okladka-blobikowe-jak-sprawdzic-prekosc-internetu.jpg
Porady

Jak sprawdzić prędkość internetu i wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb?

10 listopada 2023 5 minut czytania

Nie wiesz, jak sprawdzić prędkość internetu i wybrać idealną opcję dla siebie? Sprawdź poradnik przygotowany przez zespół Play Expert i wybierz pakiet szyty na miarę!

Użytkownik wybierający usługę dostępu do internetu liczy, że będzie mógł serfować i wykonywać różne działania, w tym transfery plików, bez żadnych zakłóceń. Internet zawsze będzie na niemal maksymalnym poziomie. Jednakże może okazać się, że z różnych względów łącze internetowe działa wolniej, niż powinno. Warto wykonać wtedy analizę i zweryfikować swoje odczucia z otrzymanymi wynikami. Jak sprawdzić prędkość internetu?

Spis Treści:

  1. Jak poprawnie sprawdzić prędkość internetu?
  2. Analiza prędkości internetu, czyli jak interpretować wyniki
  3. Jaki internet do codziennych zadań? To zależy od Twoich preferencji
  4. Jak przyśpieszyć internet?

Jak poprawnie sprawdzić prędkość internetu?

Wiele osób popełnia podstawowy błąd przy sprawdzaniu prędkości internetu, tzn. nie wyłącza programów i kart w przeglądarce, które mają rzeczywisty wpływ na wygenerowany wynik. Jakie działania powinno się wykonywać?

  • Zaleca się wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje, które mogą powodować obciążenie łącza. To m.in. programy usprawniające ściąganie plików z internetu, firewall i antywirus. Oprócz tego znaczenie mają aplikacje VPN, komunikatory oraz programy pocztowe. Jednocześnie z uwagi na to, że komputer jest wtedy narażony na ataki, zaleca się korzystać ze sprawdzonych, zaufanych programów testujących prędkość internetu, np. Speed Test.
  • Trzeba upewnić się, czy w danej chwili nie jest pobierana aktualizacja danego programu, np. systemu Windows.
  • Należy zamknąć wszystkie karty w wyszukiwarce poza tą z otwartym testerem prędkości internetu.
  • Trzeba sprawdzić, czy inni domownicy nie korzystają w danej chwili z internetu, np. przy użyciu urządzeń mobilnych.
  • Jeśli używa się laptopa, w czasie pomiaru powinien być podłączony do ładowarki. Praca na baterii może zaniżyć wynik nawet o 30%.
  • Urządzenie, na którym wykonuje się test, powinno się znajdować możliwie jak najbliżej routera.

Następnie wystarczy już tylko kliknąć „START”. Sam speed test trwa dosłownie chwilkę. W kilkanaście sekund pojawią się rezultaty w postaci danych na temat prędkości pobierania oraz wysyłania. Dodatkowo SpeedTest podaje informacje o pingu. Jak interpretować te wyniki?

Analiza prędkości internetu, czyli jak interpretować wyniki

Raport liczbowy obejmuje następujące kategorie: download, upload i ping. Download dotyczy pobierania plików. Oznacza maksymalną szybkość, z jaką użytkownik internetu może pobierać dane z sieci. Ma to znaczenie nie tylko przy ściąganiu dużych plików, np. gier komputerowych po zakupie. Parametr dotyczy także prędkości wczytywania stron internetowych. Wynik, co prawda, nie będzie maksymalny (tj. 100%), ale również nie powinien być dużo niższy od tego, co gwarantuje usługodawca.

Sprawdź także: Prędkość wysyłania a prędkość pobierania plików – od czego zależy i dlaczego tak się różni?

Upload z kolei określa prędkość wysyłania. Informuje, jak szybko uda się umieścić pliki w sieci, np. dokumenty lub video. Jest to odczuwalne w przypadku cięższych plików. Ping to w skrócie czas otrzymania odpowiedzi od serwera po wysłaniu zapytania przez przeglądarkę lub aplikację korzystającą z połączenia internetowego. Jest mierzony w milisekundach. Im mniejszy, tym lepiej. Wysoki ping jest szczególnie widoczny w grach online. Brakuje wtedy płynności, postać czy pojazd użytkownika „skacze” po mapie. Ping wzrasta w przypadku ściągania dużych plików – podaje trybawaryjny.pl.

Jaki internet do codziennych zadań? To zależy od Twoich preferencji 

Zapewne nie raz każdy z nas zastanawiał się, jaka prędkość internetu będzie w jego przypadku najodpowiedniejsza. Cóż, nie jest łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bo jest to zależne od oczekiwań wobec sieci. Zacznijmy jednak od zupełnie podstawowych zagadnień, takich jak komfortowe przeglądanie treści na stronach internetowych. 

Z badań firmy analitycznej Ovum wynika, że optymalna prędkość internetu to 10 Mb/s. (megabitów na sekundę). Co to znaczy optymalna? To taka, która wystarczy do swobodnego surfowania po sieci bez zauważalnych spowolnień. Bez problemu nada się także do prowadzenia wideokonferencji, odbierania poczty czy słuchania muzyki.

Internet to nie tylko praca. Wielu użytkowników używa go również do relaksu i odpoczynku, np. przy oglądaniu filmów. W ich przypadku wymagana szybkość łącza jest uzależniona od jakości odtwarzanego wideo. Aby to zobrazować, weźmy na warsztat dwa popularne serwisy streamingowe. 

Netflix podaje, że filmy w najniższej możliwej jakości SD, wymagają prędkości jedynie 1 Mb/s. Jednak takie ustawienia sprawdzą się najwyżej w przypadku oglądania filmów na ekranie smartfona. Zadowalająca rozdzielczość Full HD wymaga już 5 Mb/s, natomiast najlepsze możliwe wrażenia, uzyskiwane dzięki 4K, potrzebują prędkości internetu na poziomie 15 Mb/s. 

Sprawdź także: Jaki Internet do oglądania filmów w 4K?

Disney+, podobnie jak Netflix, zaleca 5 Mb/s, jeśli chce się oglądać filmy w jakości Full HD. Rozdzielczość 4K to już natomiast zapotrzebowanie na aż 25 Mb/s. A co w przypadku serwisu YouTube? Tu wymagania są znacznie mniejsze. Z danych opublikowanych przez Google wynika, że do spełnienia minimalnych wymagań wystarczy zaledwie 500 Kb/s, ale dla uzyskania lepszych doznań zalecana jest większa prędkość, na poziomie co najmniej 2,5 Mb/s dla uzyskania rozdzielczości HD.

Stabilnego i szybkiego łącza wymagają gry online dla zapewnienia jak najlepszej jakości rozgrywki. Aby spełnić absolutne minimum wymagane do gry w tytuły takie jak League of Legends, Fortnite czy Counter Strike: Global Offensive zalecane jest korzystanie z internetu o szybkości min. 5 Mb/s. Jednak optymalnym wyborem do komfortowych starć online jest przedział od 25 Mb/s w górę.  W przypadku gier warto pamiętać, że istotny jest także wcześniej wspomniany ping.  Im niższy, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień, negatywnie wpływających na płynność rozgrywki. Przyjmuje się, że ping poniżej 100 ms jest akceptowalny, jednak zalecana wartość – zapewniająca komfortowe warunki do gry – powinna oscylować poniżej 50 ms. 

Jak przyśpieszyć internet?

Prędkość internetu oczywiście zależy od rodzaju wybranej usługi. Im większa, tym korzystanie z sieci jest bardziej wydajne i komfortowe. Należy ją zatem dobrać do rzeczywistych potrzeb, np. pracy w trybie home office. Istnieją jednak elementy, które osłabiają internet i wpływają na wynik. Pewnymi działaniami można je wyeliminować.

  • Router powinien znajdować się w centralnej części mieszkania. Wszelkie przeszkody, np. ściany, a także odległość, wpływają na prędkość odbierania internetu. Jak podaje antyweb.pl, warto wyposażyć go w dodatkowe anteny. Przydatny jest także repeater, czyli urządzenie wzmacniające sygnał. Szczególne znaczenie ma na większych przestrzeniach, np. w dużym domu.
  • Internet może być spowolniony przez działanie wirusów. Dlatego należy używać dobrej jakości programu antywirusowego, na bieżąco uaktualniać bazy wirusów (najczęściej jest to robione z automatu) i regularnie uruchamiać skanowanie (pełne).
  • Prędkość internetu może być ograniczona przez kartę sieciową. W szczególności dotyczy to starych urządzeń. Przykładowo Fast Ethernet ma ograniczenie do 100 Mb/s.
  • Problemem mogą być nieaktualne sterowniki, wystąpienie błędu lub niepoprawne ustawienia. Trzeba to sprawdzić, zaktualizować.
  • W przeglądarkach można skorzystać z opcji oszczędzania danych oraz okresowego czyszczenia pamięci podręcznej.
  • Wybrać rzetelnego usługodawcę oferującego konkretną usługę, np. internet stacjonarny.

Regularne pomiary prędkości internetu pozwalają oszacować rzetelność usługodawcy, ale mogą również pomóc wychwycić to, co w komputerze czy jego ustawieniach wpływa na osłabienie łącza.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl