Jak włączyć tryb samolotowy w telefonie lub laptopie  Foto.jpeg
Porady

Jak włączyć tryb samolotowy w telefonie lub laptopie?

24 listopada 2021 4 minuty czytania

 Po co ustawia się tryb samolotowy w telefonie? Jakie daje to korzyści i jak to zrobić?

Każde urządzenie, które ma możliwość odbierania danych – czy to za pośrednictwem internetu, czy w formie wiadomości głosowych oraz tekstowych – ma także opcję działania w trybie samolotowym. Po co ustawia się tryb samolotowy w telefonie? Jakie daje to korzyści i jak to zrobić?

Po co ustawia się tryb samolotowy w telefonie?

Nazwa tej funkcji została stworzona nie bez powodu. Każda osoba, która chociaż raz podróżowała samolotem, wie, że na pokładzie należy przestrzegać określonych zasad. Najczęściej informacji udzielają stewardessy. Dotyczą one m.in. zapięcia pasów, ale też włączenia trybu samolotowego. Dlaczego to jest tak ważne? 

Nawigacja samolotowa odbiera sygnały elektromagnetyczne. Podobne są emitowane właśnie przez urządzenia, takie jak telefony czy laptopy. Oznacza to, że sprzęt, który ma zasięg lub jest w trybie gotowości do działania, wysyła sygnały, mogące spowodować ewentualne zakłócenia, jak np. problemy ze wspomnianą nawigacją samolotową. Spokojnie, jeśli ktoś zapomni włączyć tryb samolotowy, nie spowoduje od razu katastrofy. Jednak w przypadku większej liczby urządzeń, sterowanie maszyną rzeczywiście może zostać utrudnione.

Co ważne, tryb samolotowy przydaje się nie tylko w czasie podróży. Ma on wiele zalet, m.in. pozwalających na:

  • skuteczne oszczędzanie baterii urządzenia,

  • uniemożliwienie wszelkich prób połączenia,

  • wykrywanie awarii telefonu,

  • przyspieszenie ładowania.

Jak włączyć i wyłączyć tryb samolotowy?

W każdym urządzeniu funkcja włączania trybu samolotowego może znajdować się w różnym miejscu. Przeważnie jest ona jednak łatwo dostępna i można ją wyszukać w głównym menu. W telefonach opcja ta pokazana jest obok najważniejszych – takich jak włączanie/wyłączania Wi-Fi czy wyciszenie. Jeśli zaś chodzi o uruchamianie trybu samolotowego w laptopie, będzie zależało ono od oprogramowania i wyciągniętych widgetów.

Smartfony są bardzo intuicyjne w obsłudze, a ich interfejsy niezwykle czytelne – producentom zależy, by każdy mógł bez problemu sterować swoim urządzeniem. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można skorzystać z poszczególnych funkcji, takich jak np. zmiana ustawień ogólnych czy regulacja głośności dzwonka lub jasności wyświetlacza. Tryb samolotowy również można zaliczyć do tych najważniejszych. 

Aby uzyskać wgląd do wymienionych opcji, wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie – zaczynając na jego górnej krawędzi, kierując się ku dołowi (w niektórych modelach smartfonów odwrotnie: z dołu do góry). Pojawia się wtedy zakładka, w której znajdziemy podstawowe opcje, takie jak wspomniane Wi-Fi, możliwość włączenia danych komórkowych, uzyskanie dostępu do internetu i właśnie tryb samolotowy.

Funkcja ta posiada swoją ikonkę, którą – jak sama nazwa wskazuje – jest samolot. Jest także odpowiednio podpisana, więc nie sposób ją przeoczyć. Jeśli jednak nie ma jej w pierwszym oknie głównych opcji, należy przesunąć palcem w bok lub w dół, by powiększyć panel i zobaczyć wszystkie ikony. Aktywować ją można także poprzez wejście w „Ustawienia”, przykładowa w iPhone'ach znajduje się ona na samym szczycie pojawiającej się tam listy.

Aktywacja trybu zostaje potwierdzona przez podświetlenie funkcji. Również na górze ekranu – obok godziny, stanu baterii i natężenia zasięgu – pojawi się ikona samolotu, która informuje, że tryb jest włączony. W tym momencie telefon traci zasięg i nie emituje fal elektromagnetycznych.

Tryb samolotowy dezaktywuje się w ten sam sposób, jak wcześniej został uruchomiony, czyli poprzez kliknięcie na jego ikonkę.

Laptopy to urządzenia, które także pozwalają na odbieranie danych, dlatego w nich również można włączyć tryb samolotowy. Tak samo jak w przypadku telefonów, tak i tutaj włączenie tej funkcji nie utrudnia korzystania z poszczególnych aplikacji, takich jak kalkulator, obsługa plików tekstowych czy gier – wszystkiego, co może działać w trybie offline.

Tryb samolotowy w laptopie najczęściej uruchamia się poprzez kliknięcie ikonki dostępu Wi-Fi (rozchodzące się fale). W systemie operacyjnym Windows umiejscowiona jest na pasku w dolnym, prawym rogu ekranu, obok godziny i daty. Po kliknięciu w nią, ukaże się dodatkowe menu. Jest tam m.in. lista dostępnych sieci Wi-Fi, natomiast u dołu znajduje się funkcja „Tryb samolotowy". Zaznaczenie jej sprawi, że komputer nie będzie dłużej połączony z siecią.

By to zmienić, wystarczy ponownie kliknąć w to samo miejsce lub w ikonkę obok: „Sieć Wi-Fi” – urządzenie ponownie zyska możliwość bezprzewodowego połączenia się z internetem.

Kiedy warto wykorzystać tryb samolotowy?

Jeśli ktoś chce mieć kilka chwil dla siebie, może skorzystać z możliwości, jakie daje opisywany tu tryb samolotowy. Pozwala mieć on pewność, że żaden telefon, SMS czy powiadomienie nie dotrze do urządzenia. Opcja ta świetnie sprawdza się w trakcie ważnych spotkań – zamiast wyciszać telefon, można po prostu włączyć tryb samolotowy. Niweluje to ryzyko, że w pewnym momencie spotkania smartfon zacznie wibrować.

Warto też pamiętać, że telefony i laptopy, które odbierają fale elektromagnetyczne, zużywają więcej energii. Jeśli zatem ktoś chce oszczędzać baterię, włączenie trybu samolotowego zmniejszy jej zużycie, a podczas ładowania przyśpieszy cały proces.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl