Szybki i stabilny internet w domu to podstawa. W jego zapewnieniu dużą rolę może odegrać router. Jaki wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, jaki router do domu sprawdzi się najlepiej!
Spis treści:
Czym kierować się przy wyborze routera?
Wybór odpowiedniego routera do domu zależy od kilku czynników, jak m.in. wielkość mieszkania, liczba urządzeń, które potrzebują połączenia z siecią, a także prędkość przesyłu danych. Przedstawiamy dokładniej najważniejsze aspekty, które warto rozważyć przy wyborze tego typu sprzętu.
Standard Wi-Fi
Współcześnie wybór głównie dotyczy trzech standardów Wi-Fi, które są obsługiwane przez najchętniej wybierane modele routerów do domu:
-
Wi-Fi 5 (802.11ac) – to nieco starszy standard, ale dla małych i średnich mieszkań wciąż wystarczający. Oferuje większy zasięg na pasmach 2,4 GHz, a lepszą prędkość na 5 GHz;
-
Wi-Fi 6 (802.11ax) – nowocześniejszy standard, który zapewnia lepszy zasięg i wydajność, zwłaszcza w zatłoczonych sieciach. Wi-Fi 6 lepiej radzi sobie z urządzeniami korzystającymi z internetu w jednym czasie, zapewniając stabilne połączenie w większych domach i mieszkaniach. Cechują go też mniejsze opóźnienia. Idealny do streamingu 4K czy gier online;
-
Wi-Fi 6E (802.11ax) – nowsza wersja Wi-Fi 6. Działa na paśmie 6 GHz, zapewnia jeszcze szybszy transfer i mniej zakłóceń, za czym stoi m.in. zwiększona pojemność. Może udostępniać nawet 7 kanałów 160 MHz, które są niedostępne dla „zwykłego” Wi-Fi 6, ani też Wi-Fi 5/Wi-Fi 4 – nie pracują na nich żadne urządzenia, poza tymi dedykowanymi właśnie Wi-Fi 6E. Świetny m.in. do inteligentnych domów i internetu rzeczy.
Poza standardami opisanymi powyżej coraz chętniej inwestuje się także w Wi-Fi 7 (802.11be), które weszło do użytku w 2024 i być może we względnie niedługim czasie stanie się wiodącą technologią. Dlaczego? Oferuje bowiem o wiele większą prędkość maksymalną niż poprzednicy (46 Gb/s vs. 9,6 Gb/s w Wi-Fi 6 i 6E), obsługuje przy tym wiele łączy i wszystkie pasma, tj. 2.4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Do pracy z Wi-Fi 7 przystosowany jest m.in. router stacjonarny Acer Predator Connect X7 5G CPE.
Sprawdź też: Internet rzeczy – co to jest?
Zasięg i liczba urządzeń
W mniejszych mieszkaniach spokojnie sprawdzi się router ze standardem Wi-Fi 5, choć na pewno warto rozważyć bardziej nowoczesną opcję. Jako typowy zasięg routera do mieszkań 1- lub 2-pokojowych podaje się 30-50 m.
Do większych powierzchni potrzebny będzie router z większym zasięgiem – do 2- lub 3-pokojowych mieszkań zwykle poleca się zasięg 50-100 m, choć należy pamiętać, że na finalny wynik wpływa wiele czynników, w tym np. układ pomieszczeń. Jeśli nie jest zbyt korzystny, można rozważyć system Mesh i wzmacniacze Wi-Fi, które rozciągną zasięg sieci na większy obszar. Pomocny może być też wybór routera z większą liczbą anten. Jeśli zaś chodzi o standard Wi-Fi, powinno to być co najmniej Wi-Fi 6 (802.11ax).
Warto przy tym pamiętać, że – jak to zostało wspomniane – na realny zasięg wybranego routera wpływają różne aspekty. Jest to m.in. grubość ścian i materiały, z jakich wybudowano dany dom (grubsze ściany z betonu, cegły czy metalowe elementy mogą osłabić sygnał Wi-Fi). Poleca się też ustawiać router z dala od innych urządzeń elektrycznych, jak np. kuchenka mikrofalowa czy telewizor. Mogą pracować na tych samych falach i zakłócać pracę routera. Co więcej, jeśli mieszkasz w pobliżu innych sieci Wi-Fi (np. w bloku), mogą one wpływać na jakość sygnału, zwłaszcza na paśmie 2,4 GHz.
Sprawdź także: Czy router ma wpływ na szybkość internetu?
Liczba portów LAN (Ethernet)
Liczba portów Ethernet (LAN) w routerze zależy głównie od liczby urządzeń, które chcesz podłączyć za pomocą kabla. Większość domowych routerów ma 4 porty Ethernet LAN i wydaje się to być w pełni wystarczające, by np. podłączyć telewizor, konsolę i komputer.
Jeżeli takich sprzętów masz więcej, np. dodatkowe komputery, drukarki czy urządzenia NAS (serwery plików), rozważ router z 5 lub 6 portami. Oczywiście dostępne są sprzęty mające 8 portów i więcej, ale te raczej wykorzystuje się w biurach lub bardzo dużych domach.
Warto jednak pamiętać, że coraz chętniej rezygnujemy z połączeń kablowych i wybieramy urządzenia mobilne – więcej portów naprawdę może okazać się zbędne. Tym bardziej, że jeśli faktycznie będzie ich zbyt mało, można dokupić przełącznik Ethernet (switch), który pozwala na rozbudowę w tym zakresie.
Bezpieczeństwo i dodatkowe funkcje
Jaki router do domu sprawdzi się najlepiej, gdy masz dzieci? Prawdopodobnie ten z kontrolą rodzicielską, który pozwala limitować dostęp do sieci. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe zabezpieczenia dla Wi-Fi (WPA3), wszelkie firewalle czy obsługę VPN. Jeśli masz w domu wielu użytkowników korzystających z internetu do streamingu lub gier, funkcja QoS (Quality of Service) pozwala priorytetyzować ruch danych tak, aby zapewnić lepszą jakość połączenia w kluczowych aplikacjach. Przydatne mogą okazać się także porty USB. Umożliwiają podłączenie np. dysków twardych czy drukarek, które mogą być współdzielone przez różne urządzenia w sieci.
Przed finalną odpowiedzią na pytanie, jaki router do domu wybierzesz, warto też sprawdzić, jak można danym routerem zarządzać. Czy router oferuje aplikację mobilną? Wiele nowoczesnych routerów faktycznie ma apki, które umożliwiają łatwą konfigurację i monitorowanie. W tym kontekście dobrze poczytać też opinie użytkowników wybranego routera, zwłaszcza jeśli nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na konfiguracji.
Jaki router do domu wybrać – dodatkowe uwagi
Opisane wyżej aspekty to oczywiście nie wszystkie kwestie, którym warto byłoby się przyjrzeć podczas wybierania routera do domu. Bardzo ważny jest oczywiście sam rodzaj internetu – czy mamy światłowód, starsze łącze ADSL lub VDSL, a może internet 5G? Polecamy też sprawdzić, jaką dany sprzęt obsługuje prędkość.
Dalej nie wiesz, jaki router do domu wybrać? Spokojnie, decydując się np. na internet światłowodowy w Play, odpowiednio dopasowane urządzenie otrzymujesz od nas już na starcie!