AdobeStock_1046857079.jpg
Porady

Czy w samolocie jest Wi-Fi – co warto wiedzieć o łączności w powietrzu?

18 października 2024 4 minuty czytania

Samolot to najbardziej komfortowy i najszybszy środek transportu. Jedynym minusem czasem jest dostęp do Internetu. Jednak aktualnie linie lotnicze zaciekle walczą o klienta i oferują pasażerom dodatkowe udogodnienia, w tym Internet dostępny także podczas korzystania z trybu samolotowego. To natomiast oznacza utratę połączenia z siecią komórkową, dlatego przyda się aktywna usługa poczty głosowej.

Spis treści:

 

  1. Internet bezprzewodowy w samolotach – co należy wiedzieć?
  2. Wi-Fi w samolocie – technologie ATG, Ku-Band lub Ka-Band
  3. Jak włączyć tryb samolotowy w samolocie?
  4. Poczta głosowa w Play podczas lotu samolotem – Standard i Premium

Internet bezprzewodowy w samolotach – co należy wiedzieć?

Przede wszystkim na wysokości przelotowej w samolocie nie działa Internet z pakietu danych operatora sieci komórkowej. Czy w samolocie można używać telefonu? Tutaj warto wiedzieć, że po starcie zasadniczo należy przełączyć urządzenie w tryb samolotowy. To zalecenia ważne dla bezpieczeństwa lotów, ponieważ urządzenia zakłócają systemy nawigacyjne samolotów. Z pewnością brak przełączenia telefonu w tryb samolotowy nie doprowadzi do katastrofy, ale warto to zrobić, szczególnie że na wysokości kilku kilometrów smartfon i tak nie odbiera sygnału sieci komórkowej.

Poza tym linie lotnicze coraz częściej oferują bezprzewodowy Internet Wi-Fi. Dostęp zależy od przewoźnika, trasy i typu samolotu (np. przy lotach długodystansowych). Wi-Fi znaleźć można na pokładach wybranych samolotów linii LOT, Wizz Air, Lufthansa, British Airways, Aegean Airlines, Turkish Airlines, KLM, Iberia, Finnair, Austrian Airlines, Quatar Airways czy EasyJet. O dostępność do Wi-Fi podczas lotu można zapytać w biurze obsługi klienta linii lotniczej.

Niestety, rzadko jest to usługa darmowa. Przewoźnik może udostępnić darmowy Internet wliczony w cenę biletu pasażerom klasy pierwszej, biznes, premium lub członkom programów lojalnościowych. W samolotach może również obowiązywać limit danych do wykorzystania. Linie mogą także blokować dostęp do określonych stron lub streamingu.

Przed skorzystaniem z Internetu warto sprawdzić sposób naliczania i aktualny cennik Wi-Fi w samolocie. Koszty są różne w zależności od przewoźnika, trasy i pakietu (np. do oglądania filmów, do przeglądania Internetu, na 30 minut), ale należy liczyć się z wydatkiem nawet kilkudziesięciu USD lub EUR.

Sprawdź też: Jaki internet na weekendowy city break?


Wi-Fi w samolocie – technologie ATG, Ku-Band lub Ka-Band

Żeby oferować Internet Wi-Fi, samoloty wykorzystują zróżnicowane rozwiązania. Główne technologie to ATG, Ku-Band lub Ka-Band:

  • ATG (ang. Air to Ground) – połączenie wykorzystujące naziemne wieże komórkowe, dlatego może być powolne i mało stabilne,
  • Ku-band – połączenie wykorzystujące satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Internet w samolocie jest szybszy i stabilniejszy, ale również droższy,
  • Ka-band – połączenie wykorzystujące satelity na wysokiej orbicie okołoziemskiej (GEO). Pasażerowie mogą wówczas cieszyć się szybkim i niezawodnym połączeniem internetowym. Minusem są wysokie koszty.

Niezależnie od technologii sygnał jest przekazywany do anteny zamontowanej na kadłubie samolotu. Natomiast już samo połączenie z samolotowym Wi-Fi wygląda tak samo, jak korzystanie z sieci bezprzewodowej w domu. W pierwszej kolejności należy wyszukać sieć przewoźnika, a następnie potwierdzić tożsamość, zwykle poprzez wpisanie hasła. To wszystko przy korzystaniu z trybu samolotowego.

Jak włączyć tryb samolotowy w samolocie?

Przełączenie telefonu w tryb samolotowy jest szybkie i proste. Wystarczy rozwinąć pasek powiadomień (Android) lub centrum sterowania (iOS), a następnie nacisnąć odpowiednią ikonę z obrazkiem małego samolotu. Jeżeli telefon nie ma trybu samolotowego, należy wyłączyć urządzenie.

Sprawdź także: Tryb samolotowy nie tylko w samolocie. Kiedy warto korzystać z trybu samolotowego?

Włączenie trybu samolotowego to zerwanie połączeń zewnętrznych (Internet, NFC, sieć komórkowa). Dlatego nie ma możliwości:

  • wykonywania oraz odbierania połączeń telefonicznych;
  • wysyłania i odbierania wiadomości SMS,
  • korzystania z Internetu (z wyjątkiem Wi-Fi w samolocie).

Jednak nawet jeżeli pasażer nie korzysta z Wi-Fi udostępnionego przez linie lotnicze, smartfon wcale nie jest bezużyteczny. Z telefonu z włączonym trybem samolotowym korzystać można w trybie offline. Można na przykład:

  • odtwarzać pobrane materiały wideo,
  • słuchać plików muzycznych zapisanych w pamięci telefonu,
  • czytać ściągnięte e-book,
  • grać w gry mobilne w trybie offline,
  • korzystać z aplikacji mobilnych działających offline.

Sprawdź także: NFC – co to jest i w jaki sposób działa?

Poczta głosowa w Play podczas lotu samolotem – Standard i Premium

Jeżeli linie lotnicze oferują Internet Wi-Fi, a pasażer skorzysta z usługi, bieżąca komunikacja jest możliwa poprzez komunikatory internetowe. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również poczta głosowa. To doskonała usługa na czas, kiedy nie można odebrać telefonu, na przykład podczas lotu samolotem.

Poczta głosowa Play to dwa warianty usługi – Standard i Premium. W obu przypadkach usługę włączyć można bezpłatnie krótkim kodem USSD lub w aplikacji Play24. System pomaga ustawić wszystkie parametry i stworzyć własne powitanie.

Sprawdź także: Przydatne kody w Play na kartę – sprawdź, o czym pamiętać!

Popularniejsza jest poczta głosowa Standard Play. To usługa bezpłatna, bez narażania na dodatkowe miesięczne koszty.

Należy również wiedzieć, jak odsłuchać pocztę głosową w Play. To jednak bardzo proste, ponieważ wystarczy zadzwonić na numer *200 lub 790 200 200. W przypadku poczty Premium nagrane wiadomości odsłuchać można w aplikacji Poczty Głosowej. Dodatkowo w formie plików dźwiękowych nagrania są przesyłane na adres e-mail lub we wiadomości MMS. Po otrzymaniu informacji o nagraniu, po włączeniu do sieci (np. po lądowaniu) można oddzwonić do dzwoniącego.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl