kiedywymienicbaterie928x535.jpg
Porady

Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową?

3 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Bateria w smartfonie rozładowuje się szybciej? Twój telefon nie działa tak płynnie, jak kiedyś? Być może to znak, że już czas zmienić baterię na nową. Tylko jak to zrobić, skoro w dzisiejszych czasach nie wyjmiesz baterii z telefonu? Co wtedy?

Spis treści:

Wielu posiadaczy smartfonów zastanawia się, kiedy najlepiej wymienić baterię na nową. Jeśli o tym nie myślałeś, z pewnością przyjdzie czas, kiedy zauważysz spowolnienie działania telefonu, a nawet zawieszanie się systemu. Zazwyczaj wszystkiemu winna jest bateria. Podpowiadamy, kiedy wymienić ją na nową.

Kiedy trzeba wymienić baterię na nową?

Kiedy najlepiej wymienić baterię w telefonie na nową? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obserwując jednak, jak działa twój telefon po kilku miesiącach od kupna, możesz zauważyć oznaki tego, że pora na wymianę. Jakie są najczęstsze objawy, że to już czas?

Najpopularniejszą oznaką tego, że warto pomyśleć o nowej baterii, jest sytuacja, w której zauważasz, że telefonu rozładowuje się znacznie szybciej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Bez względu na to, czy masz flagowca z najwyższej serii, czy budżetowy smartfon, najczęściej producenci umieszczają w nich baterię litowo-jonową. Przekłada się to na wiele korzyści. Przede wszystkim koszt wyprodukowania takiej baterii nie jest wysoki (w porównaniu z innymi rodzajami). Do tego akumulator litowo-jonowy oferuje dość dobre parametry, dlatego tak często jest wykorzystywany w urządzeniach mobilnych. Chodzi o to, że taka bateria może wytrzymać 1–1,5 dnia na jednym naładowaniu. Do tego w każdym momencie możesz po prostu naładować baterię (a nie czekać tak jak kiedyś, by komórka rozładowała się do zera). Oczywiście duże znaczenie ma to, w jaki sposób na co dzień korzystasz ze smartfona. 

Każda bateria ma swoje cykle

Niestety, każda bateria ma swój cykl działania. Kiedyś uważano, że bateria zaczyna tracić swoje właściwości dopiero po 500 cyklach ładowania. Teraz specjaliści twierdzą, że akumulator litowo-jonowy oferuje zaledwie 300 cyklów. Co to oznacza? Najczęściej jeden cykl liczymy od rozładowania smartfona do zera do naładowania do 100%. Potem – niestety – żywotność baterii ulega skróceniu. Co jednak najważniejsze, nie ma reguły, ile żywotności bateria tak naprawdę straci po takich 300 cyklach. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób eksploatujemy naszego smartfona na co dzień. Po 300 ładowaniach żywotność w kilka tygodni może spaść nawet o połowę. Oznacza to, że jeśli kiedyś Twój smartfon wytrzymywał na jednym ładowaniu jeden dzień, teraz będziesz mógł cieszyć się nim na jednym naładowaniu przez zaledwie pół dnia. To jasny sygnał, że warto pomyśleć o zmianie baterii na nową.

Inną oznaką, że coś jest z baterią nie tak, jest zjawisko, kiedy przy małym obciążeniu tracisz dużo energii baterii. Jeśli zobaczysz, że po naładowaniu masz 100%, a nagle po kilku minutach naładowanie baterii poważnie spada, pora pomyśleć o wymianie na nową.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Szybsze rozładowywanie się baterii to tylko jedna z oznak informujących o konieczności wymiany baterii. Jeśli zauważysz, że smartfon przestaje efektywnie działać, to także może być spowodowane słabnącą baterią. Na spowolnione działanie ma także wpływ to, jaki masz procesor, ile pamięci jest wolnej itd. Jeśli jednak zauważysz, że telefon działa znacznie wolniej, a Ty przez kilka dni nie korzystałeś tak namiętnie z komunikatorów czy „fejsa”, możesz być prawie pewien, że chodzi właśnie o baterię.

W niektórych przypadkach dochodzi nawet do zacinania się systemu operacyjnego. Do tego warto dodać także zjawisko samoczynnego wyłączania się telefonu. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy bateria nie radzi sobie ze wzmożoną eksploatacją. Czasem też smartfon sam może przechodzić w tryb oszczędności energii. Na to zjawisko także warto zwrócić uwagę. 

Nie tylko Samsungi mogą wybuchać

Kilkanaście miesięcy temu Samsung musiał wycofać serię swoich topowych urządzeń ze względu na to, że baterie po prostu wybuchały. Przyczyną zapewne była zła kalibracja akumulatora, co prowadziło do jego nagrzania i finalnego wybuchu. Warto o tym wspomnieć, bo posiadaczom smartfonów (niekoniecznie od Samsunga) grozi też inne zjawisko. Często zdarza się, że trzeba wymienić baterię z powodu jej spuchnięcia. Oczywiście nie mamy tu na myśli tego, że nagle twój telefon napęcznieje jak popcorn robiony w mikrofali. Po prostu zwracaj uwagę, czy na obudowie nie pojawiają się znaki tego, że bateria „powoli robi się coraz większa”. W tego typu przypadkach może nawet dojść do uszkodzenia wyświetlacza oraz panelu dotykowego, a w najgorszym przypadku do uszkodzenia całego telefonu.

Jak wymienić baterię?

Cała masa filmików w internecie zachęca do samodzielnej zmiany baterii. Niestety, żaden z nich nie mówi wprost, że jeśli jesteś amatorem, to lepiej się za to nie zabierać. Oczywiście, możesz kupić za kilkanaście złotych specjalny zestaw do wymiany baterii, ale wciąż robisz to na własną rękę. Oznacza to, że jeśli uszkodzisz smartfona, nie będziesz już mógł go naprawić w ramach gwarancji. Przystępując do naprawy telefonu na własną rękę, nigdy nie masz pewności, że „operacja” zostanie zakończona sukcesem. Co w takim razie zrobić, by nie ryzykować poniesienia dodatkowych kosztów?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl