Tablet do gier dla dziecka - jakie powinien mieć parametry.jpg
Porady

Tablet do gier dla dziecka - jakie powinien mieć parametry?

5 października 2022 4 minuty czytania

Pozwala cieszyć się funkcjonalnością urządzenia mobilnego, zapewniając jednocześnie większy ekran, który nie męczy wzroku tak jak smartfon.

Pozwala cieszyć się funkcjonalnością urządzenia mobilnego, zapewniając jednocześnie większy ekran, który nie męczy wzroku tak jak smartfon. Dlatego tablet to optymalne rozwiązanie dla dzieci, które chcą cieszyć się z ulubionych gier także z dala od domowego komputera.

Spis treści:

  1. Ekran tabletu do gier dla dziecka

  2. Jaki tablet do gier dla najmłodszych?

  3. Dobry tablet dla starszego dziecka

  4. Funkcje tabletu dla dzieci, które warto wziąć pod uwagę

Żeby jednak zapewnić dostęp do ulubionej rozrywki, tablet musi posiadać odpowiedniej jakości podzespoły, które pozwalają płynnie grać. Jaki powinien być dobry tablet dla dziecka? Sprawdź najważniejsze parametry i wybierz odpowiedni sprzęt.

Ekran tabletu do gier dla dziecka

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru tabletu dla dziecka jest jego rozmiar. Największy wybór urządzeń znajdziesz wśród ekranów o przekątnej 7-8 cali. Zaletą tabletów tej wielkości jest poręczność. Sprzęt z łatwością zmieści się w plecaku czy torebce. Większe tablety z około 10-calowym ekranem będą wygodniejsze w trakcie rozgrywki, która wymaga dostrzegania szczegółów lub podczas oglądania wideo. Każdy rodzic musi więc stanąć przed dylematem: komfort użytkowania czy mobilność.

Przejdźmy do rodzaju wyświetlacza. Najlepszą jakość gwarantują urządzenia, korzystające z technologii IPS lub AMOLED. Głębia kolorów to jednak nie wszystko. Pamiętaj również o tym, że długotrwałe korzystanie z tabletu męczy wzrok, dlatego optymalnym wyborem będzie matowa matryca, a także rozwiązania ograniczające emitowanie światła niebieskiego. Warto też zwrócić uwagę na jasność, gdyż jej wysoki poziom zapewnia lepszą widoczność w intensywnym świetle naturalnym. W związku z tym wyświetlacz tabletu do gier powinien mieć przynajmniej 400 nitów.

Na koniec kwestii związanych z ekranem można wspomnieć o rozdzielczości. W większości produktów będzie to jakość Full HD (1920 × 1080), która w ekranach do 10 cali jest w zupełności wystarczająca. Dla najbardziej wymagających polecić można urządzenia w stylu iPada Air z ekranem 10,9 cala i rozdzielczością 2360 x 1640.

 

Sprawdź także: Jaki tablet wybrać dla dziecka do szkoły? Tablet, a może...

 

Jaki tablet do gier dla najmłodszych?

Zakup tabletu dla przedszkolaka nierzadko wiąże się z ryzykiem uszkodzenia mechanicznego, zalania lub innej usterki, która może przydarzyć się niedoświadczonemu użytkownikowi. Dlatego wybierając pierwszy tablet dla dziecka, nie warto kierować się wysoką wydajnością i zaawansowanymi funkcjami. Tym bardziej, że gry dla najmłodszych są zazwyczaj bardzo proste i nie wymagają np. obszernej pamięci RAM.

Dlatego dla dzieci w wieku 4-5 lat można kupić tablet ze standardowym, ośmiordzeniowym procesorem oraz 2 GB pamięci RAM. Aby urządzenie działało płynnie, warto jedynie zadbać o sprawdzone podzespoły w stylu procesora Qualcomm Snapdragon. Nawet podstawowe układy z tej serii poradzą sobie z prostymi grami czy obsługą programów do rysowania.

Przy wyborze tabletu dla najmłodszych dzieci ważniejsza jest prostota obsługi. Dlatego polecamy przede wszystkim urządzenia z systemem Android. Zanim tablet trafi w ręce młodego użytkownika, dobrze też zainstalować ochronę rodzicielską, która ograniczy dostęp do niektórych funkcji czy ustawień sprzętu. Niektóre programy pozwalają też określić, jak długo w ciągu dnia dziecko może korzystać z tabletu.

 

Sprawdź: Treści wyłącznie dla dorosłych. Jak uchronić dzieci przed pornografią w sieci?
 

Dobry tablet dla starszego dziecka

Z wiekiem rosną zarówno dzieci, jak i ich oczekiwania. Dlatego, jeśli szukasz tabletu dla nastolatka, najlepiej zawęzić poszukiwania do urządzeń o większej wydajności. Mowa tu przede wszystkim o przynajmniej 4 GB pamięci RAM, aby nawet bardziej wymagające gry uruchamiały się bezproblemowo.

Jeżeli tablet ma służyć jednocześnie jako główny sprzęt elektroniczny w domu, warto zastanowić się nad urządzeniami z systemem Windows lub iPadOS, które w wielu zadaniach mogą zastąpić komputer. Musisz również pamiętać, że tablet dla starszych dzieci to nie tylko gry. W związku z tym przy zakupie zwróć uwagę na takie parametry jak jakość kamerki czy możliwość powiększenia pamięci urządzenia przy pomocy karty SD.

 

Sprawdź: Laptop, netbook czy tablet – co wybrać do korzystania na co dzień?

 

Funkcje tabletu dla dzieci, które warto wziąć pod uwagę

Aspektem, który z pewnością będzie ważny dla każdego dziecka, będzie łączność z internetem. Większość tabletów, jakie znajdziesz na rynku, posiada jedynie kartę sieciową, która umożliwia łączność z siecią Wi-Fi. Oznacza to, że zapewne nie będzie problemów z korzystaniem z urządzenia w domu, ale poza nim konieczne będzie już np. udostępnianie transferu danych z telefonu.

Alternatywą mogą tablety wyposażone w modem, który umożliwia instalację karty SIM. Wówczas wystarczy kupić pakiet internetu mobilnego w Play i wsunąć kartę do slotu. W ten sposób dziecko będzie mogło cieszyć się z trybu online w każdym miejscu.

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę to bateria. W przypadku tabletów dla najmłodszych dzieci nie będzie to kluczowe, gdyż maluchy nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem. Niemniej dla starszych dzieci, które same dbają o swój sprzęt, możliwość korzystania z tabletu przez 6-7 godzin bez konieczności ładowania będzie istotna.

Dobór odpowiedniego sprzętu dla dziecka wiąże się przede wszystkim z jego potrzebami oraz dojrzałością. Korzystanie z tabletu to spora odpowiedzialność, dlatego dla najmłodszych dzieci proponujemy raczej podstawowy budżetowy sprzęt zamiast najnowszego iPada. Z kolei w przypadku starszych dzieci warto wybrać tablet skrojony do zainteresowań młodego użytkownika oraz jego potrzeb, wynikających np. z braku innego sprzętu lub korzystania z komunikatorów internetowych.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl