Sztuczna inteligencja – co to jest, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać 1.jpg
Newsy

Sztuczna inteligencja – co to jest, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?

2 maja 2023 4 minuty czytania

Technologia ta prawdziwą furorę robi jednak od niedawna, a przyczyną stał się Chat GPT.

O istnieniu AI słyszy się od wielu lat. Technologia ta prawdziwą furorę robi jednak od niedawna, a przyczyną stał się Chat GPT. Opracowany przez Open AI program sprawił, że na nowo rozgorzały o niej dyskusje. O tym, co to jest sztuczna inteligencja, jakie daje możliwości i jakie niesie zagrożenia, warto wiedzieć, ponieważ już dziś ma ona wpływ na życie.

Spis treści:

  1. Czym jest sztuczna inteligencja?

  2. Rozwój sztucznej inteligencji – czy Chat GPT to rewolucja?

  3. Inne zastosowania sztucznej inteligencji

Czym jest sztuczna inteligencja?

Pojęcie AI (ang. artificial intelligence) istnieje już od niemal 70 lat, a mimo tego do dziś nie powstała jedna powszechnie akceptowalna definicja sztucznej inteligencji. Wpływ na postrzeganie tej dziedziny odegrało przede wszystkim Hollywood prezentujące ją jako niezwykle zaawansowaną technologię, zdolną do konkurowania z człowiekiem, a nawet zastąpienie go. Jak bardzo branża filmowa minęła się z prawdą? Z jednej strony mocno, ponieważ, przynajmniej na razie, nie zanosi się, by roboty przejęły władzę nad światem. Z drugiej twórcy kina i futuryści mieli rację, kreśląc jej obraz jako technologii, która jest w stanie zastąpić człowieka w wielu dziedzinach życia.

Jako definicję sztucznej inteligencji można uznać programy komputerowe zdolne do interpretacji zebranych danych w celu rozwiązywania złożonych problemów i tworzenia nowych rzeczy. Częścią AI jest uczenie maszynowe, czyli wykorzystanie wprowadzonych przez człowieka informacji do zwiększania własnych możliwości i wydajności. Przykładem zastosowania AI są algorytmy wyszukiwarek. Na podstawie aktywności użytkownika dopasowują do niego wyświetlane treści. W międzyczasie uczą się też, co potencjalnie będzie w stanie zainteresować internautę i podsuwa podobne, jej zdaniem, treści.

Sprawdź:  Play Expert poleca: najlepsze filmy science-fiction na Netfliksie

Rozwój sztucznej inteligencji – czy Chat GPT to rewolucja?

O tym, jak działa sztuczna inteligencja, codziennie przekonują się miliony osób. Jednym z narzędzi, które to umożliwia, jest Chat GPT, czyli program wykorzystujący bazy danych języków naturalnych do komunikacji z człowiekiem. Sama znajomość słów to jednak jeszcze za mało, żeby rozmawiać. Potrzebna jest też wiedza na temat świata, którą chatbot otrzymał z ogromnych zbiorów danych zgromadzonych przez Open AI. Chatbot został zaimplementowany m.in. do wyszukiwarki Bing, dzięki czemu jest w stanie odpowiadać na pytania internautów.

Czy umiejętność udzielania odpowiedzi użytkownikom to faktycznie rewolucja? Być może, choć trzeba mieć świadomość, że początkowy entuzjazm wcale nie musi przyczynić się do powszechnego wykorzystania Chat GPT. Istnieje jednak szansa, że technologia ta wywróci do góry nogami układ sił w branży big tech. Szybkie i konkretne odpowiedzi prezentowane przez chatbota są użyteczniejsze dla internautów niż żmudne przeszukiwanie stron internetowych. Stracić może na tym dotychczasowy hegemon, czyli Google. Zyskać ma szansę Microsoft i jego wyszukiwarka Bing, która w innych okolicznościach pozostałaby niszowym narzędziem.

Sprawdź:  Najlepsza wyszukiwarka internetowa, czyli jaka?

Chat GPT jest też zaawansowaną technologią zdolną choćby do programowania. Nie warto jednak z góry zakładać, że kodujący chatbot doprowadzi do masowych zwolnień w sektorze IT. Przynajmniej jak do tej pory popełnia wiele błędów, a do tego potrafi wykorzystywać zgromadzone dane tylko w pewien zdefiniowany sposób. Innymi słowy, brakuje mu kreatywności potrzebnej do programowania. Bez wątpienia sprawdzi się za to wszędzie tam, gdzie wykonuje się powtarzalne czynności. Czy jednak jest to coś niezwykłego? Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwie to zjawisko znane już od czasów rewolucji przemysłowej.

Inne zastosowania sztucznej inteligencji

Choć sztuczna inteligencja nie jest, a być może nigdy też nie będzie zdolna w pełni zastąpić człowieka, jej potencjał jest bardzo duży. Już dziś warto ją sprawdzić, uruchamiając asystenta głosowego w smartfonie, tablecie, smart TV lub inteligentnym głośniku. Dzięki takim narzędziom da się wyszukiwać informacje w internecie, tłumaczyć teksty i słowo mówione z obcych języków, sterować innymi urządzeniami, włączać wybrany film lub piosenkę itd. Nie trzeba w tym celu nawet podnosić telefonu, ponieważ wystarczy smartwatch. Zaawansowane modele wykorzystujące AI w swojej ofercie ma m.in. sieć Play. Klienci mogą wybierać między inteligentnymi zegarkami zarówno od Fitbit, jak i od Samsunga czy innych producentów. W ofercie operatora są również inteligentne telewizory np. marki LG.

Sprawdź:  Smart home – co to jest i ile to kosztuje?

Potencjał AI wykorzystują niektóre aplikacje mobilne. Pomaga to m.in. osobom, które chcą dobrać odzież, kosmetyki lub ubrania do sylwetki oraz odcienia skóry i koloru włosów. Ze sztucznej inteligencji użytek robią także producenci i sprzedawcy mebli. Dzięki niej klienci mogą sprawdzić, czy upatrzona szafa, wybrane łóżko albo wymarzona kanapa będą pasować do wystroju pomieszczenia.

AI stanowi też, co zrozumiałe, podstawę rozwiązań smart home. Inteligentne lodówki na podstawie zużycia produktów podpowiadają właścicielom, kiedy się one skończą i kiedy trzeba będzie pójść do sklepu, żarówki włączają się i dopasowują natężenie światła do godzin aktywności domowników, a grzejniki uruchamiają krótko przed ich powrotem do mieszkania.

Możliwości są naprawdę ogromne i wykraczają nawet poza próg domu. Przy pomocy sztucznej inteligencji już dziś da się wyznaczać drogę w nawigacji samochodowej. W przyszłości ma ona np. wykrywać usterki w aucie i sama zgłaszać konieczność naprawy w warsztacie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl