NFC – co to jest i w jaki sposób działa.jpeg
Newsy

NFC – co to jest i w jaki sposób działa?

18 stycznia 2022 6 minut czytania

Skrót NFC większość z nas kojarzy z płatnościami zbliżeniowymi telefonem. Funkcjonalność komunikacji krótkozasięgowej jest jednak znacznie szersza i nie ogranicza się jedynie do smartfonów. 

Sprawdź, jak działa NFC i gdzie możesz spotkać się z tą technologią. Poznaj różnicę między komunikacją NFC w telefonie a tagiem NFC i przekonaj się, do czego może przydać się w różnego rodzaju urządzeniach. Z tego artykułu dowiesz się również, jak płacić zbliżeniowo z wykorzystaniem tej technologii.

Spis treści:
Czym jest NFC?
NFC w telefonie i bezpieczne płatności zbliżeniow
Najważniejsze cechy NFC
Inne sposoby wykorzystania NFC?
Tagi – czym są i jak działają?
NFC – jak włączyć i wyłączyć tę funkcję?

Czym jest NFC?

NFC to skrót od Near Field Communication, czyli radiowego standardu komunikacji wysokiej częstotliwości. Umożliwia on łączność między urządzeniami na nieznaczną odległość, zazwyczaj do 20 cm. Nie jest to tak rozbudowany system komunikacji jak Bluetooth, ale niewątpliwym atutem NFC jest szybkość działania. Parowanie z innym urządzeniem (np. terminalem płatniczym) następuje błyskawicznie.

Dzieje się tak ze względu na konkretne parametry pracy:
•    pasmo 2 GHz,
•    częstotliwość 13,56 MHz,
•    przepustowość 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

W praktyce oznacza to bardzo dużą szybkość transmisji danych. NFC może pracować w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym. Pierwszy charakteryzuje się własnym zasilaniem, a także emitowaniem sygnału. W trybie pasywnym tylko jedno urządzenie ma własne zasilanie, natomiast drugie uaktywnia się dopiero w momencie, kiedy urządzenie z aktywnym NFC znajdzie się w polu elektromagnetycznym.


NFC w telefonie i bezpieczne płatności zbliżeniowe

Większość użytkowników kojarzy NFC z funkcją płacenia zbliżeniowego telefonem. Użycie komunikacji krótkozasięgowej w tym celu jest uzasadnione, ponieważ NFC działa tylko w sytuacji, kiedy telefon jest odblokowany. Jest to zatem bezpieczniejsza forma niż użycie tradycyjnej karty debetowej z czipem do płatności zbliżeniowych.

NFC umieszcza się powszechnie w nowszych smartfonach, jednak bezdotykowa komunikacja może odbywać się nie tylko pomiędzy telefonami, lecz także pomiędzy telefonem a innym urządzeniem. Telefony z NFC stopniowo stają się standardem i coraz większe grono użytkowników przekonuje się do ich funkcjonalności. Jednak, mimo że na co dzień korzystamy z NFC w telefonie, nie każdy wie, co to jest i jakie może mieć zastosowanie.

Płacenie zbliżeniowe z NFC jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ wymaga kilku określonych okoliczności. Po pierwsze odległość od czytnika musi być nieduża (ok. 20 cm), wobec czego nie trzeba obawiać się, że pieniądze zostaną skradzione zdalnie. Drugi wymóg realizacji płatności to odblokowany smartfon. To kolejna forma zabezpieczenia, która wyróżnia płatności NFC w porównaniu z kartą płatniczą, która zwykle nie wymaga kodu PIN przy transakcjach do 100 zł. Ostatni wymóg to zainstalowana aplikacja mobilna banku, która umożliwia płatność telefonem. To z kolei pozwala na stały dostęp do środków na koncie i łatwiejszą kontrolę wydatków.

Obecnie prawie każdy nowy smartfon posiada NFC i po zainstalowaniu aplikacji banku pozwala na płatności zbliżeniowe. Alternatywą mogą być systemy Google Pay, a w przypadku iPhone’ów – Apple Pay.


Najważniejsze cechy NFC

Czym jeszcze wyróżnia się NFC? Do najważniejszych cech z pewnością trzeba zaliczyć:
•    zasięg do 20 cm, który wpływa na bezpieczeństwo. Jeśli ktoś chciałby ukraść środki lub przesłać złośliwe oprogramowanie, drugie urządzenie musiałoby znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie atakowanego telefonu;
•    tylko jedno urządzenie musi mieć własne zasilanie, co umożliwia aktywację tagów NFC;
•    niski koszt produkcji zarówno NFC, jak i tagów;
•    niewielki pobór energii;
•    możliwość wykorzystania NFC do zapisywania danych;
•    krótki czas odczytu oraz połączenia między urządzeniami.


Inne sposoby wykorzystania NFC?

Poza wygodnymi płatnościami zbliżeniowymi, NFC może mieć również szereg innych zastosowań. Komunikacja krótkozasięgowa może posłużyć również jako narzędzie uwierzytelniające. Dzięki temu szybciej niż przy użyciu kodu PIN czy hasła można m.in. otworzyć bramę lub drzwi. NFC może być również wsparciem dla systemu Bluetooth. Chodzi o parowanie, które w przypadku NFC przebiega niemal błyskawicznie, natomiast Bluetooth nierzadko ma trudności z nawiązaniem szybko połączenia. Jeśli np. słuchawki bezprzewodowe mają możliwość parowania przy użyciu NFC, wystarczy zbliżyć je do telefonu, a wszystkie ustawienia natychmiast skonfigurują się automatycznie.


NFC kontra Bluetooth

Funkcja NFC bywa porównywana do znanego sposobu przesyłania danych, jakim jest Bluetooth. Jednak zasada działania oraz możliwości obu funkcji znacznie różnią się od siebie, przy czym to właśnie NFC okazuje się bardziej wszechstronnym rozwiązaniem, choć i Bluetooth ma wciąż wiele zalet. 

Po pierwsze, w przypadku Bluetooth połączenie odbywa się tylko po wcześniejszym sparowaniu telefonów. Łączenie wymaga odszukania odpowiedniego urządzenia, zatwierdzenia i kolejno sparowania. NFC natomiast po włączeniu wymaga jedynie przyłożenia urządzeń na odległość nie większą niż 20 cm. Proces łączenia urządzeń jest więc znacznie szybszy w przypadku NFC. Dzięki wygodzie i niemal błyskawicznemu łączeniu technologia znacznie ułatwia wiele codziennych czynności, które wykonujemy za pomocą smartfona, jak również samo sterowanie telefonem. Bluetooth natomiast umożliwia przesyłanie danych ze znacznie większej odległości, nawet kilkuset metrów. Możliwość wymiany informacji na sporą odległość sprawia, że Bluetooth przewyższa NFC w przypadku, gdy chcemy udostępnić duże pliki. 
Kolejną różnicą pomiędzy obiema technologiami jest przepustowość przesyłania informacji. Pod tym względem również góruje Bluetooth, za pomocą którego możemy przesyłać pliki o dużym formacie. Niemniej jednak szybka komunikacja w celu wymiany niewielkich danych wykorzystywana jest częściej niż można przypuszczać.


Tagi – czym są i jak działają?

Osobnym aspektem możliwości NFC jest korzystanie z tagów. Zanim jednak wyjaśnimy ten rodzaj łączności, warto wytłumaczyć, czym one są. Tag to nic innego jak czip, na którym zapisane są określone informacje. Kiedy użytkownik zbliży swój odblokowany smartfon z NFC do tagu, ten przesyła na urządzenie zapisane informacje. 

Tagi NFC najczęściej można spotkać w postaci naklejki, breloczka czy opaski, które zasilane są polem elektromagnetycznym, wobec czego nie potrzebują ładowania. Tagi umożliwiają uruchomienie w smartfonie konkretnych poleceń lub aplikacji. Dla ilustracji: w samochodach, po zeskanowaniu tagu NFC w telefonie, może automatycznie włączyć się nawigacja. Innym przykładem są wirtualne wizytówki, które za pomocą tagów można wysyłać na urządzenia mobilne. Zasady działania tagów są w pewnym stopniu zbliżone do kodów QR.

Z technicznego punktu widzenia, tagi wyposażone są także w NFC, jednak informacje w nich zawarte mogą być jedynie odbierane przez smartfon. To gadżety pasywne, które same nie wykonują żadnej czynności. W praktyce Tag NFC ma na celu maksymalnie skrócić czas potrzebny do przeprowadzenia dowolnej czynności. Urządzenia mogą być wielokrotnie wykorzystywane i niemal dowolnie konfigurowane. Kupimy je za niewielką cenę, m.in. na aukcjach internetowych. Możemy np. zdecydować się na Tag, który umieścimy przy wejściu do domu. Po przyłożeniu do niego telefonu Tag automatycznie uruchamia Wi-Fi, dzięki czemu internet stacjonarny zostaje połączony ze smartfonem tuż po wejściu do domu. Opcji jest wiele – od uruchamiania wibracji za pomocą Tagu na szafce nocnej, poprzez wszelkie inne funkcje telefonu, skończywszy na blokowaniu dostępu do internetu poprzez uruchamianie trybu samolotowego czy pobieraniu danych z plakatów i ulotek informacyjnych. Aby zapisać interesujące nas polecenie, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, za pomocą które ustawiamy czynność. Kolejno przykładamy telefon z NFC do Tagu. Po prostej konfiguracji każdorazowe przyłożenie telefonu będzie skutkowało przekazem informacji, a tym samym nasz smartfon będzie wykonywał dane polecenie bez konieczności każdorazowego ustawiania.fon. To gadżety pasywne, które same nie wykonują żadnej czynności.


NFC – jak włączyć i wyłączyć tę funkcję?

Nowoczesna technologia służy usprawnieniu korzystania z telefonu. Tym samym funkcja NFC z założenia musi być prosta w obsłudze. Jak włączyć NFC w telefonie? Zwykle pozycja oznaczona jako ,,połączenia NFC” znajduje się w górnym pasku narzędzi, który rozwijamy przesuwając palcem w dół ekranu (obok m.in. Wi-Fi czy Bluetooth). Większość telefonów z NFC obsługiwanych przez Android posiada pozycję do uruchamiania funkcji właśnie w tym miejscu. W niektórych smartfonach odpowiedniej pozycji musimy poszukać, wybierając ,,Ustawienia” i kolejno ,,Połączenia”, „Łączność” lub ,,Udostępnianie”. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję i połączenie NFC gotowe. Jak wyłączyć moduł? W ten sam sposób, powtarzając opisaną czynność. 

Pamiętajmy jednak, że nie każdy smartfon posiada NFC. Technologia jest dostępna zwykle w nowszych urządzeniach. Jeśli zależy nam na funkcji NFC, koniecznie sprawdźmy jej dostępność przed zakupem telefonu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl