przejscie-ztechnologii-5g-na-6g.jpg
Newsy

Wszystko, co wiemy o 6G – jakie możliwości może dać szósta generacja?

29 stycznia 2025 4 minuty czytania

W Polsce cały czas wdrażana jest technologia 5G, a już w kolejce czeka 6G. Co oferuje nowa generacja? Poznaj więcej szczegółów!

Metody komunikacji zmieniają się bardzo dynamicznie. W Polsce nadal trwa wdrażanie sieci 5G. Tymczasem już teraz coraz częściej słyszy się o technologii 6G. Prace nad rozwojem nowej technologii potrwają jeszcze przynajmniej kilka lat. Natomiast już teraz warto zastanowić się, co przyniesie następna generacja i jak wpłynie na obszary życia codziennego.

Spis treści:

  1. Prace nad technologią 6G

  2. Sieci 5G i 6G – kluczowe różnice

  3. Zastosowanie technologii 6G

  4. Wyzwania związane z technologią 6G

  5. Kiedy zadebiutuje sieć 6G?

Prace nad technologią 6G

Sieć 5G to najnowszy dostępny standard komunikacji mobilnej. Użytkownicy mający smartfony 5G doceniają szybszy transfer danych nawet do kilkuset Mb/s. Inne zalety to mniejsze opóźnienia i większa przepustowość. Mimo wszystko ze względu na stabilność sygnału nadal lepszy jest Internet światłowodowy.

Natomiast już teraz trwają zaawansowane prace nad kolejnym standardem w technologii komunikacyjnej, czyli siecią 6G. Wiosną 2024 roku grupa robocza 3GPP SA1 zaprezentowała logo oraz przedstawiła założenia i scenariusze użycia nowej technologii.

Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji – 3G (IMT-2000), 4G/LTE (IMTAdvanced) i 5G (IMT-2020), Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) określił już zbiór rekomendacji i wymagań wobec nowej sieci (IMT-2030). To duży krok naprzód w rozwoju technologii 6G. To tylko jeden z projektów badawczych oceniających potencjał sieci 6G, inne to np. Hexa-X i NG Alliance. 

Nad rozwojem technologii komunikacyjnej 6G pracują także Azjaci. Już wiosną 2024 roku Japończycy przeprowadzili udane teksty urządzenia bezprzewodowego obsługującego sieć 6G. Nie ociągają się także Chińczycy, którzy wysłali w kosmos satelitę obsługującego 6G, po czym skupili się na pracach rozwojowych.

     Sprawdź także: Czym jest 5G?

Sieci 5G i 6G – kluczowe różnice

Sieć 6G wznosi łączność telekomunikacyjną na zupełnie nowy poziom, znacznie wykraczający poza możliwości standardu 5G. Najlepiej obrazuje to porównanie obu technologii.

Prędkość transmisji danych

  • Sieć 5G - do 20 Gb/s
  • Sieć 6G - do 1 Tb/s

Opóźnienia

  • Sieć 5G - do 1 milisekundy
  • Sieć 6G - do mikrosekund

Częstotliwości

  • Sieć 5G - od 30 GHz do 300 GHz
  • Sieć 6G - pasma terahercowe (THz)

Integracja z IoT

  • Sieć 5G - częściowa integracja z urządzeniami Internetu Rzeczy (IoT)
  • Sieć 6G - pełna integracja z urządzeniami Internetu Rzeczy (IoT)

     Sprawdź także: Światłowód vs. 5G – co wybrać w 2025 roku?

Zastosowanie technologii 6G

Wprowadzenie standardu 6G powinno przynieść duże korzyści. Dotyczy to komunikacji oraz wielu innych dziedzin życia:

  • Rozrywka – nowa technologia ma zapewnić niespotykaną prędkość przesyłu danych i niskie opóźnienia Internetu. Zagwarantuje to wysoką jakość dźwięku i obrazu, dlatego standardem będą transmisje live w rozdzielczości 8K czy 16K. Łatwiej dostępna będzie wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Docenią to również użytkownicy telewizji MAX w Play oraz platform i serwisów streamingowych (np. max, Amazon Prime, Netflix, SkyShowtime), którzy będą oglądać filmy i wydarzenia sportowe bez opóźnień i zawieszania się transmisji.

  • Medycyna – sieć 6G pozwoli zdalnie monitorować pacjentów, a nawet przeprowadzać na odległość zabiegi chirurgiczne.

  • Transport – dotyczy zwłaszcza pojazdów autonomicznych, czyli tych poruszających się bez udziału kierowcy. Wykorzystująć sieć 6G auta będą mogły komunikować się pomiędzy sobą i z infrastrukturą drogową.

  • Gospodarka – rozwój nowych modeli biznesowych i usług opartych na zaawansowanych technologiach komunikacyjnych poprawi produktywność.

  • Przemysł – automatyzacja procesów produkcyjnych i logistyki już teraz jest faktem. Po debiucie nowej technologii fabryki w pełni wykorzystają potencjał IoT, AI i robotyki. Zwiększy to wydajność zakładów przy jednoczesnej redukcji kosztów.

  • Edukacja – korzyści w obszarze nauki zdalnej, co podniesie jakość nauczania i zwiększy dostęp do specjalistycznych zajęć online.

  • Bezpieczeństwo – rozwój systemów służących monitorowaniu, zapobieganiu i reagowaniu na najróżniejsze zagrożenia.

Wyzwania związane z technologią 6G

Sieć 6G oznacza więc nie tylko niezawodny dostęp do szerokopasmowego Internetu w telefonie. Technologia 6G będzie mieć wpływ na całą rzeczywistość w dużo większym zakresie niż sieć 5G. To standard, w którym każde urządzenie - od lodówki po samochód, będzie stale podłączone do sieci. Otwiera to ogromne możliwości, natomiast nie wiadomo, czy uda się w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w technologii. Wiele zależy od skutecznej transformacji cyfrowej m.in. korzystanie z chmury, narzędzia AI.

Już teraz należy również postawić pytanie o cyberbezpieczeństwo. Nowa technologia pod postacią wszechobecnej łączności niewątpliwie niesie w sobie duże wyzwania w zakresie zachowania prywatności. Urządzenia stale podłączone do sieci muszą zostać odpowiednio zabezpieczone pod kątem ochrony danych i informacji. Już teraz podnoszą się głosy o nadmiernej inwigilacji, co niewątpliwie łamie przepisy Konstytucji.

Rozwiązania technologiczne np. zaawansowane techniki szyfrowania, uwierzytelnianie dla aplikacji mogą nie wystarczyć, a aktualizacji będzie trzeba poddać prawa i regulacje. Niezbędna jest też dyskusja nad odpowiedzialnymi zachowaniami samych konsumentów. Patrząc szerzej, właściwie zabezpieczona musi być także cała infrastruktura.

     Sprawdź także: Dlaczego warto wybrać abonament i smartfon 5G?

Kiedy zadebiutuje sieć 6G?

Niezależnie od tego, jak dynamicznie będą postępowały prace nad nowym standardem telekomunikacji, debiut sieci 6G będzie mieć miejsce nie wcześniej niż za kilka lat. Na razie trudno ocenić, kiedy dokładnie technologia na dobre zadebiutuje i zostanie rozpowszechniona na świecie. Według różnych analiz ocenia się, że może to być w okolicach 2030 roku.

Oznacza to, że jest jeszcze trochę czasu, aby przygotować się do wdrożenia sieci 6G. Należy mieć nadzieję, że nowy standard telekomunikacyjny nie tylko podniesie komfort życia, ale również będzie kontrolowany przez odpowiednie organy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl