych w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony, laptopy i inteligentne zegarki. Można go włączyć w zakładce „Ustawienia” systemu operacyjnego.

Na ogół jednak nie trzeba tego robić w ten sposób. Twórcy oprogramowania ułatwiają dostęp do tego trybu. Dzięki temu wystarczy go odszukać w panelu wysuwanym z góry (Android, iOS) lub z boku ekranu (Windows).

Po uruchomieniu trybu samolotowego wyłączone zostają wszystkie moduły urządzenia służące do komunikacji na odległość. Należą do nich:

  • GSM;

  • GPS;

  • Wi-Fi;

  • Bluetooth;

  • NFC.

Poszczególne z nich np. Wi-Fi można jednak włączyć ręcznie, jednocześnie nie dezaktywując trybu samolotowego.

     Dowiedz się więcej: Jak włączyć tryb samolotowy w telefonie lub laptopie?

Tryb samolotowy, a lokalizacja

Włączenie trybu samolotowego odcina sprzęt od łączności z operatorem. Czy w takim przypadku ktoś dodzwoni się do osoby, która go używa? Nie, w takiej sytuacji nie uda się z nią skontaktować ani wykonać połączenia, nawet po wybraniu numeru alarmowego 112. Odłączenie od dostawcy usług telekomunikacyjnych nie pozwala też na bieżąco aktualizować swojego położenia.

Tryb samolotowy, a Bluetooth i NFC

Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z Bluetooth podczas podróży samolotem. Przydaje się to m.in. do oglądania filmów i słuchania muzyki przy użyciu słuchawek bezprzewodowych. Co prawda kliknięcie ikony trybu samolotowego wyłączy tę funkcję, ale jak zostało już wcześniej wspomniane – później można ją ręcznie aktywować.

Włączenie trybu samolotowego analogicznie nie wyklucza też płacenia smartfonem. Osoby, które preferują taki sposób regulowania rachunków, nie muszą więc pamiętać o wzięciu fizycznych kart bankowych (choć zawsze warto je mieć podczas podróży, np. w razie rozładowania baterii w telefonie).

     Sprawdź także: NFC – co to jest i w jaki sposób działa?

Gdzie i kiedy przydaje się tryb samolotowy?

Wyłącznie modułów łączności bezprzewodowej to obowiązek pasażerów samolotów. Z tego trybu można jednak korzystać z własnej woli. Przyda się on w takich sytuacjach jak:

  • wizyta w szpitalu;

  • pobyt poza Polską;

  • niski poziom baterii urządzenia;

  • spędzanie czasu na graniu;

  • kłopoty z zasięgiem.

Tryb samolotowy w szpitalu

Sprzęt znajdujący się w placówkach medycznych również może być wrażliwy na zakłócenia wywołane przez łączność bezprzewodową. Mimo tego w przychodniach i szpitalach nie ma wymogu włączania trybu samolotowego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów najlepiej uruchomić tę funkcję z własnej inicjatywy.

Tryb samolotowy za granicą

Nad włączeniem trybu samolotowego warto zastanowić się po wyjeździe z Polski. Mowa tu w szczególności o wycieczkach poza teren UE, gdzie nie obowiązują zasady RLAH. Dzięki temu uda się uniknąć nadmiernego zużycia danych mobilnych i ewentualnego dopłacania za dodatkowe pakiety gigabajtów.

Na szczęście nie zawsze do tego dochodzi. Wiedzą o tym klienci Play, którzy korzystają z atrakcyjnych ofert roamingu. Przed wylotem dobrze jest sprawdzić propozycje tego operatora. Dzięki temu w trakcie wyjazdu poza Polskę będzie można zachować kontakt z rodziną i znajomymi oraz mieć dostęp do internetu.

Tryb samolotowy przy niskim poziomie baterii urządzenia

Czy tryb samolotowy oszczędza baterie? W systemach operacyjnych urządzeń mobilnych dostępna jest funkcja oszczędzania energii akumulatora. Niektórzy producenci smartfonów rozbudowują ją jeszcze o możliwość ograniczenia liczby używanych aplikacji.

W sytuacji, gdy taka opcja to za mało, najlepiej włączyć funkcję, która jak żadna inna oszczędza baterię – tryb samolotowy.

Tryb samolotowy w trakcie grania

Z tego zastosowania trybu samolotowego da się skorzystać w ograniczonym stopniu. Odcięcie połączenia z sieciami GSM oraz Wi-Fi przyda się osobom, które grają offline – dzięki temu w wielu grach nie będą musiały oglądać reklam.

Tryb samolotowy w sytuacji problemów z zasięgiem

Proste, a przy tym nieoczywiste zastosowanie funkcji kojarzonej tylko z podniebnymi podróżami. Jeśli w urządzeniu nie działa któraś z funkcji komunikacji bezprzewodowej, nie zaszkodzi spróbować włączyć, a po chwili wyłączyć tryb samolotowy. Gdy i to nie pomoże, pozostaje jeszcze restart urządzenia.

Tryb samolotowy, a budzik i inne funkcje offline smartfona

Odłączenie opcji transmisji bezprzewodowej nie wpływa na inne funkcje sprzętu. Dzięki temu bez obaw można włączyć tryb samolotowy w telefonie na noc. Budzik, jako aplikacja, która nie potrzebuje dostępu do internetu, na pewno zadzwoni o odpowiedniej godzinie.

Po włączeniu trybu samolotowego da się także robić zdjęcia. Do czasu ponownego połączenia z siecią wprawdzie nie zostaną one przesłane do chmury, ale zapiszą się w pamięci smartfona. Co ważne, z racji braku dostępu do GPS nie zadziała geotagowanie (oznaczanie lokalizacji) wykonanych fotografii.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl