Jak działa światłowód.jpg
Materiały video Internet

Jak działa światłowód?

24 października 2023 6 minut czytania

Światłowody to najnowocześniejsza obecnie technologia dostępu do internetu, która pozwala korzystać jego odbiorcom z sieci z dużą prędkością.

Odkryj tajemnice światłowodu! Światłowody to najnowocześniejsza obecnie technologia dostępu do internetu, która pozwala korzystać jego odbiorcom z sieci z dużą prędkością, minimalnymi opóźnieniami i praktycznie bez zakłóceń, które znamy z wcześniejszej technologii internetu, dostarczanymi przewodami miedzianymi. Czym jest i skąd się wzięła jego nazwa? Jak przebiega instalacja? Dlaczego warto zdecydować się na internet światłowodowy?

Spis Treści:

 1. Czym jest internet światłowodowy?
 2. FTTX, FTTH, FTTB, FTTC – czyli kilka słów o rodzinie technologii światłowodu
 3. Technologie dostępu do internetu – porównanie
 4. Jak wygląda instalacja światłowodu?
 5. Czy warto zdecydować się na internet światłowodowy?
 6. Internet światłowodowy a LTE

Czym jest internet światłowodowy?

Światłowód to nic innego jak przewód, w którym światło jest nośnikiem informacji – stąd też pochodzi jego nazwa. Światłowodowe medium transmisyjne jest wykonane z przezroczystego włókna szklanego połączonego z innymi tworzywami sztucznymi. Poszczególne rodzaje kabli światłowodowych (z włóknami jednomodowymi lub wielomodowymi, włóknisty, paskowy, warstwowy) różnią się pod względem sposobu załamywania światła, grubości czy sposobu wykonania. Wszystkie jednak są doskonałym nośnikiem danych, zapewniającym szybki i niezawodny internet światłowodowy, a także telewizję oraz usługi telefoniczne.

Opisując to w prosty sposób, internet dostarczany jest kablami światłowodowymi od naszego operatora do naszego domu w gniazdku internetowym. Dzięki temu, że nie stosuje się tu żadnych elementów elektrycznych – światłowody są odporne na wyładowania elektromagnetyczne i zakłócenia atmosferyczne, takie jak nagła zmiana pogody, silny wiatr czy burze i ulewy. Tak więc na samym końcu tego przewodu możemy cieszyć się z sygnału cały czas na tym samym poziomie co na jego wejściu, czyli przy źródle sygnału u naszego operatora.

FTTX, FTTH, FTTB, FTTC – czyli kilka słów o rodzinie technologii światłowodu

Światłowody są częścią technologii FTTX, w której przeważającej większości medium transmisyjnym jest światłowód łączący centralę z indywidualnymi odbiorcami. Nie oznacza to jednak, że światłowód w każdym przypadku płynie w prostej linii od operatora do użytkownika. Coraz częściej nowe połączenia światłowodowe podłącza się do wspólnej sieci za pomocą licznych urządzeń aktywnych (wzmacniacze) i pasywnych (splitery optyczne).

Nazwa FTTX odnosi się do tego, jak skonstruowana jest infrastruktura, czyli jak daleko sam światłowód dociera. W przypadku:

 • FTTH (Fiber To The Home) – dociera on do zewnętrznej ściany mieszkania, a nawet wchodzi do samego lokalu;
 • FTTC (Fiber To The Cabinet) – światłowód dociera do skrzynki rozdzielczej na osiedlu;
 • FTTB (Fiber To The Building) – do budynku. 

Technologie dostępu do internetu – porównanie

Światłowody są nośnikiem światła, które podobnie jak fale elektromagnetyczne, służą do transmisji danych. W kablach światłowodowych modulowana fala świetlna płynie dokładnie z punktu A do punktu B bez zatrzymywania się i z bardzo dużą odpornością na zakłócenia.

Wszystko to dzięki budowie światłowodu, która zapewnia płynne przesyłanie danych. Jego ścianki sprawiają z kolei, że promienie świetlne stale odbijają się od ich powierzchni, dzięki czemu fale światła mogą być zatrzymane w przewodzie i przewodzone do miejsca docelowego. Wszystko to sprawia, że w porównaniu do innych technologii wykorzystujących jako nośnik informacji fale elektromagnetyczne (np. DSL) internet światłowodowy zapewnia najbardziej stabilne połączenie i umożliwia najszybszy transfer danych.

Istotny dla użytkowników światłowodów może być też fakt, że przy tradycyjnym dostarczaniu internetu przewodami miedzianymi, sygnał dzielony jest na liczbę użytkowników w danym gospodarstwie domowym, przez co każdy z nich może odczuwać spadki prędkości czy stabilności łącza. W przypadku światłowodów, których pojemność jest dużo większa, wrażenia z korzystania z nich są dla każdego odbiorcy identyczne. Nawet w przypadku, gdy korzysta z nich kilku użytkowników w tym samym czasie.

Jak wygląda instalacja światłowodu?

Sieć FTTH składa się z trzech głównych sekcji:

 • dosyłowa – tutaj odbywa się przekazanie sygnału optycznego z centrali do punktu dosyłowego, czyli szafek lub studni, w których odbywa się podział sygnału pomiędzy wszystkich klientów;
 • pionowa – łączy poszczególne piętra budynku;
 • pozioma – łączy poszczególne mieszkania bądź lokale.

Tworzące jedną wielką sieć, kable światłowodu prowadzone są pod ziemią lub napowietrznie (na słupach), a także w ścianach budynku czy szachtach. Poszczególne sekcje łączy się za pomocą złączy, spawów lub bezpośrednio w punkcie dystrybucyjnym, a sygnał rozgałęzia się dzięki spliterom.

Ostatnim koniecznym elementem pozwalającym na pełne działanie internetu jest odbiornik światłowodowy oraz router domowy (mogą to być również urządzenia zintegrowane).

Jaki router do światłowodu najlepiej wybrać?

W większości przypadków zostanie udostępniony na czas trwania umowy przez operatora. Można również zakupić własny router – ważne jest, aby posiadał złącze WAN RJ-45. Warto także, aby router do światłowodu odpowiadał wysokiej przepustowości podłączonego internetu, miał szeroki zasięg (o czym decyduje liczba wbudowanych anten i obsługiwane standardy wifi 2,4 i 5 Ghz), kilka portów LAN Gigabit Ethernet RJ45, a także możliwość prostej konfiguracji – radzi Konrad Dzik, Kierownik Zespołu Fiber Academy w Play.

Sprawdź także: Czy router ma wpływ na szybkość internetu?

Aby sprawdzić, czy podłączony światłowód działa tak, jak powinien, można przeprowadzić test prędkości internetu, czyli speed test pokazujący szybkość przesyłania i odbierania danych, jaka w typowych dla światłowodów złączach asymetrycznych, powinna być zbliżona do deklarowanej przez operatora.

Czy warto zdecydować się na internet światłowodowy?

Internet światłowodowy zapewnia wiele korzyści:

 • wysoka przepustowość;
 • niski PING (ważny w np. w grach online);
 • ultraszybkie pobieranie danych, standardowo do 1 Gb/s, a w najnowszych technologiach nawet do 5 Gb/s;
 • brak problemów z łącznością wywołanych złą pogodą czy jednoczesną aktywnością wielu użytkowników (i to na różnych urządzeniach mobilnych podpiętych do jednej sieci);
 • koniec z zawieszającymi się stronami, zatrzymującymi się w trakcie pobierania plikami czy zacinającymi się filmami (buforowanie) – jest za to błyskawiczna odpowiedź serwerów (niski ping) i płynny streaming (Netflix czy HBO Max);
 • kable światłowodowe są trwałe, bezawaryjne (nie licząc ingerencji osób trzecich) i w przeciwieństwie do przewodów miedzianych, światłowody są bardziej odporne na zakłócenia, nie korodują i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu – nie ma konieczności ich wymiany nawet przez 40 lat.

Internet światłowodowy, a LTE

LTE (ang. Long Term Evolution), to standard bezprzewodowego przesyłu danych w sieciach komórkowych czwartej generacji (4G), nadawany za pośrednictwem masztów telefonicznych (BTS’ów). Internet LTE 4G jest szybki, stabilny i ogólnodostępny, choć pewnym ograniczeniem mogą być limity transferu. Można korzystać z niego w każdym dowolnym miejscu, bez potrzeby montowania kabli, jak w przypadku instalacji światłowodu. Dzięki światłowodom jednak zyskuje się niezawodny dostęp do internetu, na który nie ma wpływu odległość użytkownika od nadajnika ani zakłócenia zasięgu spowodowane zbyt dużym obciążeniem lub złymi warunkami pogodowymi, co zdarza się nawet przy tak nowoczesnych technologiach, jak LTE.

Sprawdź także: Internet LTE czy światłowód – co najlepiej wybrać?

Światłowód jest bezawaryjny i ultraszybki, choć ma swoje ograniczenie dotyczące dostępności. Infrastruktura FTTH w Polsce rozwija się sukcesywnie, aczkolwiek stopniowo i do tej pory dostęp do niego mieli przede wszystkim mieszkańcy większych miast, co jednak zmienia się dzięki inwestycjom operatorów oraz programowi POPC – budowy infrastruktury światłowodowej w mniejszych miejscowościach finansowanej przez Unię Europejską.

Natomiast LTE jest szybki, mobilny, ogólnodostępny i może korzystać z niego 99% Polaków. Jednak w przeciwieństwie do światłowodowego internetu, LTE jest podatny na przeszkody terenowe (np. ściany budynków) i uzależniony od czynników zewnętrznych, przez co bardziej zawodny. Każde z tych rozwiązań sprawdza się w innych okolicznościach, a coraz częściej korzystamy z tych dwóch technologii równorzędnie: z internetu światłowodowego w pracy i w domu, a z LTE wszędzie tam, gdzie chcemy internet zabrać ze sobą w podróż.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl