Internet LTE czy światłowód – co najlepiej wybrać.jpg
Porady

Internet LTE czy światłowód – co najlepiej wybrać?

16 stycznia 2023 4 minuty czytania

Internet LTE w dzisiejszych czasach zaskakuje swoją szybkością, a sieci światłowodowe docierają do kolejnych zakątków kraju. Klienci stają przed poważnym wyborem źródła internetowego. LTE a światłowód – jakie coś różnice? Na co warto postawić?

Spis treści:
Czym jest internet LTE?
Światłowód, czyli internet z kabla – jak działa?
LTE i światłowód – wady i zalety obu rozwiązań
Światłowód internet czy LTE – co wybrać?


Czym jest internet LTE?


Internet LTE to internet bezprzewodowy, który działa na podstawie sieci telefonii komórkowej. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia Long Term Evolution. Rozwój technologii umożliwia coraz szybsze przesyłanie danych. Aby odbierać go w domu, trzeba posiadać router, który pobiera fale sieciowe ze znajdującego się najbliżej nadajnika. Rzeczywista prędkość przesyłu danych może być zmienna ze względu na wiele czynników zewnętrznych, w tym m.in. właśnie lokalizacji nadajnika sieciowego.


Światłowód, czyli internet z kabla – jak działa?


Światłowód różni się od internetu LTE przede wszystkim tym, że dane transmituje się za pomocą kabla, a nie sieci telefonii komórkowej. Do montażu instalacji światłowodowych stosuje się ultranowoczesne przewody, które są w stanie bardzo stabilnie i szybko przesyłać połączenie internetowe. Sieć stacjonarną podłącza się do modemu zlokalizowanego w danym mieszkaniu. Można w ten sposób korzystać zarówno z sieci Wi-Fi, jak i podpiąć przewód bezpośrednio do komputera.


Sprawdź: Jak nie zgubić się w internetowej terminologii?


LTE i światłowód – wady i zalety obu rozwiązań


Konsumenci stojący przed decyzją, czy wybrać internet LTE, czy światłowód, powinni zapoznać się z wadami i zaletami obu rozwiązań. W przypadku sieci LTE zdecydowaną korzyścią jest możliwość zabierania ze sobą routera wszędzie tam, gdzie tylko potrzeba dostępu do internetu. Mobilna forma przesyłu danych sprawdzi się zatem podczas wyjazdów zarówno, gdy nocuje się w hotelach, jak i np. w kamperze, czyli wszędzie tam, gdzie router może pobrać fale z nadajnika. Na docenienie zasługują spore prędkości przesyłu danych oferowane przez sieci LTE, ale z tym łączy się także wada tego rozwiązania.


Sprawdź: Jaki Internet do oglądania filmów w 4K?


Na prędkość internetu mobilnego mają wpływ czynniki, których użytkownik nie może kontrolować. Przez odległość od nadajnika czy nawet aktualną pogodę stabilność łącza i jego prędkość mogą ulegać wahaniom. Przez to rzadko kiedy można korzystać z maksymalnej szybkości połączenia. Na dodatek internet LTE jest obarczony miesięcznymi ograniczeniami i w danym okresie można pozwolić sobie na przesył określonej ilości danych.

Zaletą internetu stacjonarnego jest stabilne połączenie internetowe o niezmiennej prędkości. Nie wpływają na nie żadne czynniki zewnętrzne, chyba że dojdzie do bezpośredniego uszkodzenia kabla. Korzystanie z internetu światłowodowego jest nielimitowane i każdego miesiąca trwania umowy użytkownik może pobierać dowolną ilość treści i korzystać z sieci nawet cały czas. Niezależnie od liczby użytkowników sieci internet działa tak samo dobrze. W przypadku LTE większa liczba osób obniża prędkość przesyłu. Do sieci światłowodowej da się podłączyć nie tylko internet, ale także np. telewizję.

Wadą internetu stacjonarnego jest to, że nie da się z niego korzystać poza domem. Sieci nie można przenieść, aby zabrać ją ze sobą np. na wyjazd. Trzeba wtedy korzystać z innych metod jej pozyskiwania. Poza tym w niektórych miejscach problemem może być przyłączenie sieci światłowodowej. Kable znajdują się w wielu miejscach, ale wciąż nie wszędzie. Wtedy trzeba zgłosić chęć podłączenia się do sieci i czekać na instalację światłowodu.


Sprawdź: Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy


Światłowód internet czy LTE – co wybrać?


Wybór pomiędzy internetem LTE a światłowodem powinien zależeć od potrzeb konkretnego użytkownika. Każdy, komu zależy na możliwości korzystania z sieci np. w podróży, powinien zastanowić się nad internetem mobilnym. Taka forma internetu sprawdzi się w domu, w którym nie korzysta się sporo z internetu lub nie potrzebuje się bardzo stabilnej sieci do pracy czy oglądania filmów. Pakiety z niewielką liczbą GB mogą okazać się tańsze niż internet światłowodowy.

Internet LTE to także opcja dla tych, którzy nie chcą lub z jakiegoś powodu nie mogą zamontować instalacji światłowodowej w swoim mieszkaniu. Czasami w ten sposób muszą radzić sobie mieszkańcy wynajmowanych mieszkań, kiedy właściciel nie pozwala na jej montaż.

Internet światłowodowy to idealna opcja dla wszystkich, którym zależy na ultraszybkim i zawsze stabilnym połączeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym domu, w którym mieszka co najmniej kilka osób. Światłowód umożliwia korzystanie z sieci jednocześnie przez wielu użytkowników nawet wtedy, kiedy wykonują oni obciążające dla sieci czynności. Internet stacjonarny to pewność stabilnej pracy online, szybkiego pobierania plików, płynnego grania w gry czy niezakłóconego codziennego użytkowania.

Aby zapewnić sobie wysokiej jakości internet domowy, zdecydowanie lepiej skorzystać z możliwości podłączenia się do światłowodu. A jeśli ktoś często podróżuje, warto wykupić router właśnie na rzecz wyjazdów. Natomiast w mieszkaniu najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z nieograniczonego pakietu danych płynących z kabla światłowodowego.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl