Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Przystawki Smart TV
15 lutego 20234 minuty czytania
Posiadanie Smart TV jest niewątpliwie dobrym sposobem na ułatwienie sobie życia codziennego. Do tego stopnia, że wielu ludzi decyduje się na sprzedanie starego, często nadal sprawnego, telewizora, aby wymienić go na nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie. Okazuje się, że jest to spory błąd, który kosztuje wiele pieniędzy, bo lepiej i taniej jest kupić samą przystawkę Smart TV. Czym są i jak je wykorzystywać?
Czasami przeglądając oferty sklepowe, zainteresowani mogą zauważyć, że na cenę telewizorów wpływa nie tylko wielkość ich ekranu, ale także inne czynniki. Czasami większy telewizor potrafi być tańszy od mniejszego, jeśli nie jest okrzyknięty mianem urządzenia typu Smart. Na czym polega różnica i dlaczego jest ona tak istotna?
Główna różnica między Smart TV a zwykłym telewizorem polega na tym, że te pierwsze mają wbudowaną łączność internetową. Dzięki temu umożliwiają m.in. korzystanie z serwisów streamingowych takich jak:
Zapewniają więc dostęp do szerokiej gamy filmów, programów telewizyjnych i innych treści wysokiej jakości. To nie jedyne aplikacje, z których można skorzystać – dostępne są także inne darmowe jak np. YouTube czy Spotify.
Zwykłe telewizory nie mają takich możliwości i zamiast tego polegają na urządzeniach zewnętrznych jak odtwarzacze DVD, konsole do gier, laptopy i PC, które podłącza się do nich za pomocą kabla HDMI. Nie jest to jednak metoda wygodna ani tańsza, bo wymaga zakupu osobnego sprzętu.
Na korzyść Smart TV przemawia też to, że są one urządzeniami łatwiejszymi w samej obsłudze. Zwykły telewizor steruje się za pomocą pilota, a niektóry sprzęt Smart wyposażony jest w funkcję sterowania głosem, dzięki czemu użytkownicy są w stanie wyszukiwać treści za pomocą wydawanych przez siebie prostych komend słownych.
Chodzi więc o wygodę użytkowania i rozbudowaną ofertę. Smart TV zapewnia jedno i drugie.
Dobra wiadomość dla osób, które rozważają wymianę swojego starego telewizora na Smart TV – nie jest to jedyna możliwość na modernizację sprzętu znajdującego się w domu!
Na rynku dostępne są przystawki typu Smart, które dają staremu telewizorowi nowe możliwości – przede wszystkim pozwalają mu łączyć się z internetem. Jest to możliwe dlatego, że są to osobne urządzenia, zawierające swój własny system operacyjny oraz procesor, które wykorzystują po podłączeniu kablem HDMI telewizor jako ekran główny.
Jest to rozwiązanie sprytne i z pewnością ekologiczne. Telewizory to urządzenia, które domownicy wymieniają bardzo rzadko (według badań średnio co 7 lat), chyba że są do tego zmuszeni dużymi zmianami technologicznymi, np.:
wielkością kineskopu (płaskie LCD i plazmowe),
rozdzielczością (Full HD, a potem 4K),
połączeniem z internetem.
Wykorzystanie przystawek Smart TV pozwala dokonać modernizacji bez konieczności wymiany telewizora na nowy.
Nie jest to do końca prawdziwy sposób na stworzenie tzw. inteligentnego telewizora, ale z pewnością metoda ta sprawdzi się dla większości osób. Wystarczy zakupić dwustronny kabel HDMI i podłączyć laptopa do telewizora. Wtedy użytkownik zyskuje możliwość korzystania z internetu na bardzo dużym ekranie.
Niestety, jest to metoda niezbyt wygodna, bo wymaga podłączania PC za każdym razem, gdy chce się skorzystać z nowych możliwości. Ponadto może okazać się, że komputer stacjonarny znajduje się zbyt daleko od pomieszczenia, w którym umieszczony jest telewizor. Przez to kabel HDMI będzie droższy, a jego obecność z pewnością popsuje estetykę całego mieszkania lub domu.
Metoda droższa, która pozwala cieszyć się nowymi możliwościami TV w sposób optymalny pod względem komfortu, to przystawka Smart TV. Należy kupić to małe urządzenie, a potem wpiąć je w port USB lub HDMI telewizora na stałe. Pozostanie jedynie konfiguracja celem podłączenia przystawki do sieci internetowej znajdującej się w gospodarstwie domowym.
Proste, szybkie, bezproblemowe i nie wymaga podłączania innego urządzenia za każdym razem, gdy chce się z niego skorzystać – to właśnie dlatego większość klientów decyduje się właśnie na to rozwiązanie.
Do jednego z lepszych sposobów należy podłączenie do telewizora konsoli takiej jak Xbox lub PlayStation. Pozwalają one na korzystanie z internetu, a ponadto na granie w wideogry.
Telewizor Smart a zwykły telewizor nie muszą różnić się od siebie diametralnie ceną – do drugiego wystarczy zakupić np. odpowiednią przystawkę.
Co przygotował dla Ciebie zespół Play Expert? Poznaj artykuły, które Cię zainteresują!
Porady
Wzmacniacz Wi-Fi – kiedy może okazać się szczególnie pomocny?
Domowa sieć Wi-Fi jest zazwyczaj głównym sposobem korzystania z internetu zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych.
28 grudnia 20214 minuty czytania
Porady
Jak połączyć telefon z telewizorem? Poznaj pomocne wskazówki!
Nieustannie poszerza się wachlarz możliwości naszych smartfonów. Służą do gier, oglądania filmów i seriali, komunikacji czy pracy. Czasami ich jedynym ograniczeniem okazuje się nieduży ekran.
Połączenie funkcjonalności smartfona z dużym ekranem telewizora może być bardzo użytecznym, ale też niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jak sprawić, żeby 6 cali nagle zamieniło się w 60? Oto kilka pomocnych wskazówek.
Współczesne telewizory pod względem łączności bazują na złączach HDMI. Za ich pomocą podłącza się do telewizora dekoder telewizji satelitarnej czy soundbar (w przypadku nagłośnienia alternatywą jest kabel optyczny). Przewodowe połączenie telefonu z telewizorem może być jedyną opcją dla starszych modeli. Jak zatem połączyć telefon z telewizorem przy pomocy złącza, którego próżno szukać w smartfonach? Oczywiście dzięki przejściówce. Dokładnie chodzi o MHL (Micro USB-HDMI) lub adapter USB-C na HDMI. W tym przypadku nad wejściem HDMI w telewizorze powinno widnieć logo MHL.
Konieczność połączenia kablem być może nie jest zbyt komfortowa, ale za to cechuje się prostotą i jest stosunkowo tania. Bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania można szybko wyświetlić obraz z telefonu na ekranie telewizora. Nie musimy także wybierać kolejnych liter za pomocą pilota, wystarczy wpisywać interesującą nas frazę na klawiaturze smartfona. Wadą takiego rozwiązania jest intensywne obciążenie, jakiemu poddawany jest smartfon. Przesyłanie dużych ilości danych obciąża procesor, pamięć oraz baterię.
Podobny sposób działania cechuje wejście Slimport. Wiele nowszych modeli smartfonów i telewizorów nie posiada jednak wymienionych wejść, dlatego w takich przypadkach pozostaje użycie aktywnego kabla lub połączenia bezprzewodowego.
10 grudnia 20212 minuty czytania
Porady
Jak oszczędzać dane komórkowe? 4 sprawdzone sposoby
W dzisiejszych czasach smartfon pozbawiony dostępu do internetu staje się praktycznie bezużyteczny. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto znać kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie danych. Chciałbyś wiedzieć, jak oszczędzać pakiety danych? Poznaj kilka skutecznych porad!
4 kwietnia 20223 minuty czytania
Super, że podoba Ci się ten wpis!
Chcesz go polubić? Jeśli tak, potrzebujemy
Twojej zgody na funkcjonalne pliki cookie.