agregacjapasm928x535.jpg
Porady

Czym jest agregacja pasm LTE?

16 września 2021 4 minuty czytania

Każdy dostawca internetu dąży do tego, żeby oferować swoich klientom coraz szybsze rozwiązania. Stąd rozwój sieci 5G, a także agregacja pasm LTE. Na czym polega ta technologia i jakie korzyści niesie dla użytkowników internetu mobilnego?

Spis treści:

Agregacja pasm LTE pozwala przyspieszyć działanie sieci bezprzewodowej. Wystarczy zaznaczyć, że zamiast jednego pasma, operator wykorzystuje aż cztery. Dla lepszego zrozumienia tej technologii wyjaśniamy, jak działa i co oznacza dla każdego, kto korzysta z sieci LTE.

Czym są pasma LTE?

Wyjaśnienie całego zagadnienia należy rozpocząć od tego, że sieć 4G LTE wykorzystuje cztery pasma częstotliwości. Z racji różnych właściwości, operatorzy korzystają z każdej z nich. Mowa o częstotliwościach:

  • 800 MHz,

  • 1800 MHz,

  • 2100 MHz,

  • 2600 MHz.

Najważniejszą cechą najniższej częstotliwości – 800 MHz – jest łatwość rozprzestrzeniania się. Oznacza to, że pasma 800 MHz docierają do najdalszych zakątków, oddalonych od miast czy innych zaludnionych ośrodków. Z kolei wyższe częstotliwości wykorzystywane są przede wszystkim w większych miastach, gdzie występuje wzmożone zapotrzebowanie na transfer danych. Pasma LTE 1800, 2100 oraz 2600 MHz zapewniają lepszą przepustowość.

Dzielenie pasm LTE

Z racji faktu, że możliwości każdej częstotliwości są ograniczone, są one podzielone między operatorów. Jak wiadomo, największe wycinki należą do czterech wiodących marek, czyli Play, T-Mobile, Plus oraz Orange. Operatorzy zarządzają swoimi wycinkami tak, żeby zaspokoić oczekiwania klientów korzystających z wszystkich sieci: 2G, 3G, 4G, a także 5G. Dla przykładu Play zmieniło na początku 2021 roku konfigurację dla częstotliwości 2100 MHz, właśnie z myślą o większej efektywności działania sieci LTE.

Konfiguracja poszczególnych częstotliwości jest niezwykle ważna w kontekście płynności działania poszczególnych sieci. Jeżeli zarządzanie będzie nieefektywne, szybko będzie dochodzić do przeciążeń. W efekcie klienci mogą nie móc korzystać z pełni możliwości, jakie oferuje np. sieć 4G LTE. Spadki wydajności odczuwalne są zwłaszcza w dużych miastach lub m.in. w trakcie imprez masowych, które przyciągają dużą liczbę osób, jak wydarzenia sportowe czy koncerty.

Jak zwiększyć prędkość internetu LTE?

Rozwiązaniem ewentualnych niedogodności związanych z prędkością internetu 4G może być agregacja pasm LTE. W ten sposób nie tylko można uzyskać szybsze łącze, lecz także zachować wysoką przepustowość przy dużych obciążeniach. Do niedawna każdy operator mógł wykorzystywać swoje stacje bazowe do obsługi jednocześnie tylko jednej częstotliwości. Obecnie możliwa jest jednak agregacja pasm LTE, co oznacza połączenie od dwóch do nawet czterech częstotliwości w jeden zbiorczy kanał. Oznacza to znaczący wzrost szerokości pasma. Z racji faktu, że każdy operator dysponuje szerokością około 20 MHz na każdym paśmie, w przypadku agregacji wydajność wzrasta czterokrotnie.

Warto również dodać, że agregacja pasm LTE to nie tylko szybszy internet, ale również większy dostęp do wydajnej sieci. Mimo rozwoju technologii sieci bezprzewodowych wciąż wielu użytkowników cierpi z powodu niestabilnego łącza. W przypadku sieci 4G LTE Ultra, która wykorzystuje agregację pasm, atutem jest również większa powierzchnia objęta znakomitym zasięgiem. Nie trzeba już szukać miejsca przy oknie na piętrze, żeby cieszyć się z wysokiej jakości transferu danych. Jeśli korzystasz z routera LTE i chcesz dowiedzieć się, jak poprawić jakość domowej sieci Wi-Fi, koniecznie przeczytaj artykuł Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi?.

Co można zyskać dzięki agregacji pasm LTE?

Korzyści płynące z wykorzystania technologii agregacji pasm LTE odczują przede wszystkim użytkownicy, którzy zamieszkują duże miasta, gdzie najczęściej dochodzi do przeciążeń sieci. Internet 

LTE dostępny jest bez ograniczeń, dzięki czemu nie zawiesza się ani nie zwalnia drastycznie w najmniej oczekiwanym momencie. Tego typu internet to świetne rozwiązanie dla domu. W praktyce stabilne i szybkie łącze umożliwia m.in.:

  • płynne oglądanie transmisji na żywo w najwyższej rozdzielczości 4K,

  • szybsze wczytywanie się filmów i seriali na serwisach streamingowych,

  • streamowanie bez zakłóceń,

  • możliwość grania online bez opóźnień oraz przy niskim PING-u,

  • szybsze pobieranie plików o dużej objętości,

  • słuchanie muzyki w najwyższej dostępnej jakości.

Warto jednak dodać, że agregacja pasm LTE wymaga nie tylko usprawnienia stacji bazowych operatorów. Również sprzęt, który odbiera sygnał internetu, musi być przystosowany do agregacji pasm. W przypadku smartfonów dotyczy to urządzeń tzw. szóstej kategorii. Podobne wymagania odnoszą się do modemów LTE. Żeby dowiedzieć się, czy dane urządzenie obsługuje agregowane pasma, należy sprawdzić specyfikację sprzętu. Powinny znajdować się tam następujące symbole:

  • 2 CA – oznacza jednoczesne wykorzystanie dwóch częstotliwości z prędkością do 300 Mb/s,

  • 3 CA – oznacza jednoczesne wykorzystanie trzech częstotliwości z prędkością do 500 Mb/s,

  • 4 CA – oznacza jednoczesne wykorzystanie czterech częstotliwości z prędkością do 600 Mb/s.

Warunkiem do korzystania z agregacji pasm LTE jest również znajdowanie się w obrębie zasięgu takiej sieci. Żeby to zweryfikować, należy wejść na mapę zasięgu Play, a następnie wybrać sieć 4G LTE Ultra.

Chociaż powszechność dostępności sieci 5G oraz urządzeń, które ją obsługują, rośnie, sieć LTE jeszcze przez długi czas będzie intensywnie wykorzystywana przez użytkowników internetu mobilnego. Dlatego warto rozwijać rozwiązania, które zapewniają najkorzystniejsze warunki do cieszenia się z pełni możliwości właśnie internetu LTE.

Sprawdź także: Prędkość wysyłania a prędkość pobierania plików - od czego zależy i dlaczego tak się różni?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl