Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora Przystawki Smart TV 1.jpg
Porady

Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Przystawki Smart TV

15 lutego 2023 4 minuty czytania

Posiadanie Smart TV jest niewątpliwie dobrym sposobem na ułatwienie sobie życia codziennego. Do tego stopnia, że wielu ludzi decyduje się na sprzedanie starego, często nadal sprawnego, telewizora, aby wymienić go na nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie. Okazuje się, że jest to spory błąd, który kosztuje wiele pieniędzy, bo lepiej i taniej jest kupić samą przystawkę Smart TV. Czym są i jak je wykorzystywać?

Spis treści:
Smart TV a zwykły TV – jakie są między nimi różnice?
Czy konieczne jest pozbycie się sprawnego telewizora, który nie jest Smart?
W jaki sposób przerobić telewizor na Smart?
Wykorzystanie laptopa oraz kabla HDMI
Wykorzystanie przystawki Smart TV
Najlepsze przystawki Smart TV do telewizora
Inny sposób na odświeżenie TV, który nie jest Smart


Smart TV a zwykły TV – jakie są między nimi różnice?


Czasami przeglądając oferty sklepowe, zainteresowani mogą zauważyć, że na cenę telewizorów wpływa nie tylko wielkość ich ekranu, ale także inne czynniki. Czasami większy telewizor potrafi być tańszy od mniejszego, jeśli nie jest okrzyknięty mianem urządzenia typu Smart. Na czym polega różnica i dlaczego jest ona tak istotna?

Główna różnica między Smart TV a zwykłym telewizorem polega na tym, że te pierwsze mają wbudowaną łączność internetową. Dzięki temu umożliwiają m.in. korzystanie z serwisów streamingowych takich jak:

Zapewniają więc dostęp do szerokiej gamy filmów, programów telewizyjnych i innych treści wysokiej jakości. To nie jedyne aplikacje, z których można skorzystać – dostępne są także inne darmowe jak np. YouTube czy Spotify.

Zwykłe telewizory nie mają takich możliwości i zamiast tego polegają na urządzeniach zewnętrznych jak odtwarzacze DVD, konsole do gier, laptopy i PC, które podłącza się do nich za pomocą kabla HDMI. Nie jest to jednak metoda wygodna ani tańsza, bo wymaga zakupu osobnego sprzętu.

Na korzyść Smart TV przemawia też to, że są one urządzeniami łatwiejszymi w samej obsłudze. Zwykły telewizor steruje się za pomocą pilota, a niektóry sprzęt Smart wyposażony jest w funkcję sterowania głosem, dzięki czemu użytkownicy są w stanie wyszukiwać treści za pomocą wydawanych przez siebie prostych komend słownych.

Chodzi więc o wygodę użytkowania i rozbudowaną ofertę. Smart TV zapewnia jedno i drugie.


Czy konieczne jest pozbycie się sprawnego telewizora, który nie jest Smart?


Dobra wiadomość dla osób, które rozważają wymianę swojego starego telewizora na Smart TV – nie jest to jedyna możliwość na modernizację sprzętu znajdującego się w domu!
Na rynku dostępne są przystawki typu Smart, które dają staremu telewizorowi nowe możliwości – przede wszystkim pozwalają mu łączyć się z internetem. Jest to możliwe dlatego, że są to osobne urządzenia, zawierające swój własny system operacyjny oraz procesor, które wykorzystują po podłączeniu kablem HDMI telewizor jako ekran główny.

Jest to rozwiązanie sprytne i z pewnością ekologiczne. Telewizory to urządzenia, które domownicy wymieniają bardzo rzadko (według badań średnio co 7 lat), chyba że są do tego zmuszeni dużymi zmianami technologicznymi, np.:

  • wielkością kineskopu (płaskie LCD i plazmowe),
  • rozdzielczością (Full HD, a potem 4K),
  • połączeniem z internetem.

Wykorzystanie przystawek Smart TV pozwala dokonać modernizacji bez konieczności wymiany telewizora na nowy.


Sprawdź także: Jak podłączyć dekoder TV do sieci WiFi?


W jaki sposób przerobić telewizor na Smart?


Istnieją dwie metody, które pozwalają przerobić telewizor na Smart: droższa i wygodniejsza oraz tańsza i mniej komfortowa.


Wykorzystanie laptopa oraz kabla HDMI


Nie jest to do końca prawdziwy sposób na stworzenie tzw. inteligentnego telewizora, ale z pewnością metoda ta sprawdzi się dla większości osób. Wystarczy zakupić dwustronny kabel HDMI i podłączyć laptopa do telewizora. Wtedy użytkownik zyskuje możliwość korzystania z internetu na bardzo dużym ekranie.

Niestety, jest to metoda niezbyt wygodna, bo wymaga podłączania PC za każdym razem, gdy chce się skorzystać z nowych możliwości. Ponadto może okazać się, że komputer stacjonarny znajduje się zbyt daleko od pomieszczenia, w którym umieszczony jest telewizor. Przez to kabel HDMI będzie droższy, a jego obecność z pewnością popsuje estetykę całego mieszkania lub domu.


Wykorzystanie przystawki Smart TV


Metoda droższa, która pozwala cieszyć się nowymi możliwościami TV w sposób optymalny pod względem komfortu, to przystawka Smart TV. Należy kupić to małe urządzenie, a potem wpiąć je w port USB lub HDMI telewizora na stałe. Pozostanie jedynie konfiguracja celem podłączenia przystawki do sieci internetowej znajdującej się w gospodarstwie domowym.

Proste, szybkie, bezproblemowe i nie wymaga podłączania innego urządzenia za każdym razem, gdy chce się z niego skorzystać – to właśnie dlatego większość klientów decyduje się właśnie na to rozwiązanie.


Najlepsze przystawki Smart TV do telewizora


Na rynku dostępne są m.in. przystawki smart TV do telewizora:

  • Roku,
  • Apple TV,
  • Amazon Fire TV,
  • Google Chromecast
  • Xiaomi Mi Box.


Inny sposób na odświeżenie TV, który nie jest Smart


Do jednego z lepszych sposobów należy podłączenie do telewizora konsoli takiej jak Xbox lub PlayStation. Pozwalają one na korzystanie z internetu, a ponadto na granie w wideogry.

Telewizor Smart a zwykły telewizor nie muszą różnić się od siebie diametralnie ceną – do drugiego wystarczy zakupić np. odpowiednią przystawkę.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl