Porady

Jak sprawdzić prędkość internetu i wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb

30 grudnia 2022 4 minuty czytania

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jak sprawdzić prędkość internetu i wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb?
Jaki internet do codziennych zadań? To zależy od Twoich preferencji
Jak sprawdzić prędkość internetu?
Co lepsze – łącze przewodowe czy WiFi?

Jak sprawdzić prędkość internetu i wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb?

Zaledwie kilkanaście lat temu dostęp do internetu w domach Polaków nie był sprawą tak oczywistą, jak dziś. Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ponad 92% gospodarstw domowych w naszym kraju posiada dostęp do sieci. Oznacza to, że lwia część Polaków korzysta na co dzień z internetu w różnorakich celach. Przeciętny internauta zagląda do sieci, by zaczerpnąć wiedzy o najświeższych wiadomościach, sprawdzić pocztę, czy po prostu się zrelaksować. Każdy z użytkowników posiada różne preferencje i zapotrzebowania, dlatego oszacowanie uniwersalnej, optymalnej szybkości łącza może być problematyczne. Spróbujmy więc odpowiedzieć sobie na pytania, jaka prędkość jest wystarczająca do codziennych potrzeb i przede wszystkim, jak sprawdzić szybkość posiadanego łącza. 

Jaki internet do codziennych zadań? To zależy od Twoich preferencji 

Zapewne nie raz zastanawiałeś się, jakiej szybkości internetu potrzebujesz. Cóż, nie jest łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bo jest to zależne od oczekiwań wobec sieci. Zacznijmy jednak od zupełnie podstawowych zagadnień, takich jak komfortowe przeglądanie treści na stronach internetowych. 

Z badań firmy analitycznej Ovum wynika, że optymalna prędkość internetu to 10 Mb/s. (megabitów na sekundę). Co to znaczy optymalna? To taka, która wystarczy do swobodnego surfowania po sieci bez zauważalnych spowolnień. Bez problemu nada się także do prowadzenia wideokonferencji, odbierania poczty czy słuchania muzyki. Przy muzyce na chwilę się zatrzymajmy, bo jest to kategoria, która wkracza w rozrywkę, a ta rządzi się nieco innymi prawami. 

Internet to nie tylko praca. Wielu użytkowników używa go również do relaksu i odpoczynku, na przykład przy oglądaniu filmów. W ich przypadku wymagana szybkość łącza jest uzależniona od jakości odtwarzanego wideo. Aby to zobrazować, weźmy na warsztat dwa popularne serwisy streamingowe. 

Netflix podaje, że filmy w najniższej możliwej jakości SD, wymagają prędkości jedynie 1 Mb/s. Jednak takie ustawienia sprawdzą się najwyżej w przypadku oglądania filmów na ekranie smartfona. Zadowalająca rozdzielczość Full HD wymaga już 5 Mb/s, natomiast najlepsze możliwe wrażenia, uzyskiwane dzięki 4K, potrzebują prędkości internetu na poziomie 15 Mb/s. 

Disney+, podobnie jak Netflix, zaleca 5 Mb/s, jeśli chcemy oglądać filmy w jakości Full HD. Rozdzielczość 4K to już natomiast zapotrzebowanie na aż 25 Mb/s. 

A co w przypadku serwisu YouTube? Wszak jest to najpopularniejsza platforma wideo, z której chętnie korzystają setki tysięcy Polaków. Tu wymagania są znacznie mniejsze. Z danych opublikowanych przez Google wynika, że do spełnienia minimalnych wymagań wystarczy zaledwie 500 Kb/s, ale dla uzyskania lepszych doznań zalecana jest większa prędkość, na poziomie co najmniej 2,5 Mb/s dla uzyskania rozdzielczości HD.

Skoro jesteśmy już w temacie rozrywki, to nie można zapomnieć o graczach. Gry online wymagają stabilnego i szybkiego łącza dla zapewnienia jak najlepszej jakości rozgrywki. Aby spełnić absolutne minimum wymagane do gry w tytuły takie jak League of Legends, Fortnite czy Counter Strike: Global Offensive zalecane jest korzystanie z internetu o szybkości min. 5 Mb/s. Jednak optymalnym wyborem do komfortowych starć online jest przedział od 25 Mb/s w górę. 

W przypadku gier warto pamiętać, że istotny jest także ping, czyli parametr mierzący czas od wysłania informacji na serwer do otrzymania odpowiedzi zwrotnej. Im niższy jest ping, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień, negatywnie wpływających na płynność rozgrywki. Przyjmuje się, że ping poniżej 100 ms jest akceptowalny, jednak zalecana wartość – zapewniająca komfortowe warunki do gry – powinna oscylować poniżej 50 ms. 

No dobrze, a jak sprawdzić te parametry? Jak zweryfikować prędkość internetu, jaką mamy w obecnie posiadanej ofercie? Oto kilka sposobów. 

Jak sprawdzić prędkość internetu? 

Sprawdzenie prędkości internetu jest prostsze, niż się wydaje, a do pomiaru wystarczy jedynie przeglądarka. W sieci znajdziecie wiele narzędzi do przetestowania prędkości łącza, ale zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest SpeedTest.

To darmowe narzędzie nie wymaga od użytkownika specjalnych umiejętności informatycznych. Wystarczy jedynie wejść na stronę internetową i kliknąć przycisk Go. W kilkanaście sekund otrzymamy rezultaty w postaci danych na temat prędkości pobierania oraz wysyłania. Dodatkowo SpeedTest podaje informacje o pingu, zatem za jego pomocą możecie zorientować się, czy spełniacie wymagania do komfortowej gry. Co ciekawe, SpeedTest posiada dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne, a nawet inteligentne przystawki do telewizora – takie jak Apple TV – dzięki czemu pomiar szybkości internetu możliwy jest na różnych urządzeniach. 

Równie prostym rozwiązaniem jest Fast.com (wspierane przez Netflix), które od użytkownika nie wymaga podejmowania żadnych czynności. Wystarczy odwiedzić stronę, a narzędzie samodzielnie uruchomi pomiar prędkości.

WAŻNE! W celu miarodajnego pomiaru należy zamknąć zbędne okna przeglądarki i sprawdzić, czy któraś z aplikacji działających w tle nie wykonuje akurat aktualizacji lub czy za bardzo nie obciąża sieci. Jeśli nie spełnimy tych warunków, testy połączenia mogą ukazywać nierzeczywistą wartość. 

Jak więc widzicie, optymalna prędkość internetu to pojęcie względne, zależne od potrzeb i specyfiki użytkowania. Według badania przeprowadzonego przez SpeedTest, średnia prędkość łącza w Polsce wynosi 37.38 Mb/s. Taka wartość jest wystarczająca do pracy, rozrywki i akceptowalnego gamingu. Oczywiście im więcej, tym lepiej, zwłaszcza w przypadku, gdy pod jednym dachem mieszka kilku domowników. Wtedy warto rozważyć wyższe prędkości, aby zapewnić komfortowe warunki dla wszystkich użytkowników. 

Wejdź na stronę i wybierz internet dopasowany do Twoich potrzeb: w ofercie Play znajdziesz internet światłowodowy o prędkościach od 300 Mb/s do nawet 1 Gb/s! 

Specjalnie dla Ciebie - oswój
internet stacjonarny

Sprawdź, co przygotowaliśmy z myślą o Tobie 😁