rozmiar-tv (1).jpeg
Porady

Jaki Internet do oglądania filmów w 4K?

25 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Podczas codziennego przeglądania stron internetowych czy oglądania filmików na YouTube nie obciążamy zbytnio naszego internetu. Co innego, jeśli chcemy obejrzeć na telewizorze film strumieniowany w jakości 4K. Jaki internet będzie do tego najlepszy?

Spis treści:

Gracze i kinomani uznawani są za najbardziej wymagających użytkowników sieci. Udoskonalane technologie rozdzielczości obrazu sprawiają, że na każdy film składają się gigabajty danych. Jak błyskawicznie przesyłać obraz wysokiej jakości przez internet?

4K – co warto wiedzieć?

Kiedy w mediach pojawiły się pierwsze newsy na temat rozdzielczości czterokrotnie większej niż powszechne dotąd Full HD, wiele osób machało na te nowości ręką. Wróżono, że 4K skończy podobnie jak możliwość oglądania filmów na telewizorach w 3D. O ile jednak faktycznie telewizory z dołączonymi okularami do trójwymiarowych produkcji powoli odchodzą w zapomnienie, o tyle nowa rozdzielczość zaskakująco szybko rozpowszechniła się w polskich domach. Dziś w 4K nadają niektóre stacje telewizyjne, serwisy streamingowe pozwalają oglądać w niezwykle realistycznej rozdzielczości filmy. Kolejnym krokiem mają być transmisje online w 4K, np. wydarzeń sportowych czy koncertów. Nie zapominajmy też o grach, które również imponują jakością obrazu.

Z tego względu w naszych domach coraz częściej można spotkać telewizory, które umożliwiają oglądanie obrazu w rozdzielczości 4096 x 3112 px lub 3840 x 2160 px. Zwłaszcza w przypadku modeli o dużej przekątnej ekranu możemy w pełni podziwiać zalety jakości 4K. Sprawdź także: Rozmiar telewizora, jak dobrać go do domowej przestrzeni?

Oprócz nielicznych kanałów telewizyjnych oraz filmów na płytach Blu-ray najbogatszym źródłem filmów w rozdzielczości 4K jest internet, a konkretnie serwisy streamingowe oraz VOD. Dlatego postaramy się odpowiedzieć na proste pytanie: jaka prędkość internetu do 4K będzie optymalna?

Oglądanie filmów w 4K

Najważniejsza różnica między oglądaniem filmu w rozdzielczości HD (720p lub 1080p) a produkcją w 4K to ilość danych, jaka musi zostać pobrana na nasze urządzenie (telewizor, komputer), żeby oddać wyrazistość detali, głębię kolorów i najwyższej jakości czerń. Bardziej niż dotąd liczy się zatem przepustowość internetu, która musi sprostać znacznie większym wymaganiom, niż robiła to dotąd.

Różnicę w prędkości internetu, jaka potrzebna jest do oglądania filmów w 4K, najlepiej przedstawić na przykładzie popularnych platform streamingowych. W przypadku serwisów takich jak Netflix, Player.pl czy YouTube zalecana prędkość pobierania danych to około 5 Mb/s. Jeśli jednak użytkownik chce obejrzeć jakąś produkcję w rozdzielczości 4K, minimalna prędkość internetu to około 25 Mb/s, a zatem pięciokrotnie większa.

Jeszcze raz podkreślamy, że mowa tu o wymaganiach minimalnych. Oznacza to, że płynne oglądanie może wiązać się z koniecznością dostępu do szybszego internetu. Dodatkowo oglądanie filmów w 4K, które trwają np. 90 minut, wymaga również stabilnego łącza. Dlatego najlepiej korzystać z internetu stacjonarnego – tego typu internet domowy z prędkością od 150 do nawet 600 Mb/s znajdziesz w ofercie Play. Jeśli bowiem obraz będzie wyświetlany z wykorzystaniem niestabilnych łączy, film będzie najprawdopodobniej często się zacinał, a częściej niż głównego bohatera będziemy oglądać napis „buforowanie”.

Internet do filmów w wysokiej rozdzielczości

Wiedząc już, jakie parametry powinien spełniać internet do oglądania filmów w 4K, można przejść do wyboru konkretnego łącza. Wysoką prędkość oraz stabilne łącza zapewnia przede wszystkim internet światłowodowy. Skoki prędkości zdarzają się najrzadziej, za to przepustowość internetu utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie. Jeśli w obszarze twojego miejsca zamieszkania nie ma możliwości podłączenia światłowodu, alternatywą może być internet mobilny LTE. Możliwości szybkości tego typu łączy są bardzo duże, wobec czego filmy w 4K powinny wczytywać się szybko. Nowoczesne łącza LTE są odporne np. na niekorzystne warunki pogodowe i zapewniają znakomitą jakość.

Oglądanie filmów w 4K – jakie parametry są ważne?

Wspominaliśmy już o prędkości pobierania, która jest najważniejszym czynnikiem dla komfortowego oglądania filmu w rozdzielczości 4K. Monitorując parametry internetu, warto również zwrócić uwagę na prędkość wysyłania danych oraz PING. Pierwsza wartość odpowiada za czas, w jakim dane lub plik wysyłane są z naszego urządzenia, następnie trafiają do serwera (urządzenia docelowego) i odsyłają wiadomość zwrotną. To ważne podczas naszych działań na platformie, np. przy wyborze filmu. PING w przypadku filmów jest mniej istotny, ponieważ nawet opóźnienie na poziomie 200 ms nie będzie odczuwalne dla użytkowników. Inaczej dzieje się jednak w przypadku, gdy chcemy oglądać w 4K np. transmisję meczu. Żeby być na bieżąco z wydarzeniami na murawie, potrzebne jest minimalne opóźnienie, najlepiej poniżej 50 ms.

Rozdzielczość 4K powoli staje się standardem, który w najbliższych latach zastąpi popularne HD. Warto więc przygotować się w porę na tę zmianę, zaopatrując się w odpowiedniej jakości telewizor oraz szybki internet, który pozwoli na wygodne oglądanie filmów w 4K.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl