rozmiar-tv2.jpeg
Porady

Rozmiar telewizora oraz zalecana odległość do telewizora. Czyli jak dobrać telewizor do domowej przestrzeni i poprawić jakość oglądania?

23 kwietnia 2021 6 minut czytania

Wielkość telewizora to jeden z podstawowych parametrów branych pod uwagę podczas zakupu. Jeśli jednak zależy nam na dostosowaniu ekranu do pomieszczenia i jednocześnie chcemy zadbać o zdrowie, warto zastanowić się także, jaka jest bezpieczna odległość od telewizora. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jakie zastosowanie ma kalkulator odległości TV.

Zakup wymarzonego telewizora musi zostać poprzedzony analizą kilku istotnych czynników. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie (np. salon, sypialnia), a potem dobrać do tego odpowiednią przekątną ekranu oraz rozdzielczość.

Spis treści:
Gdzie umieścić telewizor? – podstawowe zasady
Z jakiej odległości oglądać telewizję?
Jak obliczyć odległość od telewizora w zależności od rozdzielczości ekranu?
Jak zmierzyć cale telewizora?
Jaki telewizor do konkretnego pomieszczenia?
Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając telewizor?​​​​​​​

Gdzie umieścić telewizor? – podstawowe zasady

Wybierając miejsce, w którym ustawimy telewizor w salonie, zależy nam na komforcie wypoczynku i wygodzie oglądania. Dlatego sprzęt RTV zwykle umieszczamy na największej ścianie w pokoju dziennym, na wprost kanapy. Jeśli nie mamy jeszcze wydzielonej strefy wypoczynku, warto zastanowić się, która część salonu pozwoli na najwygodniejsze korzystanie z telewizora. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na:

  • aranżację salonu - telewizor warto ustawić tak, by domownicy przemieszczając się po domu lub mieszkaniu nie zakłócali seansu filmowego,
  • oświetlenie pomieszczenia - najlepiej, jeśli telewizor nie będzie ustawiony naprzeciw okien i dużych lamp, w przeciwnym razie niezbędne okażą się rolety i zasłony,
  • zasilanie - montując telewizor zadbajmy o wygodny dostęp do zasilania lub innych urządzeń, np. routera z internetem światłowodowym,
  • estetykę w pomieszczeniu - zadbajmy o to, by telewizor był umieszczony w pobliżu szafki i innych urządzeń, tym samym minimalizując widoczność kabli,
  • wysokość - telewizor nie powinien być ustawiony ani za wysoko, ani za nisko, ponieważ utrudnia to oglądanie i może źle wpływać na zdrowie.


​​​​​​​Z jakiej odległości oglądać telewizję?

Po podjęciu decyzji dotyczącej ustawienia telewizora i kanapy warto zastanowić się, jaka odległość od telewizora będzie najlepsza. Wbrew pozorom liczy się nie tylko wielkość odbiornika, lecz także rodzaj ekranu. Starsze telewizory wymagały ustawienia telewizora od widza w odległości stanowiącej nawet 10-krotność szerokości ekranu. Aktualnie nowsze modele pozwalają na znaczne zmniejszenie dystansu między telewizorem, a kanapą, dzięki czemu możemy zdecydować się na większą przekątną. Ogólna zasada mówi, że telewizję możemy bezpiecznie oglądać z odległości przynajmniej dwukrotnie większej niż szerokość ekranu, jednak nie większej niż czterokrotność tej miary. Jest to jednak bardzo ogólny wyznacznik, który nie zawsze się sprawdza. Poza wielkością ekranu warto brać pod uwagę także inne parametry urządzenia, przede wszystkim:

  • rozdzielczość,
  • dodatkowe funkcje, np. dostęp do internetu,
  • zużycie energii,
  • design.

To, jaka odległość od telewizora będzie odpowiednia, zwykle zależy właśnie od odległości telewizora od kanapy, dlatego najczęściej w pierwszej kolejności ustawiamy meble, a dopiero później wybieramy telewizor. Odwrotnie postępujemy, jeśli mamy możliwość przemieszczenia kanapy, co zwykle dotyczy tylko dużych pomieszczeń. Pokoje o metrażu nieprzekraczającym 30 metrów zwykle nie dają możliwości na dowolne przemieszczanie mebli wypoczynkowych. Telewizor natomiast jest elementem łatwiejszym do usytuowania.
Pamiętajmy jednak, że odległość telewizora od kanapy zależy nie tylko od jego przekątnej, lecz także rozdzielczości ekranu. Ogólnie przyjmuje się, że im większa rozdzielczość, tym bliżej możemy ustawić telewizor. Jeśli więc zależy nam na dużym ekranie, a jednocześnie jesteśmy właścicielami niewielkiego pomieszczenia, warto zastanowić się nad telewizorem o dużej rozdzielczości matrycy.


Jak obliczyć odległość od telewizora w zależności od rozdzielczości ekranu?

Jaka odległość od TV w zależności od rozdzielczości będzie najdogodniejsza? Obliczymy to w prosty sposób, w czym pomocny okazuje się kalkulator odległości TV, zgodnie z którym: 

  • telewizor Full HD – każdy cal przekątnej odpowiada ok. 4 do 4,5 cm odległości;
  • telewizor Ultra HD (4K) – każdy cal przekątnej odpowiada ok. 2,1 cm odległości. 

Łatwo można zauważyć, że w przypadku wyższej rozdzielczości (4K) odległości od telewizora mogą być mniejsze niż w przypadku takiej samej wielkości ekranu telewizora Full HD. Jeśli zatem pomieszczenie nie jest zbyt duże, zdecydowanie lepiej postawić na ekran z rozdzielczością 4K Ultra HD. 

Przykład: ustawiając kanapę 3 metry od telewizora Full HD, możemy zdecydować się na 60-80 cali. Z kolei decydując się na Ultra HD, nasz sprzęt ustawiony w tej samej odległości może mieć nawet 140 cali. Telewizory Ultra HD są aktualnie bardzo popularne, głównie ze względu na doskonałą jakość obrazu. Pamiętajmy jednak, że aby w pełni cieszyć się możliwościami odbiornika, konieczne jest ustawienie telewizora przynajmniej 2 metry od kanapy. Przy niewielkim dystansie sprawdzają się więc odbiorniki Full HD. Wówczas optymalna wielkość telewizora wynosi od 46 do 50 cali. Stosuje się następujące zasady:

Z kolei w przypadku telewizorów Ultra HD (4K) mamy do czynienia z ok. 4 razy większą ilością pikseli niż w przypadku Full HD. Warto wziąć pod uwagę poniższy przelicznik:

Jak zmierzyć cale telewizora?

Przyjęło się, że rozmiary telewizorów zawsze są podawane w calach. Większości Polaków ta jednostka miary niewiele mówi. Dlatego, aby zobrazować sobie w głowie wielkość ekranu, warto przeliczyć cale na centymetry. 1 cal to 2,54 cm. To oznacza, że np. telewizor 32-calowy ma przekątną ekranu o długości 81,28 cm, natomiast telewizor 49-calowy – 124,46 cm. Oczywiście długość przekątnej ekranu wpływa także na szerokość i wysokość telewizora, chociaż ostateczne wymiary bywają różne w zależności od modelu i producenta.


Jaki telewizor do konkretnego pomieszczenia?

W sklepach można znaleźć różne wielkości telewizorów. Producenci dostarczają zarówno modele z bardzo małymi, jak i bardzo dużymi ekranami. Pamiętając o wytycznych, które przedstawiliśmy wcześniej, trzeba jeszcze dobrać telewizor, uwzględniając wielkość pomieszczenia, w którym urządzenie będzie się znajdowało oraz jego przeznaczenie.

W przypadku bardzo małych salonów, sypialni lub nawet dziecięcych pokoi najlepsze będą małe telewizory o maksymalnej przekątnej ekranu 32 cale. Takie telewizory często również zastępują monitory i używane są do grania. Jeśli pomieszczenie jest średniej wielkości, najlepiej sprawdzi się w nim telewizor z ekranem od 40 do 43 cali. Jeśli domownicy chętnie oglądają filmy do późnej nocy, tej wielkości urządzenie można zawiesić nawet na ścianie większej sypialni. Natomiast do bardzo dużych salonów i otwartych przestrzeni najlepiej wybrać telewizor 48 cali i większy. W takim przypadku można zrobić nawet namiastkę kina w domu, szczególnie gdy umieści się w takim miejscu urządzenie o przekątnej co najmniej 65 cali.


Sygnał telewizyjny – bez zakłóceń

Wielkość pomieszczenia, wielkość ekranu i rozdzielczość obrazu to najważniejsze kwestie, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze telewizora. Jeśli jednak decydujemy się na lepszej klasy sprzęt z wyższą rozdzielczością 4K Ultra HD, warto postarać się również o sygnał telewizyjny nadawany w takim standardzie. Coraz więcej operatorów zapewnia odpowiednie dekodery, np. w Play jest to TV BOX SDMC DV8545-T2/C (sprawdź promocję usług TV Play). Nie można zapominać także o indywidualnych preferencjach. Ktoś przecież może lubić oglądanie filmów na bardzo dużym ekranie, nawet jeśli odległość od telewizora jest nieco mniejsza, niż wynikałoby to z przedstawionych wyżej tabel.

Dobór odpowiedniego telewizora do wielkości i specyfiki pomieszczenia ma istotne znaczenie dla komfortowego korzystania z takiego urządzenia. Nie należy zatem kierować się przypadkiem, kupując telewizor, tylko brać pod uwagę różne aspekty, łącznie z doborem właściwej rozdzielczości.


Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając telewizor?

Wybierając telewizor do konkretnego pomieszczenia, musimy mieć na uwadze przede wszystkim jego wielkość, ale też aranżację. Telewizor powinien zapewniać komfortową rozrywkę, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Sprzęt powinien więc pasować do naszego salonu lub sypialni. Jeśli ustawiamy telewizor na pustej ścianie w pokoju dziennym, wówczas możemy zdecydować się niemal na każdą wielkość. Nie warto jednak przesadzać, ponieważ zbyt duży ekran może przytłoczyć pomieszczenie. Jeśli dodatkowo salon jest niewielki i nie mamy możliwości ustawienia kanapy w oddali, wówczas oglądanie filmów będzie wymuszało wodzenie wzrokiem za obrazem. Bezpieczna odległość od telewizora ma znaczenie przede wszystkim dla naszego zdrowia. W wielu przypadkach najlepiej więc kierować się rozsądkiem i umiarem. Telewizory o mniejszej przekątnej ekranu sprawdzają się także w sypialni, gdzie nie pełnią tak istotnej roli. Jeśli natomiast zamierzamy ustawić telewizor na półce lub szafce, wbrew pozorom nie zawsze sprawdzają się niewielkie modele. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim wysokość mebla. Decydując się na mały telewizor może okazać się, że będziemy musieli spuszczać wzrok, co jest męczące zarówno dla oczu, jak i karku czy pleców. W przypadku niskich szafek warto więc rozważyć zakup większego odbiornika, dzięki czemu obraz będzie wyświetlany na wprost linii wzroku. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl