Smart home – co to jest i ile to kosztuje.jpeg
Porady

Smart home – co to jest i ile to kosztuje?

31 stycznia 2022 4 minuty czytania

Dowiedz się, co składa się na elementy inteligentnego domu, jak rozwiązania typu smart mogą wpłynąć na jakość Twojego życia

Smart home to odpowiedź na dwie ważne dla większości z nas potrzeby: komfort oraz bezpieczeństwo. Dowiedz się, co składa się na elementy inteligentnego domu, jak rozwiązania typu smart mogą wpłynąć na jakość Twojego życia i z jakimi kosztami się wiążą.

Spis treści:

Czym jest inteligentny dom?

Współcześnie niemal w każdym domu znaleźć można router Wi-Fi, który tworzy domową bezprzewodową sieć. Okazuje się, że niewiele więcej potrzeba, żeby zamienić swoje cztery kąty w smart home. Idea inteligentnego domu polega na możliwości sterowania różnymi elementami wyposażenia przy pomocy aplikacji mobilnej w smartfonie. W zależności od wybranego systemu smart home, możemy zarządzać takimi aspektami jak:

  • oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne,

  • monitoring,

  • ogrzewanie,

  • otwieranie i zamykanie zamków w drzwiach,

  • rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym,

  • otwieranie i zamykanie bramy na posesję.

Wszystko to można robić zdalnie. Jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu w smartfonie oraz sprawne Wi-Fi w domu. Jak działają poszczególne systemy smart home? Kluczowe są odpowiednie czujniki i sterowniki. To one pozwalają zarządzać poszczególnymi elementami domu lub wykryć zagrożenie (np. włamanie albo ulatniający się tlenek węgla).

Za przykład działania urządzeń smart home mogą posłużyć inteligentne głowice termostatyczne, które umożliwiają zdalne sterowanie temperaturą w domu bądź mieszkaniu. Głowice umożliwiają zarówno sterowanie ręczne, jak i regulowanie temperatury na odległość, za pomocą aplikacji mobilnej. Można zmienić ustawienia ogrzewania w danej chwili lub ustalić harmonogram, dzięki któremu ogrzewanie będzie wyłączać się np. w czasie pobytu domowników w pracy lub szkole. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 40% energii zużywanej na ogrzewanie. Jest to możliwe m.in. dzięki czujnikom otwartych okien. Jeśli chcemy wpuścić do wnętrza trochę świeżego powietrza, głowice rozpoznają uchylone okno i automatycznie wyłączą ogrzewanie. Tego typu elementy smart home współpracują z popularnymi systemami jak Apple HomeKit, Google Home czy Amazon Alexa.

Smart home – od czego zacząć?

Na początek warto wypróbować proste urządzenia smart, żeby przekonać się o korzyściach płynących z tego typu rozwiązań. Idealnym przykładem może być oświetlenie. To bardzo proste – wystarczy zamienić dotychczasowe żarówki na produkty smart. Do najpopularniejszych inteligentnych żarówek należą produkty z serii Philips Hue. W kolekcji znaleźć można zarówno żarówki LED, jak i oświetlenie zewnętrzne, którymi można sterować zdalnie przy pomocy aplikacji Philips Hue na smartfon. W przypadku żarówek możliwe jest również ustawienie barwy światła, zależnie od aktywności domowników. Do pracy lepsze będzie intensywne, białe światło, natomiast podczas wieczornego odpoczynku można wybrać słabsze, ciepłe oświetlenie.

Jaki system wybrać?

Kompletowanie kolejnych smart rozwiązań to sposób na zautomatyzowanie wielu elementów posesji. Korzystanie z kilku aplikacji do sterowania układami w domu może być jednak uciążliwe i niepraktyczne. Dlatego planując instalację inteligentnych rozwiązań, warto zdecydować się na jednolity system, który będzie wygodny w obsłudze i bezawaryjny. Takie rozwiązanie proponujemy w Play. Zestaw Inteligentny Dom odpowiada najważniejszym potrzebom właścicieli domów oraz mieszkań. W ramach pakietu można wprowadzić smart systemy w trzech sferach:

  • oświetlenie,

  • ogrzewanie,

  • bezpieczeństwo.

Za aspekty związane z oświetleniem odpowiada wspomniany już system Philips Hue, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Sterowanie temperaturę w domu odbywa się przy pomocy systemu Honneywell, który jest wyjątkowo prosty w instalacji oraz obsłudze. Umożliwia podział mieszkania na strefy oraz ustawienie osobnej temperatury dla każdego pomieszczenia. Z kolei o bezpieczeństwo zadba zaawansowany system czujników, który współpracuje z monitoringiem. Z poziomu smartfona można np. sprawdzić, czy okno lub drzwi nie zostały nieplanowanie otwarte. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto zastanawiał się po wyjściu z domu, czy na pewno zamknął za sobą drzwi. Bezpieczny dom to również troska o najmłodszych. W Inteligentnym Domu Play można za pośrednictwem kamery czuwać nad spokojnym snem dzieci.

Czujniki, poza ruchem, wykrywają również niebezpieczeństwo. Chodzi przede wszystkim o takie zagrożenia jak:

  • ulatniający się czad,

  • dym,

  • zalanie,

  • obecność włamywacza.

Czujniki z kamerami błyskawicznie wysyłają powiadomienie na telefon o pojawieniu się jakiegoś z zagrożeń. Pozwala to na szybszą reakcję i uratowanie swojego dobytku. Dzięki nowoczesnej technologii można na czas powiadomić służby i w porę wrócić do domu.

Ile to kosztuje?

Koszt wprowadzenia inteligentnych rozwiązań do domu uzależniony jest od liczby zautomatyzowanych elementów. Wymiana żarówek i zakup zestawu startowego smart oświetlenia to wydatek od 500 do 1000 zł. Kwota uzależniona jest od rodzaju gwintu czy liczby źródeł światła, które będą wyposażone w inteligentne żarówki. Podobnie jest w przypadku głowic termostatycznych.

Szacując koszt inwestycji, warto pamiętać o płynących z tego korzyściach. Przede wszystkim można zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Jak już zostało wspomniane, smart ogrzewanie może wiązać się z obniżką kosztów w tym zakresie nawet do 40%. A jeśli chodzi o powiadomienie domowników o zagrożeniu pożarowym – trudno to jakkolwiek wycenić. W końcu smart home może zapewnić bezpieczeństwo, które dla większości z nas jest bezcenne.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl